Island – jak se tam žije?



Ohodnoťte článek, budeme rádi: 

islandNa Island se jezdí za nádhernou přírodou, kterou hned tak někde jinde nenajdeme. V zemi aktivních sopek, častých zemětřesení či povodní žije něco přes 300 tisíc obyvatel, kteří jsou po generace zvyklí čelit zdejším nevyzpytatelným přírodním živlům. Krajinné scenérie na ostrově jsou jedinečné, ale život zde není pro každého. Islanďané jsou silný a statečný národ, který si se zdejšími podmínkami umí poradit. A mezi metody, jak porazit trudnomyslnost a odpočinout si od tvrdé práce, patří i bujará zábava. V zimě pomáhá proti depresím z nekonečně dlouhých dnů bez slunečního svitu, v létě je nutné využít dlouhé bílé noci.

Odpověď na otázku v názvu článku zní – dobře a divoce. Jak jinak, vždyť dnešní Islanďané jsou potomci hrdinských, ale divokých Vikingů.

Prohibice na Islandu?

Alkohol býval společníkem Islanďanů již od středověku, kdy pomáhal utopit žal z těžkých životních podmínek pod norskou a později dánskou nadvládou. V době zdejšího národního obrození na konci 19. století byla vyhlášena úplná prohibice, která však dlouho nevydržela. V zájmu obchodních vztahů s evropskými zeměmi bylo nejprve povoleno dovážet španělské víno a později se zákaz obchodování s alkoholem uvolnil ještě víc. Avšak jistě nás překvapí, že dovážet a prodávat plnohodnotné pivo bylo povoleno až v roce 1989! A den udělení tohoto povolení, 21. březen, se dnes slaví jako Den piva.

Alkohol na Islandu zakázán není, ale jeho konzumaci se stát snaží omezovat. Alkoholické nápoje jsou extrémně drahé díky obrovské spotřební dani a zakoupit se dají, s výjimkou nízkostupňového piva, pouze ve speciálních obchodech zvaných „vínbúd“. Tyto obchody najdeme obvykle jen ve větších městech a mívají velmi omezenou otevírací dobu. Často jen dva dny v týdnu, nejčastěji ve čtvrtek a v pátek, po dvou hodinách. Zde se lidé zásobují před víkendem, protože dát si panáka v hospodě vyjde ještě mnohem dráž. Vínbúdy jsou skvěle zásobené, což překvapí i nejednoho zahraničního turistu. Cestovatelé, pozor! Konzumace alkoholu na veřejnosti je zákonem zakázána. Místní mládež to řeší přelitím žádaného moku do plastové láhve od Spritu.

Divoké víkendy

Běžný Islanďan je přes týden slušný, klidný, pracovitý člověk. Vynahradí si to přes víkend, když si vzpomene na své historické kořeny a přemění se ve Vikinga. Páteční a sobotní večer se nejprve „obcházejí pozemky“, dnes však už ne na koni, jako dříve, ale v autě. Jednotlivci, dvojice či skupinky nasedají do aut, pokud možno do těch nejlepších, co v rodině mají, případně si nějakou pořádnou káru pořídí v půjčovně, a jezdí bezcílně po městě a okolí. Troubí na své známé, v klidu zastaví uprostřed vozovky na pár slov. Spolujezdci přitom konzumují alkohol.

Když se dostatečně posílí a řidič se už také chce napít, zajdou k někomu domů nebo do baru na další rundu. Teprve po půlnoci začíná být v ulicích opravdu živo. To je najednou venku celé město a všichni korzují po hlavních ulicích s lahvemi v rukou. A razit musí stylově, v co nejulítlejší a pokud možno sexy oblečení. Jednou v Akureyri jsme se s klienty zájezdu vydali na noční poznávací program a jediní normálně oblečeni jsme byli my. V centru se střídají rockové kapely a hrají jako o život, čím hlasitěji, tím lépe. Lidé, mladí či staří s lahvemi a v oblečeni jako na maškarní bál se skvěle baví.

Když si Islanďané povyrazí, ať už se slaví cokoliv, důvod se přece vždycky najde, tak do toho jdou naplno. Policejní hlídka je ve službě, ale nijak nezasahuje, nebude lidem kazit zábavu. Staří mladým nic nevyčítají. Vědí, že ani oni na tom nebyli jinak. Až nad ránem se ulice začínají vylidňují a nastupují metaři, často zdravotně postižení spoluobčané, například s Downovým syndromem, kteří mají zásluhu na tom, že ulice jsou za chvíli opět čisté. Zametačem se nikdo nevysmívá a oni jsou hrdí na to, že jsou platnými členy společnosti.

Poučení

Island a vyrazit si, to jsou pojmy, které k sobě patří. Pokud vás představa hlučných pouličních večírek děsí, snažte se najít si přes víkend ubytování mimo města. Pokud chcete poznat kromě přírodních krás i mentalitu lidí, toto k tomu poznání patří. Pořiďte si alespoň pár plechovek piva značky Vikingové a utěšujte se tím, že jedním z mála kriminálních činů, které se na Islandu stávaj , bývá výtržnost v opilství.

Přírodní podmínky na Islandu

Jde o geologicky velice mladou zemi, je totiž produktem vulkanické aktivity na zlomu mezi litosférickými deskami. I dnes je země geologicky velmi živá a některé její proměny jsou zjevné i bez jakýchkoliv vědeckých výzkumů a měření (jde samozřejmě zejména o občasné erupce známých vulkánů, ale slavný je také případ „zrození“ nového ostrova Surtsey v šedesátých letech 20. století). Vulkanická a geotermální aktivita jsou tak zcela zásadními faktory ovlivňujícími život lidí na ostrově. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem jsou rozsáhlé části Islandu pokryty pustinami, kde vrchol vegetace představují lišejníky a mechy, případně řídká tráva. Na geologicky starších površích pak roste nejčastěji tráva a křoviny, spíše výjimečně vzrostlé stromy. Lesy pokrývaly před příchodem lidských osadníků zhruba třetinu Islandu, dnes tu však opravdové lesy prakticky nenajdete. Existuje však několik malých lokalit zařazených do projektu zalesňování a velmi přísně chráněných.

11% země pak pokrývají ledovce včetně největšího evropského pevninského ledovce Vatnajökull (8300 km2).

Co na Islandu navštívit

Z měst stojí kromě toho hlavního, Reykjavíku, za návštěvu také Keflavík, který tvoří dvojměstí s městem Njarðvík, a Akureyri na severu země.

Více vás však uchvátí zdejší příroda. Island proslavily, jak jinak, gejzíry. Navštivte ten nejznámější, Geysir, a nedaleký vodopád Gullfoss. Obdivujte známou a stále aktivní sopku Heklu nebo národní parky Jökulsárgljúfur, Snaefellsness či Skaftafell. Prohlédněte si také turisticky oblíbenou oblast Landmannalaugar a jezero Mývatn.

VIDEO: Island

Zdroj obrázku: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.