Marseille – krásné město i nejvýznamnější francouzský obchodní přístavMarseille – krásné město i nejvýznamnější francouzský obchodní přístav 4.67/5 (93.33%) 6 votes
Marseillský přístav je místem, které každoročně láká miliony lidí z celého světa.

Marseillský přístav je místem, které každoročně láká miliony lidí z celého světa.

Marseille patří do pásu evropských středomořských měst a tedy i k oblíbeným letoviskům. Místní teploty se pohybují stabilně kolem 30 stupňů v létě a v zimě málokdy klesají pod nulu.

Marseille – trocha z historie města

Poloha u moře dává tušit, že z historické perspektivy půjde o důležité místo. Jako mnohá jiné města ve zmíněném evropském středomořském pásu, i Marseille je úzce spjato s antickým Řeckem. Řečtí osadníci zde totiž kolem roku 600 před n. l. založili osadu. Díky svému ranému osídlení se Marseille přezdívá nejstarší město ve Francii.
V období, kdy se v sousední Římské říši dostal k moci Gaius Julius Caesar, se Marseille dostalo pod římskou nadvládu a městu se vcelku dobře dařilo. Během úpadku říše se Marseille dostalo pod nadvládu germánského kmene Vizigótů, až kolem 6. století n. l. ho ovládli Frankové. Tehdy město získalo od Karla Velikého výsadní práva a během období středověku setrvalo na pozici jednoho z nejvýznamnějších francouzských přístavů.

Příchod průmyslové revoluce na přelomu 18. a 19. století byl významným mezníkem, protože se ve městě začaly prosazovat nové vynálezy, průmyslová výroba atd., což mělo značný dopad na dosavadní způsob života.
Na začátku 21. století se ve městě začala prosazovat iniciativa, která ho měla více otevřít turistickému průmyslu. Proto se začaly rekonstrukční práce, stavěly se hotely a celkově se zlepšovala infrastruktura města.

Co navštívit v Marseille?

Marseillský přístav

Právě Marseillský přístav je místem, které každoročně láká miliony lidí z celého světa. Ti si užívají místní pláže, zkoumají historii Marseille nebo navštěvují místní divadla, muzea a galerie.

Nejvýznamnější záměry jsou soustředěny na nábřeží a do přístavu. Všude ve městě kypí život, všude zvou poznávat nejstarší francouzské město a jeho kulturní dědictví. Kulturní město návštěvníka vítá na nové stanici rychlovlaků TGV, v novém osobním přístavu i na letišti. Přímo v přístavu nad hangárem osobního nástupiště bylo vytvořeno mediální centrum umění.

Hlavní přístaviště se nazývá Vieux-Port. Je chráněno dvěma masivními pevnostmi – Saint Nicolas a Saint-Jean. První zmíněná byla postavena v 60. letech 17. století za vlády Ludvíka XIV. Pevnost Saint-Jean má mnohem starší původ, který sahá až k začátkům řeckého osídlení, ale její současná podoba se ustálila v zásadě až v 17. století. U přístavu si jistě povšimnete i maják Phare de Sainte Marie, který byl postaven v roce 1855. Maják je vysoký 21 metrů a jako stavební materiál byl použit vápenec.

Bulvár La Canebière

Právě od Vieux-Port nebo také Starého přístavu vede přibližně jeden kilometr dlouhý bulvár La Canebière, který je hlavní třídou Marseille. Na přelidněném bulváru nenajdete jen staré budovy připomínající slavnou minulost města, ale také různé butiky známějších i méně známých módních značek, a zároveň zde není vzácnost potkat bezdomovce, či vidět odpadky a celkově odvrácenou stránku města.

Opatství Saint-Victor

Ze starých památek stojí za zmínku opatství Saint-Victor, protože se jedná o jedno z nejstarších známých míst v Evropě, kam se chodili křesťané modlit. Opatství údajně založil kolem roku 415 Jan Kassian. V 8. nebo v 9. století bylo opatství během nájezdů Saracénů zničeno. V 11. století bylo opět postaveno a postupně rozšiřováno, ale zanedlouho nastal jeho úpadek, až nakonec bylo v první polovině 18. století zrušeno.

Jídlo v Marseille

I když město není centrem gastronomie, má svůj vlastní kulinářský art de vivre (životní styl). Marseille má mnoho typických jídel, nejznámějším je bouillabaisse (bujabéza). Jde o jídlo na způsob rybářské polévky z pěti druhů ryb vařených s cibulí, bramborami a česnekem. Další specialitou je bouride, pytlácké ryba namočená v pastisu poprášená česnekem. Téměř všechny místní speciality (tapenády, Soupe au pisto, ratatouille) dostanete ve všech částech města.

Zábava, bary, noční kluby v Marseille

Noční život města je podobný pařížskému, samozřejmě se středomořskou příchutí.
Velký počet nočních klubů, kaváren a restaurací je ve Vieux Port. Ekvivalentem je L’Escale Borel, avenue Mendès-France, vzdálená asi dvacet minut od centra města. Noční kluby najdete blízko Vieux Port, mezi nejznámější patří Metal Café nebo Trolley Bus. Jazzové kluby se rozprostírají blízko hlavní železniční stanice. Nepočetná scéna gayů a lesbiček se orientuje se kolem baru The Get Bar.

Co musíte vidět v Marseille

Abbaye St-Victor

Dvojice hrobů světců a sarkofág ze 4.století jsou klenoty románského opatství z 12. století, stojícího na kopci nad Vieux Port.

Bazilika Notre Dame de la Garde

Kamkoli v Marseille půjdete, uvidíte zlatou sochu Bazilika Notre Dame de la Garde. Byzantská bazilika stojící na nejvyšším kopci města La Garde (162 m nm), postavená v letech 1853 až 1864. Úžasné jsou výtečně zrestaurované nástěnné malby a mozaiky.

Centre de la Vieille Charité

Postavena architektem Pierrem Pugetem je nejimpozantnější barokní stavbou Provence. Dnes slouží jako sídlo muzea archeologie a afrického umění.

Château d’If

Vězení nesmrtelného hraběte Monte Cristo. Pevnost ležící na ostrově o rozloze 30 km2. Byly zde vězněni političtí vězni jako Mirabeau.

Corniche Président John F Kennedy

Nezapomenutelný výhled na krajinu Středomoří se nabídne hned jako sem vystoupíte z přístavu.

Monument aux Repatriés d’Afrique du Nord

Moderní bronzový památník sochaře Césara věnovaný vysídleným osobám ze severní Afriky.

Musée Cantini

Muzeum ukryté za branami hotelu ze 17. Století s výbornou kolekcí provensálské keramiky a krajinomaleb. Nechybí ani díla André Derain nebo Raula Dufy.

Musée d’Art Contemporain

Divoké a nespoutané sochy místního rodáka Césara Baldacchiniho, nechybí ani díla Christa, Nových realistů jako Bena, Yvese Kleina, Andyho Warhola.

Musée de la Marine et de l’Economie

Kolonády paláce místní obchodní komory jsou domovem muzea věnovaného obchodu odehrávajícího se na moři.

Musée de la Mode

Stylové muzeum avantgardních módních kreací. Mezi nejzajímavější patřila výstava modelů plavek z roku 1920.

Musée des Docks Romains

Pozůstatky římských staveb z 1. století s obrovskými sudy, které udržely až 2000 litrů vína nebo oleje.

Musée d’Histoire de Marseille

Fascinující pohled na kulturní dědictví města. Některé neobyčejné výstavy nabízejí pohled na obchodní loď z 3. stol. objevenou na dně moře. Nechybí zde ani fragmenty římských staveb objevených při stavbě obchodního centra.

Musée du Santon

Jedna z provensálských vánočních tradic je santon- (malý světec). Naivistické figurky (velké od 2,5 cm do 15 cm) vytvořil místní umělec Jean-Louis Lagny v 18. Století. Tato tradice se uchovala dodnes. Celou kolekci tvoří 55 figurek. V muzeu uvidíte sbírku Santon ze 18. Století santonnniera Marcela Carbonnela.

Nouvelle Cathédrale de la Major

Kopule a věžičky románsko-byzantského kostela byly postaveny v letech 1852-1893.

Palais Longchamp

Kolonády paláce postavené v 19. Století jsou sídlem nejstaršího muzea ve městě Musée des Beaux-Arts.

Plage des Catalans

Pláž ležící nejblíže k centru města.

Stade Vélodrome

Nic nedrží obyvatele Marseille více než jejich milovaný fotbalový tým. Olympique vznikl již v roce 1899, stadion Velodrome postavili v 30.letech 20. století a byl určen pro cyklisty (velodrom). Dnes má kapacitu 60 000 diváků.

Unité d’Habitation

Stojící na kamenných pylonech, jako titanická loď – dílo vizionářského architekta Le Corbusiera je známé i pod názvem Cité Radieuse.

Vallon des Auffes

Tradiční chatky ležící u pohlednicových rybářských vesniček byly postaveny na skladování náčiní nebo na vaření tradiční nedělní bujabézy.

Villa Valmer

Zahrady Villa Valmer jsou význačným koktejlem pistácií, palem, a borovic obklopujících několik posledních buržoazních vil, postavených během druhého období francouzského císařství.

MAPA: Kde leží Marseille

 

Aktuální počasí v Marseille

Aktuální počasí v Marseille
13°
scattered clouds
vlhkost: 35%
vítr: 11m/s NW
Max 14 • Min 12
12°
St
13°
Čt
13°
16°
So
13°
Ne

 

VIDEO: Krásy města Marseille

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.