Funchal – hlavní město jara a ostrova MadeiraFunchal – hlavní město jara a ostrova Madeira 4.75/5 (95.00%) 4 votes

funchalPokud se Madeira často označovuje jako ostrov věčného jara, město Funchal si klidně může nárokovat titul hlavní město jara. Nemá ho jen tak, město je totiž celoročně plné rozkvetlých květů, vůní a barev. Nicméně, nejen těch přírodních. Kdo se vybere na toulky tímto krásným přístavním městem, natrefí na zajímavá barevná překvapení, které vznikla lidskou rukou.

Funchal – Dveře do barevného světa

Není to tak dávno, co v hlavním městě portugalského ostrova Madeira otevřeli atraktivní muzeum Madeira Story Centre, které atraktivní formou přibližuje historii a zajímavosti města i celého ostrova. Vedou k němu kroky mnoha turistů a těch je věru na Madeiře celoročně nepočítaně. Hodně výletníků po prohlídce muzea zamíří na procházku po okolí a při ní narazí na ulici Rua de Santa Ana. Tam se náš barevný výlet začíná.

Před několika lety se místní umělci dohodli, že upozorní na opuštěné budovy historického centra Funchalu, a přišli s nápadem obléknout je do pestrobarevného šatu. Ve starém centru města tak přibylo asi 200 uměleckých děl, které vznikly na vchodových dveřích. Koncentrují se na ulici Rua de Santa Ana. Je zajímavé proniknout během procházky ulicí do příběhů, které barevné dveře otevírají.

Tajemná galerie

Vstupní brána do kulturního centra Criamar, na ulici Santa Ana, působí trochu alternativně. To může být příčina, proč mnoho standardních turistů do něj pouze letmo nakoukne a pokračuje dále po vyšlapané turistické trase. Je to škoda, kdyby se odhodlali vkročit, našli by zajímavé místo, které je věnováno tvorbě místních umělců. Galerie, ve které jsou malby vystaveny, je situována ve starém domě, který je částečně zrekonstruovaný, ale část a staré trámy na něm zůstaly.

Ve Funchalu se nachází většina muzeí a historických budov. Návštěvníci pojmenovali toto místo „malý Lisabon“ – strmé uličky s kočičí dlažbou hlavní město Portugalska skutečně připomínají. Hluboká přírodní zátoka Funchalu sem přilákala první osadníky již v 15. století. Na okolních kopcích roste divoký fenykl, funcho, podle kterého portugalští mořeplavci město pojmenovali.

Funchal můžeme rozdělit na tři části. V západní leží turistická zóna, kde se nacházejí všechny větší hotely, na východ se rozkládá Zona Velha – staré město, spleť někdejších rybářských domků, z nichž mnohé byly upraveny na rušné restaurace. Centrum se vyznačuje historickými budovami a luxusními obchody. Všechny tři oblasti jsou propojeny přímořskou promenádou Avenida do Mar.

Madeira je známá svými krásnými výhledy, příjemným klimatem, fantastickými turistickými stezkami a nádhernými barevnými zahradami. My bychom na tento seznam přidali ještě barevné a nápadité ulice hlavního města Madeira.

Co ve Funchalu určitě navštívit?

Pevnost Palacio de Sao Lourenco

Na nábřeží se nachází budova pevnosti Palacio de Sao Lourenco. Je z 16. století, měla za úkol bránit záliv před pirátskými nájezdy. Dnes je využívána jako rezidence vojenských správců ostrova. Pevnost není veřejnosti přístupná, ale je možné zařídit si oficiální návštěvu s průvodcem. Samozřejmě je třeba si tuto přehlídku dostatečně dlouho předem zařídit.

Socha Joao Gonçalves Zarco

Socha objevitele ostrova Joao Gonçalves Zarco stojí na křižovatce hlavní třídy a ulice Avenida Zarco.

Park Parque da Cidade

Městský park Parque da Cidade je malý, ale zato je naplněn exotikou, která teprve čeká za dveřmi Funchalu. Keramické sochy umělců zdobí město. Celkově má ​​Funchal velmi příjemnou atmosféru.

Městského divadlo Teatro Municipal

Na koncert si můžete zajít do překrásné budovy městského divadla Teatro Municipal. Divadlo patří mezi skvosty viktoriánské architektury.

Katedrála Sé

Nejdůležitější památka Funchalu je katedrála Sé z konce 15. století. Je ojedinělou stavbou ještě z dob kolonizace ostrova. Katedrála má velmi zajímavý interiér. Strop tvoří gotická klenba s překrásnými stropními dekoracemi z cedrového dřeva v arabském stylu. Keramická modrobílá kamna azulejos jsou všude k vidění. Pozlacené oltáře a ručně vyřezávaná a zdobená sedadla jsou součástí nádherné Katedrály Sé.

Hlavní náměstí Praca do Município

Hlavní náměstí Praca do Município zdobí černá mozaiková dlažba. Nedaleko můžete zhlédnout jezuitský kostel Igrefa do Colegio ze 17. století, jehož základy položil jezuité roku 1574.

Radnice Camara municipal

Camara municipal radince je umístěna v budově z 15. století. Muzeum sakrálního umění Museu de Arte Sacra najdete v budově ze 17. století, která byla rezidencí biskupů. Nezapomeňte navštívit Museum fotografie Museu Vicente de Fotografie. Městské muzeum Museu Municipal do Funchal je na křižovatce uličky Calçado Santa Clara s ulicí Rua Mouraria. Budova je z 18. století. Uvnitř muzea lze shlédnout expozici vycpaných mořských i suchozemských zvířat a akvária s mořskými živočichy žijícími kolem Madeiry.

Kostel Igrja de Sao Pedro

Netradiční kostel Igrja de Sao Pedro, jehož stěny jsou pokryty azulejos keramickými kostkovanými modrobílými kachličkami je naproti muzeu. Budova Casa Museu Frederico de Freitas se pyšní soukromou sbírkou dobových obrazů Madeiry od anglických malířů 19. století. Také můžete shlédnout dobovou expozici typického obydlí bohaté Madeirské rodiny z 18. století.

Klášter Convento de Santa Clara

Convento de Santa Clara je klášter z konce 15. století. Jeho stěny jsou pokryty kachličkami azulejos ze 17. století, které jsou uspořádány do geometrických vzorů. Objevitel Zarco byl pohřben pod oltářem.

Vila Quinta das Cruzes

Quinta das Cruzes je vilou, kde pravděpodobně žil guvernér ostrova Zarco. Je přístupná veřejnosti a určitě stojí za prohlídku. Říká se, že je jedna z nejkrásnějších na ostrově. Zajímavá je také zahrada. Tam můžete vidět nejen exotické květiny a stromy, ale také tzv archeologickou zahradu. Jsou tam vystaveny památky z dob osídlení ostrova. Např. náhrobky, jedinečná kamenná okna z počátku 16. století, stavební prvky budov.

Tržnice Mercado dos Lavradores

Tržnice Mercado dos Lavradores je dvoupatrová budova z roku 1941, má otevřenou střechu. Nakoupíte zde exotické ovoce, zeleninu, ryby, maso, ale i obchůdky s proutěnými výrobky a jiným ručním zbožím. Tržnice má svůj půvab. Tisíce vůní, barev a tvarů je důvodem proč turisté tak rádi přijíždějí nakupovat na toto místo. Prodejní doba je od pondělí do soboty od časného rána do pozdního odpoledne. V pátek se do města sjíždějí rybáři, zemědělci a obchodníci z celého ostrova, proto to může být nejlepší den pro nakupování.

Budova regionálního parlamentu

Parlamento Regional – budova regionálního parlamentu je z 16. století. Je stranou od ulice Rua de Alfandaga. Ve vstupní hale stojí obrovská váza v egyptském stylu, která měří více než pět metrů. Je uvedena v Guinessově knize rekordů jako nejvyšší keramická váza na světě.

Parku Parque Santa Catarina

V západní části Funchalu můžete pro chvíli odpočinku zajít do parku Parque Santa Catarina. Socha prince Jindřicha mořeplavce je vystavena na východním rohu parku. V parku je umístěna i socha Kryštofa Kolumba, který ve Funchalu po nějakou dobu žil. Dále je v parku kaple sv. Kateřiny ze 17. století, samozřejmě mimo jiné zde najdete překrásná jezírka, hřiště a zahrady.

Slavné květinové zahrady u Funchalu

Pověstné zahrady oplývají exotikou, vůní květů, barvami ale také harmonii a klidem. Tyto dvě nejznámější zahrady můžete navštívit, nacházejí se obě v blízkosti Funchalu.

* Zahrada Jardim Botanico
* Zahrada u vily Quinta do Palheiro Ferreiro

MAPA: Kde leží Funchal

 

Aktuální počasí ve Funchalu

Aktuální počasí - Funchal
23°
clear sky
vlhkost: 57%
vítr: 2m/s WNW
Max 23 • Min 23
23°
St
23°
Čt
24°
22°
So
24°
Ne

 

VIDEO: Krásy města Funchal

Zdroj obrázku: Freeimages.com / rpc silva

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.