Canberra – australské hlavní město, které vzniklo jen shodou okolností



Canberra – australské hlavní město, které vzniklo jen shodou okolností 5.00/5 (100.00%) 3 votes
Parlament v městě Canberra

Parlament v městě Canberra

Australské hlavní město Canberra patří mezi nejmenší metropole na světě. Má jen kolem 350 tisíc obyvatel a hlavním městem se stala díky kompromisu. Leží mezi Melbourne a Sydney, dvěma největšími městy Austrálie. Přesto není turisty zdaleka tak vyhledávaná a navštěvovaná jako ony. Canberra se stala hlavním městem jen shodou okolností. Když se v roce 1901 šest australských královských kolonií sjednotilo do federace, nebylo vůbec jasné, které město se stane hlavním. Byli na něj dva silní kandidáti – Melbourne a Sydney. Jelikož se nedohodli, vláda se rozhodla své hlavní město vybudovat doslova na zelené louce.

Místo vybrali v roce 1908 a o tři roky později vláda vykoupila pozemky.

Canberra leží v nadmořské výšce kolem 600 metrů a je obklopena kopci výběžků nejvyššího pohoří Austrálie Snowy Mountains s nejvyšším vrcholem Mt. Kosciusko (2228 m). Její obyvatelé obvykle vyzdvihují přednosti svých čtyř ročních období. Říkají: „Máme teplou jaro, horké suché léto, fantastický chladivý podzim a studenou zimu s občasným sněhem.“

Název Canberra znamená v jazyce domorodých Austrálců shromaždiště nebo místo setkání. S názvem hlavního města to také nebylo jednoduché. Někteří lidé chtěli, aby bylo vznešené, jako například Shakespeara, Australia či Austropolis. Další, aby vystihovalo federativního ducha. Název Sydmeladperbrisho, který obsahoval počáteční písmena všech hlavních měst jednotlivých svazových států však zněl přece jen krkolomně.

Canberra – roztahané město

Canberra nepatří do žádného svazového státu, ale leží uprostřed vlastního teritoria Australian Capital Territory. První kroky v této provinční metropoli vedou k budovám vlády, zákonodárného a diplomatického sboru. Avšak i přes početnou administrativní aparát, není toto jediné větší vnitrozemské město Austrálie přelidněné a má příjemnou atmosféru. Rozsáhlé volné plochy ve městě poskytují stále dostatek místa na další zástavbu.

jezero-canberra

Krásné jezero Waltera Burleyho Griffina

Canberra leží na březích říčky Molonglo, kterou před čtyřmi desetiletími přehradili, čímž město získalo svůj osobitý ráz. Nově vzniklé jezero, kolem kterého je nejvíce historických budov a památek, se nazývá podle hlavního architekta města Waltera Burleyho Griffina, Američana, podle kterého projektů město postavili.

Celé centrum je víceméně konstruováno do soustředných kruhů a nejeden řidič je při pohledu na mapu města zoufalý. Je to tu samý okruh – Capital Circle, State Circle, National Circle, Vernon Circle. Nejlepší výhled návštěvník získá zejména pohledem z Telstra Tower (Věž Telecomu), která je vysoká 195 metrů a stojí na kopci Black Mountain v nadmořské výšce 820 metrů.

Parlament

Stará budova parlamentu – Old Parliament House – se v roce 1927 stala dočasným sídlem australské vlády, která se sem přestěhovala z Melbourne. V současnosti je v ní Národní galerie portrétů. Před ní stojí Aboriginal Tent Embassy – stanové velvyslanectví původních obyvatel.

Nový parlament – New Parliament House – největší komplex budov na jižní polokouli je nejen moderní, ale i impozantní. Vypíná se na ploše 32 hektarů na návrší Capital Hill přesně na místech, kde ho původně situoval Griffin. Exteriéry vykazují po technické stránce provokativní směs neobvyklého designu a kolosálních investičních nákladů. Větší část parlamentního komplexu je ukryta pod zemí. Vejdete dovnitř, procházíte se sály obou komor. Moderní interiéry zasedacích místností parlamentu a jednací prostory výborů jednotlivých frakcí si můžete prohlédnout zdarma. K dispozici dostanete nejen přesný seznam členů obou komor s jejich plnými koordináty, ale i jmenný zasedací pořádek.

Srdcem budovy jsou zasedací místnosti obou komor parlamentu – Senátu a Sněmovny reprezentantů. Hlavní jednací místnost výborů je zdobena díly uměleckého kováře Robina Blau a skulpturami Anne Gergusonové. Na chodbách visí portréty všech předcházejících členů australského zákonodárného sboru, jakož i dary věnované parlamentu z celého světa. Na 81 metrů vysokém stožáru z nerezavějící oceli vane obrovská státní vlajka. Komplex budov nového parlamentu slavnostně otevřela dne 9. května 1988 královna Alžběta II.

Vojenské muzeum

Jednou z nejznámějších dominant Canberry je pískovcový Národní památník válečných hrdinů. Atmosféra tohoto pro Australany posvátného místa, symbolizuje více než 100 tisíc padlých mužů i žen v 1. a 2. světové válce, jakož i ve válkách v Koreji a ve Vietnamu a působí velmi emotivně. Za monumentálními sochami a nástěnnými mozaikami se ukrývá Vojenské muzeum s nejrůznějšími exponáty z období 1. a 2. světové války – od uniforem, jednoduchých zbraní až po leteckou techniku​​. Památník navštíví každoročně přes milion lidí.

Australská královská mincovna

Za návštěvu stojí i Australská královská mincovna ve čtvrti Deakin. Na vlastní oči tu můžete z návštěvnické galerie sledovat ražení osmi druhů australských mincí: bronzové 1 a 2 centů, měděno-niklové v hodnotě 5, 10 a 20 centů, 50 centů postříbřený a hliníkovo-bronzové jedno a dvojdolarovky. Nejcennější z nich jsou spolu s medailemi, jakož i se sbírkami mincí a medailí prakticky z celého světa uloženy v přilehlém muzeu.

Země pikniků

Přestože Canberra není společensky, kulturně ani sportovně dynamická, tak jako Sydney a Melbourne, má jiné výhody. Rozsáhlé plochy zeleně Canberry jsou osvěžující a město je přímo ideální k bydlení. O dnešní Austrálii můžeme mluvit také jako o společenství volného času. 35 hodinový pracovní týden poskytuje dostatečný časový prostor i na nejrůznější společenské, kulturní, sportovní a jiné aktivity. Zejména víkend je v hlavním městě, ale vlastně v celé zemi doslova posvátný. V pátek odpoledne se kolony aut táhnou všemi směry a každý se snaží co nejrychleji opustit město a strávit volný čas v přírodě, na plážích, na sportovištích nebo na oblíbeném víkendovém grilování – barbecue. Hlavním menu je přirozeně maso: hovězí, pštrosí, klokánek, ale i krokodýlí.

MAPA: Město Canberra

 

VIDEO: Canberra

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.