Djerba – ostrov, který navštívil sám bájný Odysseus



Djerba – ostrov, který navštívil sám bájný Odysseus 5.00/5 (100.00%) 3 votes

djerbaKdyž hledáte tiché místo, kde byste mohli pod palmou popíjet mátový čaj a opalovat se na sněhobílých plážích, kde nemusíte překračovat davy turistů, vydejte se do Tuniska na Djerbu.

Djerbu navštívil Odysseus

Celých devět dní nás vítr, zpívající svou smrtelnou píseň, hnal dál po tmavomodrém moři oplývající bohatstvím ryb. Až na ten desátý nás vlny vyvrhli na březích ostrova Lotofágů, u podivného národa, který se živí květinami,“ takto popisuje svůj příjezd na tuniský ostrov Djerba Homérův hrdina Odysseus. Podle jeho popisu se obyvatelé Djerby tehdy živili sladkými lotosovými květy. Skeptici tvrdí, že je to nesmysl, protože ostrov je příliš suchý na to, aby tam rostly lotosy.

Samotní obyvatelé Djerby věří, že Homér označil jako lotosy sladké datle, které zde rostly odnepaměti. Spolu s mandlemi, ořechy a medem jejich místní hospodyňky využívají při přípravě sladkostí. V porovnání s našimi evropskými dezerty jsou poněkud přeslazené, ale neobsahují rafinovaný cukr, takže jsou určitě zdravější.

V hotelových resortech na pobřeží je objevíte na bufetových stolech. Místní gastronomie je celkově na výborné úrovni. Hodování začíná chutnými předkrmy s tuňákem, olivami, mořskými plody a saláty. Pokračuje se jehněčím, kuřetem nebo rybinou, zeleninou a všudypřítomným kuskusem. Pak už stačí jen zkombinovat dezert s arabskou kávou ochucenou několika kapkami růžové vody nebo s čajem a vyvalit se s plným břichem někam do stínu.

Djerba – Ráj nejen pro lenivce

Místní pláže jsou většinou čisté a dobře udržované. Ty nejkrásnější najdete na severní straně ostrova. Obvykle má každý hotelový resort svůj přístup do moře, takže pokud se chcete vykoupat, stačí vám vyjít několik metrů z hotelového pokoje. Pokud si chcete užít trochu místní romantiky mimo vyblýskaná turistická centra, stačí si půjčit skútr nebo auto. Ostrov má jen kolem 520 čtverečních kilometrů, takže se dá projet za den. Místním vesničkám dodává exotický nádech jejich tradiční architektonický styl. Malé domky s půlkulatou střechou jsou natřeny bílou barvou, která dobře odráží sluneční záření. Většinou mají zavlažované zahrady, kde se pěstují rajčata, papriky, cibule, česnek a pár ovocných stromů.

Obyvatelé na Djerbě

Obyvatelé zde žijí klidným, na náš vkus trochu nezáživným způsobem života. Většinou jsou pravověrní muslimové, takže po večerech nepopíjejí alkohol. Kromě toho žije na Djerbě i židovská komunita, konkrétně v vesnicích Hara Séghira a Hara Kebir. U Hara Seghir stojí synagoga La Ghriba postavena v roce 1920 na základech jedné z nejstarších synagog na světě. Když se do ní chcete podívat, nezapomeňte si vzít s sebou pokrývku na hlavu, která se při vstupu na toto poutní místo vyžaduje.

Trocha folklóru

Chcete-li poznat místní tradice, vyberte se do obce Midoun, kde se každé úterý koná tradiční berberská svatba. Je třeba se vybrat trochu do vnitrozemí, neboť Midoun neleží u moře. Nedaleko je zajímavá krokodýlí farma, kde můžete na vlastní oči vidět krmení těchto obávaných predátorů. A kdo si chce odnést domů zajímavý suvenýr, ten by měl určitě navštívit středisko výroby keramiky Guellala. Mistři hrnčíři vám tam ukážou, jak se rodí jejich výtvory na hrnčířském kruhu a pak vypalují v peci. Obyvatelé Djerby využívají keramiku i netradičním způsobem – z rozbitých hrnců si staví ploty, pece nebo garáže. Jejich poklidný život má rozhodně něco do sebe. Když ho lépe poznáte, možná zjistíte, že jste se dosud zbytečně pachtili za věcmi, které za to vůbec nestojí.

MAPA: Kde najdete ostrov Djerba?

 

VIDEO: Krásy Djerby

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.