Pokud chcete poznat Norsko a nepatříte mezi ty, co touží po zimě a tmě, vydejte se na skandinávský poloostrov v červenci. Odměnou vám bude fantastické počasí, nádherná příroda a přátelští lidé. A taky dlouhý polární den – ani o půlnoci nebudete muset svítit.
Ještě před pár lety to nebylo možné, dnes už se do Norska dostanete i bez použití trajektu. Je to ale docela zajížďka, musíte jet až do dánského Jutska, odtud na východ do Švédska a poté do Norska. Pohodlnější je proto využít trajekt: osobně jsem se večer nalodil v německém Rostocku a ráno vylodil ve švédském Trelleborgu. Cesta přes moře trvala asi 6 hodin, díky čemuž jsem se krásně vyspal a odpočinul.
Z Trelleborgu se pak po švédském pobřeží vine krásná dálnice, která vás přes Malmö a Göteborg dovede až do hlavní norské metropole – Osla. Vítejte v zemi plné nádherných fjordů, přívětivých lidí a nadpozemsky krásné přírody.
Norsko je hodně rozmanitá země, jižní část se svým charakterem i klimatickými podmínkami hodně liší od té severské, která se stáčí až za polární kruh. Jelikož nejsem milovníkem arktických teplot, rozhodl jsem se procestovat spíše jižní část Norska, kde bylo v červenci příjemných 20 – 25 °C. Jistě – v noci teplota padala až k nule, ale přes den bylo opravdu nádherně. Dokonce i moje zimomřivá partnerka odchodila skoro celou dovolenou v těchto letních harémových kalhotách – ač si je původně vůbec nechtěla brát :)
V Oslu jsme se příliš dlouho nezdrželi, po krátké návštěvě muzea a parku jsme vyrazili za tím, co nás na Norsku lákalo nejvíce – překrásnou přírodou. Na doporučení přátel jsme se vydali severozápadním směrem k horské silnici Aurlandsvegen, která má jen jednu nevýhodu: budete na ní kvůli fotkám zastavovat tak často, že vám její zdolání potrvá hodně dlouho.
Teprve po příjezdu do kempu v Hovu jsme poznali pravou tvář norského počasí – vytrvalý déšť, zamračeno, 12 °C přes den. I přesto jsme si zde užili krásný výlet plný divokých řek, syčících vodopádů a malebných lesů. Norsko vás svou přírodou tak okouzlí, že si chvílemi připadáte jako v úplně jiném světě.
Nejkrásnější zážitky vás přesto teprve čekají. Když se z Hovu vydáte mírně severovýchodním směrem, dostanete se k největšímu pevninskému ledovci na světě – Nigardsbreenu. Odtud to můžete vzít na východ do malebné vesničky Lom (s krásným dřevěným kostelíkem) nebo to rovnou střihnout na sever, kde se rozkládá nejznámější fjord celého Norska – Geirangerfjord. Ne nadarmo je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO – když už tu budete, určitě si zaplaťte výjezd po fjordu na lodi. Vyplatí se to.
Z Geirangeru to pak máte jenom kousek k Trollí stezce, kterou také doporučuji navštívit. Ať už autem nebo pěšky, její zdolání je opravdovým zážitkem. Pro nás byla Trollí stezka nejsevernějším bodem výletu, odtud jsme se již vydali na jih až k národnímu parku Rondane, kde jsme si ušli malý 10kilometrový okruh. Rondane je hodně zajímavý tím, že nabízí dost odlišnou přírodu od toho, na co v Norsku běžně narazíte. Určitě byste ho neměli minout.
Z Rondane už jsme se vydali dále na jih zpět do Osla, odtud do Švédska a pak přes severní moře do střední Evropy. Z Norska jsme si přivezli spoustu zážitků, ještě víc fotek a hlavně dobrou náladu – lidé jsou tu přátelští, komunikativní a strašně milí. Pokud nevíte, kam příští rok na dovolenou, můžu Norsko s naprosto klidným svědomím doporučit.
Několik nádherných fotografií z Norska
MAPA: Kde leží Norsko?
VIDEO: Norsko, země všech
Zdroj fotografií: Jan Novák