Hrad Sovinec – krásný hradní komplex v okrese BruntálHrad Sovinec – krásný hradní komplex v okrese Bruntál 4.67/5 (93.33%) 3 votes

sovinecNejrozsáhlejší hradní komplex v okrese Bruntál je hrad Sovinec na skalnatém výběžku v horském údolí Nízkého Jeseníku.

Skočíte sem na Jarmark?

Sovinec dnes patří k velmi využívaným kulturním střediskům Moravskoslezského kraje. Mezi oblíbené akce, které se zde pravidelně konají, patří jarmark lidových řemesel ve folklórním duchu. Vidět se zde dají zvyky během vítání jara, velikonoční tradice a vystoupení mnoha hudebních skupin.

Návštěvníky zaujmou vystoupení žonglérů, kouzelníků a také rytířů, kteří předvádějí své dovednosti s meči. Bývají zde pořádány i různé ukázky dobývání hradu, možnost nahlédnout do polního ležení, výstavy zbraní a válečné techniky.

Celý program bývá zakončen velkým ohňostrojem. Kulturní sezónu na Sovinci vždy uzavírá tzv. Hofmistrova závěť, kdy probíhá ohlédnutí za zvlášť zdařilými programy. Kromě těchto velkých kulturních akcí se na hradě konají i setkání různých zájmových skupin, například srazy sběratelů. Často se zde také pořádají umělecké výstavy. Své fotografie zde vystavoval slavný český fotograf Jindřich Štreit, obrazy například Aleš Lamr.

Co najdete v okolí?

V těsné blízkosti hradu se nachází kostel z roku 1845, zasvěcený sv. Augustinovi. Stavba má jednolodní obdélníkový charakter a je vystavena v empíru. Kostel je ze všech stran prosvětlený půlkruhovými okny, typickými pro tento sloh. Návštěvníky jistě na první pohled zaujme útlá ortogonální věž kostelní zvonice, která je nadstavbou starší gotické bašty. Kostel je v současnosti uzavřen a nekonají se zde mše.

Historie hradu Sovinec

První zmínka o hradu Sovinec je v listině z roku 1348. Ve stejném roce hrad založili a spravoval ho Vok ze Sovince. Po jeho smrti hrad rozšířil jeho syn Jan a kolem jádra hradu vznikl úzký parkán. V té době také nahradili provizorní hradní opevnění pevnou kamennou hradbou. Během husitských válek opevnění hradu dále zdokonalovali. Během zprávy Pňovských ze Sovinci proběhlo na něm několik pozdě gotických úprav za účelem hrad rozšířit. Například k hradu přistavěli jižní a severní palác. Historici se domnívají, že rovněž vznikl pás opevnění na jižní a východní straně. V roce 1494 na hradě zřídili kapli. Pánové z Boskovic, kteří hrad koupili v roce 1543, začali s jeho přestavbami na renesanční sídlo.

Rozsáhlá stavební činnost na hradě pokračovala za Vavřince Edera ze Štiavnice, vlastnícího hrad od roku 1578, a jeho zetě, posledního českého majitele hradu, Jana staršího Kobylky z Kobylí. V následujících letech, po ničivých nájezdech Švédů změnil hrad několikrát svého majitele, velmi dlouho byl ve vlastnictví řádu německých rytířů, který jej vlastnil až do svého zrušení Německou říší v roce 1939. Později význam hradu klesal a po požáru v roce 1784 byly vykonané jen nejnutnější úpravy. V 40. letech 19. století tam byl řádový seminář a od roku 1867 lesnická škola. V roce 1919 na hrad byla uvalena nucená správa a hrad převzala Československá republika. Tato nucená správa skončila v roce 1924. V roce 1940 hrad sloužil jako zajatecký tábor Wehrmachtu pro nucený pobyt francouzských důstojníků a polských vojáků. Ruští zajatci byli vězněni na nedalekém zámku Dlouhá Loučka. Po roce 1945 hrad vyhořel a většina německých obyvatel Dlouhé Loučky a Sovinci byla odsunuta a za dva roky později byl tento zajatecký tábor zrušen. V 50. letech 20. století probíhaly na hradě rekonstrukční práce. V současnosti je hrad ve správě Bruntálsko muzea a je postupně rekonstruován.

Prohlídková trasa vede přes 1. až 5. nádvoří, dále na tzv. Horní hrad – nejstarší část hradu s vyhlídkovou věží. Určitě tento krásný hrad navštivte.

Kde se ubytovat?

Možností je v tomto regionu velmi mnoho. Pokud chcete zajímavé ubytování, podívejte se třeba na Ranč Orel, kde si můžete vybrat z apartmánů i chatek.

VIDEO: Pohled na hrad Sovinec

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.