Tunisko – země bohatá historií a zachovalými starověkými památkamiTunisko – země bohatá historií a zachovalými starověkými památkami 4.67/5 (93.33%) 3 votes
Tunisko je země bohatá historií a zachovalými starověkými památkami.

Tunisko je země bohatá historií a zachovalými starověkými památkami.

Tunisko leží v severní Africe, má kontakt se Středozemním mořem. Pobřeží je poměrně dlouhé a členité. Tunisku patří i ostrovy Djerba a Kerkenna. Na severu země se nacházejí hřebeny Tell Atlasu a saharského Atlasu. Ve střední části se táhne pohoří sklánějící se k moři a sestávající z nízkých plošin. Na jihu země se rozprostírá Sahara, do které se zahlubuje bažinatá a slaná jezerní sníženina šotu Jerid. U pobřeží je poměrně úrodná nížina. V zemi se daří mnoha druhům ptáků, včetně orlů na horách. Na okrajích pouště prožívá menší množství chráněných Gazel. Země má bohaté naleziště nerostných surovin (ropa, zemní plyn, fosfáty, železná ruda).

Tunisko je země bohatá historií a zachovalými starověkými památkami. Evropští turisté ji znají především jako letní přímořskou destinaci, avšak Tunisko má co nabídnout i historickým a archeologickým nadšencům a také zajímavá je i orietnální kultura a místní památky.

Doprava v Tunisku

Na řízení musíte mít náš, ale i mezinárodní řidičský průkaz. V zemi je dostatek půjčoven aut, které nabízejí kvalitní automobily. Jezdí se vpravo. Stav silnic je velmi dobrý, spojují všechny důležité města, městečka a vesnice. Možnost využití pohodlných a levných taxíků. Železniční spojení jsou také na dobře úrovni. Letecká doprava je drahá, ale kvalitní.

V Tunisku je poměrně hustá a spolehlivá silniční síť s nadprůměrným značením na africké poměry. Vnitrostátní letecká a železniční doprava jsou rovněž na velmi dobré úrovni. Mimo zpevněných cest je třeba použít speciální terénní upravené motorové vozidlo. Autobusová doprava se nedoporučuje a rovněž se nedoporučuje půjčovat si auto na vlastní pěst. Raději si ho pořiďte i s řidičem nebo použijte taxík.

Hlavní informace o Tunisku

Hlavní město: Tunis
Počet obyvatel: 10 432 000
Rozloha: 163 610 km2
Používané jazyky: Úřední jazyk je arabský, ale používá se i francouzština.
Náboženství: Islám (98%) a křesťané (1%).
Mobilní operátoři: Orascom, Tunisie Telecom
Elektřina: 230V / 50Hz
Vakcinace: Při krátkodobých dovolených u Středozemního moře nejsou vyžadovány, ale při delších cestách je vhodné poradit se s lékařem.

Ubytování v Tunisku

Ubytování v Tunisku je na dobré úrovni. Hotely jsou vybaveny vším potřebným pro cestovatele. Je zde možnost výběru různých cenových kategorii. Největší výskyt hotelů je především v přímořské oblasti.

Pláže v Tunisku

Tunisko má 1200 km nádherných písečných pláží. Dlouhé, poměrně členité pobřeží s výrazným zálivem zvaným Malá Syrta láká každoročně houfy turistů.

Oblíbené turistické lokality v Tunisku

Tunis

Hlavní město Tuniska, jedno z nejstarších měst na světě. Historickým centrem města je stará arabská čtvrť – Medina, která nabízí celou řadu památek. Mezi nejvýznamnější patří mešita Jama Ez Zitouna, nazývaná také Olivová mešita, palác Dar Othman – skvost arabsko-maurské architektútry, mauzoleum Turbet El Bey, palác Dar Ben Abdallah, ve kterém je umístěno Muzeum folklóru a lidových tradic a bývalý palác osmanských bejové Dar El Bey , dnes Národní muzeum Le Bardo, které uchovává archeologické artefakty z různých historických období Tuniska. Medina je zapsána do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Kartágo

Bývalé starověké fénické město, dnes jedno z předměstí Tunisu a místo archeologických vykopávek převážně z římského období. Nejvýznamnějším místem v Kartágu jsou ruiny základů Antoniových lázní, amfiteátr, římské vily s nádhernými mozaikami, bazilika sv. Cypriána a Tofet – posvátné kultovní místo Puny.

El Djem

Původně římské město, ve kterém se nachází, po římském Koloseu a divadle v italské Capua, třetí největší amfiteátr na světě, zařazený do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Sousse

Dominantou města je věž Khalef el Faatah (bývalý maják), která je součástí pevnosti Kasbah. Mezi zajímavosti patří i Velká mešita a velmi dobře zachovalé katakomby, s množstvím mramorových hrobek. Artefakty z těchto hrobek jsou uloženy v archeologickém muzeu, které je druhým nejvýznamnějším muzeem v zemi.

Ostrov Djerba

Největší ostrov severní Afriky, známý nejen nádhernými plážemi a tyrkysovým mořem, ale i slavnou synagogou La Ghriba, nacházející se ve vesničce Riadh. Synagoga je postavena na základech jedné z nejstarších synagog světa a je v ní uchován jeden velmi starý exemplář Starého zákona.

Klimatické prostředí

Tuniské klima se vyznačuje celoročním teplem a suchem, proto je pro našince nejvhodnější navštívit jej na jaře nebo na podzim. V létě se občas ve vnitrozemí vyskytnou extrémní teploty. Zimy bývají mírné s příležitostnými srážkami. V létě postačí lehké vzdušné oblečení – trička či šaty. Na jaře, v zimě a na podzim postačí navíc pár svetrů, lehkou větrovku nebo třeba i plášťenku do deště.

Podnebí v Tunisku není stejnorodé v celé zemi. Vnitrozemí stejně jako jihu na okraji Sahary panují tropické africké teploty, v létě až kolem 40 °C. Subtropické podnebí s příjemnými 30 °C je v blízkosti Středozemního moře. Asi nejmírnější podnebí se nachází v okolí Hammametského zálivu. Déšť je málo pravděpodobný a vyvolává u domorodců spíše údiv. Vždyť celoměsíční množství srážek je tam jen kolem 1 mm. Voda v moři dosahuje v létě 27 až 28 °C a teplota vzduchu dosahuje v červenci a v srpnu 32 °C.

Povinné očkování při cestě do Tuniska

– Žádné při přímém příletu z Evropy (pobyt výlučně ve velkých městech a turistických centrech s evropskými standardy)
– Proti žluté zimnici – při přicestování z infekčních oblastí (pokud jste se tam zdržovali během předchozích 6 dní, neplatí pro děti do 1 roku)
Doporučené očkování: tetanus, záškrt, hepatitis A, poliomyelitidě, tyfus (pobyt výlučně ve velkých městech a turistických centrech s organizovanými výlety do vnitrozemí s ubytováním a stravováním středního a vyššího standardu)
 

Praktické informace

Na vstup do země je potřebný platný cestovní pas. Vízum se vyžaduje pouze v případě, že nejde o organizovaný pobyt.

Důležitá telefonní čísla

První pomoc: 71781000, 71780000
Policie: 71846846
Hasiči: 198 
 

MAPA: Kde leží Tunisko

 

VIDEO: Ženy na cestách s EXIM tours – Tunisko

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Tunisko – země bohatá historií a zachovalými starověkými památkami”

  1. […] jen abyste vešli do jeho obchodu. I smlouvání funguje trochu jinak než například v Maroku, Tunisku či v Egyptě. Jordánci nejsou zvyklí přestřelit částku do astronomických výšek. Pokud si […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.