Moravský kras – přes 1 500 tajemných jeskyní na jediném místěMoravský kras – přes 1 500 tajemných jeskyní na jediném místě 4.78/5 (95.56%) 9 votes
Čertova branka v Pustém žlebu

Čertova branka v Pustém žlebu

Pomineme-li čtveřici národních parků, v České republice neexistuje přírodní lokalita, která by turisty lákala více. Řeč je o Moravském krasu. Největší a nejrozmanitější krasové oblasti v Česku, kterou ročně navštíví bezmála půl milionu lidí. A nejen kvůli slavné propasti Macocha.

Ráj pro každého dobrodruha

Moravský kras na svém území ukrývá přes 1 500 jeskyní, z nichž oficiálně jich je veřejnosti přístupných pět: Punkevní jeskyně, Kateřinská jeskyně, Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně a Výpustek. Nejznámější z nich je bezpochyby hned ta první – nejen díky možnosti absolvovat romantickou plavbu po říčce Punkvě, ale i proto, že asi před čtyřmi sty lety se ve velké jeskyni zřítil strop: a vznikla slavná propast Macocha.

Za návštěvu stojí ale také jiné jeskyně, než jen ta Punkevní. Třeba v Kateřinské jeskyni a Výpustku se pravidelně konají hudební koncerty, které jsou doslova pastvou pro uši. Milovníky zvířat zase potěší dny s netopýry, během kterých můžou pozorovat tyto výjimečné okřídlené savce přímo v akci. Je to zážitek na celý život.

Pro opravdové dobrodruhy má však Moravský kras ještě větší lákadla. Třeba Amatérskou jeskyni – nejdelší jeskynní systém v České republice. Přes 40 km dlouhý propletenec úzkých chodeb a vznešených dómů sice není běžně přístupný, ale jednou za čas ochranáři přece jenom sleví a malé skupinky turistů sem pustí. Na prohlídku Amatérské jeskyně si rozhodně vezměte holínky, přilbu a baterku (nebo ještě lépe čelovku) – tohle není výlet pro slečinky.

A co když vás jeskyně až tak neberou? Nevadí. Moravský kras překypuje také nádhernými lesy, vysokými skálami nebo divokými řekami. Ostatně lesy pokrývají bezmála 60 % území. A co je na nich výjimečné – jedná se převážně o původní lesy. Zapomeňte tedy na smrkové monokultury, tady hrají prim hlavně duby, habry a buky. Výjimkou tvoří jen severní část krasu, kde se buky v minulosti ve velkém kácely a nahradily je právě smrky ztepilé.

Ubytování si najde každý

Chráněná krajinná oblast Moravský kras zabírá přes 90 km2, celá krasová oblast je pak ještě větší. Prozkoumat všechny její krásy za jediný den je takřka nemožné, proto se v oblasti klidně na pár dní ubytujte. Skvělým výchozím bodem je např. hotel Velká Klajdovka na severovýchodě Brna, který vás po celou dobu pobytu udrží v kontaktu s civilizací i přírodou a navíc nabízí nádherný výhled na celou jižní Moravu a město Brno.

VIDEO: Krásy Moravského krasu

Zdroj obrázku: „Čertova branka“ od John commons – Vlastní fotografie. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.