Provence – rajská zahrada FrancieProvence – rajská zahrada Francie 4.63/5 (92.50%) 8 votes
Nekonečné pole poseté levandulí a slunečnicemi reprezentují to, co si turisté pod názvem Provence představují.

Nekonečné pole poseté levandulí a slunečnicemi reprezentují to, co si turisté pod názvem Provence představují.

Provence, je oblast jižní Francie, která je známá bohatou historií, kulturními památkami a malebnou přírodou. Nekonečné pole poseté levandulí a slunečnicemi reprezentují to, co si turisté pod názvem Provence představují.

Provence je skutečně rajskou zahradou Francie. Útočí na všechny lidské smysly. Svými barvami, vůněmi a chutěmi. Ideálním časem na návštěvu jsou jarní měsíce, kdy ještě slunce není tak silné, ale zároveň je příjemné, všechno je zelené, rozkvetlé a nejsou tu ještě davy turistů, protože tato oblast je jednou z turisticky nejatraktivnějších oblastí Francie. A tak si jen můžeme přát, ať slunce svítí, obloha je modrá a ať se nás dotkne krása této země.

Vždyť už malí Francouzi se učí zeměpis o svojí vlasti následovně: „Mírnost klimatu, rozmanitost regionů, rozloha úrodné půdy, nerostné bohatství, délka mořského pobřeží, to vše pomohlo Francii stát se jednou z nejcivilizovanejších zemí na zeměkouli“.

Kraj býčích zápasů

„Provence“ je ohraničeno Ligurským mořem, hranicí s Itálií, Alpami a řekou Rhónou. Nabízí velmi mnoho – od nádherné přírody až po tisíciletou historii. Nejvýraznější stopu zde asi zanechali Římané. Ve městech jako Nimes či Arles jsou stále funkční a používané arény, kde se konají býčí zápasy. Černí býci se chovají a téměř divoce si žijí v oblasti Camargue. Během Velikonočních svátků se ve městě Arles dá zažít nefalšovaná zábava či slavnosti „Féerie“, které začínají během býků přes ulice města.
Arles je známé i díky malíři Vincentovi van Gogh, který zde prožil dva poslední roky života. Právě zde našel klid pro svou neklidnou a šílenou duši umělce a člověka. Kromě van Gogha zde zanechali silnou stopu právě Římané. Úchvatné stavby, které jsou dnes zapsáno do kulturního dědictví Unesco. Nejvýraznější památkou je rozhodně amfiteátr s kapacitou až 20 000 lidí. Dodnes si zde toreadoři a býky dokazují, kdo je silnější a větší „toro“.

A právě Velikonocemi všechno začíná. Železné ohrazení ulice, která se prudce stáčela kolem domu, bylo předzvěstí běhu býků. Fascinovaně pozorujeme muže všech věkových kategorií (počínaje ranní pubertou), kteří neohroženě stojí býkovi v cestě. Můj adrenalin trošku uklidní zjištění, že býci mají rohy obalené v kožených návlecích. Zážitek, který stojí za to a který je ojedinělý. Už méně se může líbit pohled na býka, který byl vyvezen z arény a byl jasným důkazem, kdo byl vítězem v tomto zápase.

Van Gogh a inspirace

Vincent van Gogh, ze kterého slávy město Arles stále žije, zde prožil dva roky inspirované krásou krajiny a namaloval zde nejen své slavné „Slunečnice“ ale dalších téměř 200 obrazů. Zde si uřízl ucho své po hádce s přítelem Gauguinem a nakonec zde i výstřelem do hrudi ukončil svůj život. Ani krása tohoto kraje nestačila na vyléčení neklidu tohoto muže.
Arles je plné románských či antických památek ale zároveň nabízí něco víc. Pohodu a chuť sednout si k dobrému jídlu a sklence růžového vína. Vůně vás provázejí na každém kroku a táhnou vás od prohlídky památek. Vše je o pocitu. Někdy je nutné zpomalit, zchladit ten náš hlad po poznávání a užít si jednoduše daný moment. V rozhovorech se svými přáteli z cest často zjišťuji, že si více pamatují okamžik, kdy jsme něco dobrého jedli či pili, jednoduše vychutnávali, jak všechna fakta, historické události, rozměry, letopočty či jiné výklady k památkám. Zřejmě je nutné a velmi příjemné, najít správný soulad mezi poznáváním, objevováním a užíváním si.

Provence – Přírodní ráj plameňáků a levandulí

Arles je také vstupní branou do kraje Camargue. Právě zde „les Guardians“ místní kovbojové, chovají černé býky a po pláních běhají polo divoké bílé koně. V deltě, kterou vytvořila řeka Rhôna, vznikla tato zvláštní země plná bažin, pastvin a luk. Před více než 80ti lety se tento kraj změnil na přírodní rezervaci. Ráj pro ptáků se rozkládá nedaleko městečka Saintes Maries de la Mer. Pro běžného návštěvníka je největším zážitkem asi pozorování plameňáků. Vlní se, tančí, stojí na jedné noze, jejich štíhlé krky vytvářejí neuvěřitelné formace a když rozprostřou křídla, barva od tmavě oranžové lemované černou vás nadchne. Stejně můžete po kraji vyrazit na zádech bílého koníka. Může se zdát, že turistické aktivity narušují přírodu, ale opak je pravdou. Právě organizováním a řízenou turistikou je zachována rovnováha a divokost země. A všichni jsou spokojeni – zvířata i turisté.

Městečko Saint Maries de la Mer s vírou v srdci

Městečko Saint Maries de la Mer je na břehu Středozemního moře. Už samotný název poukazuje na náboženskou legendu, podle které právě zde přistáli Marie z Magdaly, Marie Salomé a Marie Jacob. Tyto ženy byly prvními svědky prázdného hrobu a vzkříšení Ježíše Krista. Dnes je město hlavně poutním místem pro Romy, kteří se zde v květnu shromažďují na počest své patronky Svaté Sáry. Sochu této světice naleznete v kostele v kryptě, snědá pleť a oblečenou do šatů. Kostel je zajímavý i tím, že se dá vyjít až na špičku jeho kamenné střechy. Výhled, který nabízí tento pohled je impozantní – z jedné strany se na město valí vlny Středozemního moře, červené střechy vytažené provensálským sluncem až do okrova, dodávají barvu vzdáleným mokřadům a pastvinám. Nakonec vás i tak zláká vůně a chutě přímořské gastronomie. Steaku či paelle se prostě nedá odolat.

Provence je prostě o vůni „herbes de Provence“ – tymián, rozmarýn, šalvěj, nezaměnitelná levandule. Je plné barev a chutí.

Oblast Provence

Oblast je rozdělena do šesti okresů a její hranice jsou vymezeny mezi městy Orange a Nice. Názvy okresů úzce souvisí s přírodou, která se v okolí nachází. Bouches du Rhone (ústí řeky Rhôny), Var (jmenovaný podle řeky, která tudy protékala), Alpes Maritime, Alpes de Haute Provence, Hautes Alpes a Vaucluse.

Do oblasti se řadí i takzvané Cote D’Azur nebo Francouzská riviéra se slavnými městy jako St. Tropez a Cannes. Žije zde přibližně 4,88 milionu lidí, kteří jsou koncentrovaní ve velkých městech, jako je Marseille, Nice nebo Aix.

Tato rozlehlá země má co nabídnout. V kraji Alpes de Haute Provence jsou ideální podmínky pro turistiku v kopcích, které v některých bodech dosahují výšky až 4 tisíc metrů. Nachází se zde i Národní park Mercantour, který má rozlohu 210 tisíc hektarů.

Na jihu tvoří řeka Verdon hranice s krajem Var a vytváří překrásné jezera a vodopády. Alpy najdete i na severu v kraji Hautes Alpes. Vysoké kopce a hluboké doliny jsou neposkvrněné průmyslem a navzdory krutým zimám se spoustou sněhu si Hautes Alpes zachovává svou provensálskou atmosféru. Jižní kraje jako Var, Bouches de Rhône nebo Alpes Maritimes se nacházejí na pobřeží Středozemního moře. Půda je zde velmi plodná a poskytuje ideální místo pro pěstování levandule, révy, oliv, slunečnic a jiných rostlin. Právě zde se nechali inspirovat velcí malíři jako Van Gogh.

Mezi nejoblíbenější místa v Provence patří Avignon, Nice, St. Tropez, Aix, Marseille a mnohé jiné. Jsou plné historických a kulturních památek, které obklopuje jednoduchá a přitom krásná země. Hory a moře ročně lákají davy turistů, kteří rádi navštěvují překrásná pláže Francouzské riviéry nebo romantické vesničky mezi kopci.

5 míst, které musíte vidět v oblasti Provence

1. Projděte Marseille a dej si bujabézu

Marseille, že druhé největší město ve Francii a rozhodně stojí za návštěvu. Návštěvníci Marseille by si neměli nechat ujít Vieux Port – část města, kde najdete stánky na tržišti naplněné provensálskými výrobky. Dejte si zde také bujabézu, tradiční francouzskou polévku.

2. Navštivte Palais des Papes a slavný Pont d’Avignon

Avignon je dlouhodobě jedním nejoblíbenějších měst v Provence. Má impozantní a úžasně dobře zachovalé umění a architekturu, takže to není jen malebné městečko, ale také vyzařuje historii. Pont d’Avignon, to je živé město s aktivní studentskou komunitou, spoustou historie a je super bodem pro objevování regionu.
Navštivte také Papežský palác (Palais des Papes), který byl domovem několika papežů v průběhu 14. století.

3. Podívejte se na římské ruiny v půvabné vesničce Saint-Remy-de-Provence

Toto místo si nenechte ujít. Pouhých 20 km jižně od Avignonu, Saint Remy de Provence je tradiční vesnice. Najdete zde super trh, léčil se zde i Van Gogh.

4. Divocí koně a plameňáci v Camargue mokřadech

Pustá krajina mokřadů Camargue stojí v ostrém kontrastu s většinou pestrobarevné krajiny Provence. Oblast je domovem pro více než 500 druhů stěhovavých ptáků. Najdete zde plameňáky i divoké koně. Tuto jedinečnou oblast je skvělé prozkoumat na kole nebo na koni, i jeepem. Ujistěte se, že budete mít repelent proti hmyzu, jsou zde bažiny se spoustou komárů.

5. Navštivte starobylou kamennou vesnici Les Baux

Nachází se asi 25 km jižně od Avignonu, těsně vedle městečka Saint Rémy de Provence. Dramatické skály a útesy s výhledem do údolí plné olivových hájů a vinic již dlouho inspiruje autory a umělce. Je to opravdu velkolepé místo.

6. Býčí zápasy v Arles

Do Arles se koukněte, na toto místo se nezapomíná :)

MAPA: Kde leží Provence

 

VIDEO: Krásy oblasti Provence

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.