San Sebastian – město nejen pro gurmánySan Sebastian – město nejen pro gurmány 4.50/5 (90.00%) 4 votes

san-sebastianSan Sebastian leží na severním pobřeží Španělska. Hned prvním pohledem se zamilujete do tohoto kouzelného místa. Třpytivé zátoky, zlatý písek a tyrkysové vlny spojené s bezkonkurenčně nejlepšími místními restauracemi, které jsou nositeli michelinských hvězdiček.

Plné promenády, muzea, kulinářské školy, všechny tyto složky přidávají na jedinečném půvabu tohoto města. Ale, tato milostná známost nemusí být jen jednorázovým letním románkem, protože San Sebastian se v roce 2016 stane Evropským hlavním městem kultury, takže kulturní a společenská kvalita a prostředí tohoto města se bude zvyšovat.

Kam zajít v San Sebastianu?

Začněte návštěvu San Sebastian procházkou podél přímořské promenády, která obepíná tři městské písečné pláže. Nejkrásnější část tohoto prostředí tvoří pláž a záliv La Concha. Vyhněte se kýčovitým plážovým diskotékám a zajděte do neformálního baru Ondarra v Gros lemující surfařské pláž Zurriola. Večerní město je ideálním únikem na pár koktejlů s novými přáteli a následující ráno začněte lehkým šálkem cortado (silná káva macchiato).

Dále zajděte do Mercado de la Bretxa, podzemního trhu, kde můžete najít oslnivou paletu místních surovin z ulovených olihní i tuňáků. Využijte tuto možnost – multimichelinský kuchař otevírá v Baskicku Kulinářské centrum a výzkumný ústav s mezinárodním poradenstvím. Gastronomičtí nadšenci se mohou přihlásit do vzdělávacích kurzů a naučit se grilovat letní pochoutky či upéct lahodné sladkosti. Centrum otevřelo nejen španělské, ale od roku 2011 už i anglické třídy.

san-sebastian2

Michelinské hvězdičky na každém kroku

Restauraci Mugaritz, držitele dvou michelinských hvězdiček, naleznete v nenápadném venkovském domě, který je uhnízděn v kopcích za městem. Šéfkuchař Andoni Luis Aduriz podává záhadné a delikátní jídla současně s důmyslnými chutěmi – aromatické polévky, ve kterých se bijí různé koření či křupavé tzv. mystery meat. Dusík a tekuté krabí maso v aspiku? Toto baskické město je kolébkou high-tech kuchyně a zářící hvězdou je právě Mugaritz.

Další světovou restaurací je Arzak, ve které šéfuje Elena Arzak – nejlepší šéfkuchařka světa. Tak pokud jsme ve vás probudili zájem a gurmánský jazýček, rezervujte si stůl s výhledem na moře a možná to bude už v době, kdy bude mít restaurace třetí Michelinskou hvězdičku.

Koncentrace nejvyššího počtu Michelin hvězd na světě, uvolněný surfovací resort je lákadlem a kolébkou high-tech kuchyně, kterou navštivte i vy a zažijte tak gurmánskou dovolenou a dobrodružství v San Sebastian.

60724_5762

Zajímavá místa v městě San Sebastian

San Sebastian má typického španělského ducha, centrum je charakteristické malebnými úzkými uličkami se starými budovami, z nichž každá dýchá specifickým historickým duchem. Město se rozpíná po stranách jedné z nejkrásnějších městských pláži La Concha, populární na plavání či surfování jsou i pláže Playa de Ondarreta a Playa de la Zurriola. Centrum je labyrintem malých úzkých uliček plné půvabu a útulných barů, kavárniček či typických španělských tapas. Ty se doporučuje navštívit nejen pro jejich atmosféru, ale také vynikající španělské delikatesy, po kterých si můžete dopřát doušek například červené odrůdy španělského vina, ovplývajícího nenapodobitelnou chutí

San Sebastian má pro turisty připraveno hned několik zajímavých míst k objevování, například místní akvárium, muzeum Naval, které vás provede historií baskicky a tohoto malebného města, píšícího svou historii od roku 1014, kdy zde byl založen klášter St. Sebastian. Muzeum Museo de San Telmo sídlí ve starém městě v klášteře ze 16. století na úpatí Monte Urgull. Vrch Urgull dominuje centru San Sebastian a na jeho vrcholu se rozléhá socha Krista. Dostanete se k ní cestou od akvária. Pobřeží a město budete mít jako na dlani z vrchu Monte Igueldo na opačném konci městské pláže de la Concha. Překrásný je i přístav tohoto baskického centra, vyfotit se můžete u historické budovy staré radnice, nadchne vás množství zeleně, vody, fontán, pohody a výjimečného španělského ducha malebného města, které má typický přímořský ráz.

Charakteristikami města jsou i most Kursaal, zahrady paláce Miramar postaveného v 19. století v anglickém stylu, jazzový festival vždy v červenci nebo zářijový filmový festival San Sebastian i s tradičním červeným kobercem.

MAPA: San Sebastian

 

VIDEO: O San Sebastianu

Zdroj obrázku: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.