Lagos – jedno z nejkrásnějších měst portugalského jihuLagos – jedno z nejkrásnějších měst portugalského jihu 4.43/5 (88.57%) 7 votes

 Pokud má člověk velké sny, všechno je možné. Tak nějak by se dal volně interpretovat verš z pera portugalského národního básníka Luise de Camoes. Vyjímá se pod sochou Jindřicha Mořeplavce a přivítá každého, kdo vstoupí do centra města Lagos. Tato slova, ani Jindřich Mořeplavec zde nejsou náhodou, právě v Lagosu se totiž portugalskému princi podařilo splnit si několik snů.

Lagos – důležitý přístav již ve středověku

Dnes jedno z nejkrásnějších měst portugalského jihu bylo již v době středověku důležitým přístavem. V roce 1415 se odtud vyplavila loď, na jejíž palubě seděl i Jindřich Mořeplavec a jeho touha připlout na africký kontinent se stává realitou, když loď zakotví při příštím městě Ceuta na severu Afriky.

Jindřichovi vděčí Portugalsko i za svou budoucí námořnickou slávu. Podporoval mořeplavce, dobrodruhy, snílky, ale také kartografy, astronomy a matematiky. Ve městě Sagres, nedaleko Lagosu dokonce založil námořnickou školu, kde se koncentrovali znalci, díky kterým se Portugalsko o několik desetiletí stalo koloniální velmocí.

Co navštívit a fotit v Lagosu?

Socha Jindřicha Mořeplavce

Fotografie u sochy Jindřicha Mořeplavce na hlavním náměstí je jedna z těch věcí, které si z města Lagos je třeba odnést. Zajímavé místečko.

Plavba mezi skalními útesy

Druhou je fotka z plavby mezi skalními útesy, které okouzlí každého turistu. Nejsnáze se k nim lze dostat malými loďkami. Ty startují z přístavu v nepravidelných intervalech a nabízejí jedinečnou plavbu vedle skal zajímavých tvarů, které zde zůstaly po zemětřesení z roku 1755. Určitě si to nenechte ujít!

Výběžek Ponta de Piedade

Kdo by si netroufl na plavbu po chvílemi rozbouřeném Atlantiku, může se k skalnatou krásu podívat i z pevniny. Stačí zajít na výběžek Ponta de Piedade a pak sjet po schodech až na úroveň vodní hladiny, a to, kam je třeba koukat, bude hned jasné. Skalní útvary se nacházejí nejen ve vodě, ale i u pobřeží, kde jsou mezi nimi krásné zákoutí a nenápadné pláže.

Mys Sv. Vincenta

Klidně zamiřte i více na západ. Tam na Mysu Sv. Vincenta narážejí rozbouřené vlny o útes a všude kolem je pouze nekonečný oceán. Takové jsou dálky, které otevírají dveře snům a ty velkým věcem.

Lagos a romantika

I díky nim by mohlo být město Lagos a okolí klidně zahrnuté do katalogu svatebních cest. Romantika se vznáší nad celým městem. Bílé, vyleštěné, typicky portugalské chodníky křižující centrum a široké nábřeží nabízejí příjemné procházky, při kterých vítr cuchá vlasy, zvedá sukně a stále cosi šeptá do ucha.

MAPA: Kde leží Lagos

 

VIDEO: Krásy města Lagos

Zdroj obrázku: Carlo Winkelmann

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.