Termální koupele v Maďarsku – kam se vydat za zdravím?



Termální koupele v Maďarsku – kam se vydat za zdravím? 3.00/5 (60.00%) 4 votes

899900_89265830Termální koupaliště napojené na termální prameny najdete v Maďarsku na každém kroku. Na termálních koupalištích si přijdou na své nejen dospělý, ale především děti. Potěší je bezpočet tobogánů, skluzavek, vodopádů a jiných přitažlivých atrakcí. Termální voda má také léčivé účinky, které blahodárně ovlivňují léčbu chronických chorob oběhového ústrojí, či poruch látkové výměny. V Maďarsku najdete nejnavštěvovanější termální koupaliště zejména ve městech Burkfurdo, Hévíz, Hajdúszoboszló nebo Sárvár. Místní prameny jsou mimořádně ceněné, mají zvláštní léčivé účinky a využívají se jako součást terapeutického programu. Na chvíli vypněte a užijte si relax v termálních koupalištích v Maďarsku.

Nejznámější termální koupaliště Maďarska jsou: Budapešť, Hévíz, Balaton, Bükfürdo, Sárvár, Zalakaros, Győr, Harkány, Bogász, Eger, Egerszalók, Miskolc-Tapolca, Nyíregyháza, Debrecen, Hajdúszoboszló, Gyula. Všechny lázně mají bazény uvnitř i venku. Venkovní bazény jsou vybaveny tobogány, skluzavkami, sportovními hracími plochami. Koupaliště jsou vybaveny i vnitřními aquafitness zařízeními, saunami a solárii.

Termální koupele v Maďarsku

Bogász

Termální lázně blízko města Eger. Tato léčivá voda pomáhá při poruchách zažívacího ústrojí, zácpě, nechutenství. Reguluje trávení. Nachází se tam několik bazénů s termální vodou.

Bükfürdo

V těchto termálních lázních se léčí nemoci pohybového ústrojí, revma, gynekologické choroby … Lázně Bükfürdő se nacházejí nedaleko rakouských hranic ve Vašské župě. Leží v nadmořské výšce 150 m n. m.
Léčebné lázně Bükfürdő jsou jedny z největších a nejkrásnějších lázeňských měst Maďarska, které nabízejí celoroční léčivý oddech a relax plný zážitků. Milovníky sportu čekají různé vodní atrakce krytých lázní a sportovní programy, které budou nezapomenutelným zážitkem pro všechny věkové skupiny.
Mezi hlavní zajímavosti okolí lázní Bükfürdő patří zámek Szapáry a za návštěvu stojí blízký Kőszeg, jedno z nejkrásnějších historických městeček Maďarska nebo Szombathely, místo obývané od dob Římanů, ve kterém se nachází svatyně bohyně Isis.

Eger

Termální lázně na léčbu pohybového ústrojí, zánětů kloubů, revma, nemoci nervové soustavy. Město Eger je nádherné město s historickými uličkami, kavárnami, cukrárnami …
Město Eger je dobře známo jako lázeňské středisko a turistické centrum, které nabízí širokou paletu zajímavostí, např. středověký hrad, turecké památky, baziliku, barokní budovy a kostely. Lázeňské procedury jsou vhodné pro léčení chronického pocení, poruch pohybového ústrojí a revmatismu.

Minerální voda, která pacienty léčí již více než 6. století, má unikátní složení. Bazény v lázních jsou napájeny dvěma prameny, oba mají jiné složení a účinky. Z jednoho pramene pochází sirné termální voda a z druhého radonová. V důsledku vysokého rádiového vyzařování se totiž tato voda řadí do skupiny radioaktivních termálních vod, které jsou vhodné k léčení chronického pocení, poruch pohybového ústrojí a revmatismu a také na pooperační terapie. Kromě jiných prvků je v této hydrogenuhličitanové vodě nejvíce zastoupený hořčík a vápník.

Gyula

Tyto lázně leží blízko města Békecsaby. Termální voda blahodárně působí na léčbu gynekologických potíží.

Hajdúszoboszló

Tyto vody jsou vhodné pro velmi mnoho nemocí. Hlavně ženské a kožní choroby. Lázeňské město Hajdúszoboszló díky své léčivé vodě dostalo přívlastek „Mekka revmatiků“. Toto místo je vhodné k léčbě hned několika skupin onemocnění. Kromě léčebných procedur se tu nachází i písečná pláž upravená na přímořské pobřeží a bazén s umělým vlnobitím a pirátskou lodí.
Lázně Hajdúszoboszló leží v národním parku Hajdúság. Během výletů nelze nenavštívit město Debrecín – každý rok 20. srpna se zde pořádá karneval květů, což obdivují statisíce návštěvníků nebo město Tokaj, kde je možné ochutnat výborné lahodná vína tohoto kraje.

Harkány

Areál s několika bazény, s termální vodou, která léčí revmatismus, psoriázu, celkový pohybový aparát.

Tapolca

Tapolca je součástí Miskolce. Můžete se vykoupat i v podzemní jeskyni. Termální voda je velmi příjemná, vhodná k léčbě srdečních a cévních chorob.

Toszaújváros

Město, které navštěvují při chorobách osteoporózy. Zároveň slouží jako rehabilitační centrum pro sportovce a lidi po ortopedických operacích.

Mosonmagyaróvár

Nacházejí se v blízkosti slovenských hranic, lázně a plovárna s velmi léčebnými účinky na celkový organismus.

Hevíz

Hévíz patří k největším a nejznámějším lázeňským střediskům v Maďarsku. Nachází se zde největší přírodní jezero v Evropě s léčivou vodou a bahnem. Lázeňská kúra je vhodná pro léčení nemocí pohybového ústrojí, páteře, kloubních onemocnění, revmatických potíží a gynekologických problémech.
Mimořádným znakem lázeňského města Hévíz je termální jezero s teplotou vody 33-34 °C v létě a 26-28 °C v zimě. Pramen vyvěrající ze dna jezera poskytuje 86 milionů litrů vody denně, takže voda v jezeře se úplně vymění každých 28 hodin.

Blízký zámek Festetic v Keszthely je znám světově proslulou knihovnou Helikon. Turistickými zajímavostmi jsou i zříceniny hradu v Sümeg, Tatic a Szigligetu a za návštěvu stojí i přírodní krásy blízkého Balatonu.

Zalakaros

Zalakaros je příjemné lázeňské městečko ležící na jihozápadě Maďarska. Termální lázně Zalakaros jsou jedním z nejnovějších lázeňských středisek a jejich 85 – 99°C horké prameny poskytují léčivou vodu jódového a bromového charakteru a mají ze všech maďarských lázeňských vod nejvyšší obsah flóru.
Lázně Zalakaros jsou turisticky atraktivní město hlavně díky nádherné okolní přírodě a velmi chutnému vínu. Je oblíbenou destinaci pro vyznavače cykloturistiky, rybolovu či jízdy na koni.

Mimořádným zážitkem pro kteréhokoliv návštěvníka Zalakarosu se bezpochyby stane návštěva pouhých 30 km vzdáleného barokního zámku Festetics. Pro milovníky zvířat bude určitě zajímavým lákadlem bůvolí rezervace Kápolpuszti, kde na naučné cestě dlouhé půldruhého kilometru, můžete sledovat zvyky a chování těchto zvířat.

Cvičení v termálních lázních v Maďarsku

Cvičení v termálních lázních v Maďarsku

 

Termální lázně v Budapešti

Vzhledem k tomu, že se Budapešť nachází na geologickém zlomu, vyvěrá zde na povrch 120 pramenů. Není tedy divu, že je tato metropole městem lázní. V provozu jsou i čtvery lázně, které pochází ještě z dob osmanské říše (Rudas, Rácz, Király a Császár) a vynikají svou architekturou. Zapomenete-li si plavky, ale přesto se nebudete chtít vzdát lázeňského zážitku, nezoufejte. Do některých lázní totiž můžete i bez nich. Takové lázně mívají vyhrazené dny zvlášť pro muže a zvlášť pro ženy.

Pokud preferujete koupel v příslušném oděvu, za malý poplatek si můžete plavky vypůjčit. Pokud byste přece jen raději vstoupili do lázeňských vod „ve svém“, není problém si levné plavky zakoupit, a to např. v obchodním domě Corvin na Blaha Lujza tér.

Széchényiho lázně

Jeden z největších lázeňských komplexů v Evropě ukrývá neobarokní budova Széchényiho lázní. Ty od roku 1876 hostí muže i ženy, kteří si zde regenerují zejména nemocné klouby a pohybové ústrojí. Bazény s minerálními vodami různých teplot se nacházejí jak uvnitř, tak venku. Kromě nich tu najdete i vířivky, sauny nebo parní lázně. Některé bazény jsou součástí zdravotnického komplexu, jiné jsou k dispozici i široké veřejnosti.

Lázně Gellért

Lázně Gellért se nachází ve stejnojmenném hotelu na adrese Kelenhegyi út 4, kam se dostanete tramvají číslo 7. Na stejném místě stály lázně již dříve. V roce 1916 zde vznikl nejstarší lázeňský hotel v Budapešti. Čtyřhvězdičkové ubytovací zařízení na břehu Dunaje nabízí krytý i venkovní bazén. Kloubní, gynekologické i nervové neduhy si zde mohou léčit nejen návštěvníci hotelu, ale náhodní příchozí. Díky zachovalému secesnímu vybavení se řadí mezi nejnavštěvovanější zdejší lázně. Při pobytu tady nejde jen o léčebnou kúru nebo o trávení většiny času v plaveckém bazénu. Vířivé vany se sochami, mozaikou i samotná budova s barevnými okny jsou totiž stylovým místem pro odpočinek lidí v každém věku.

Lázně Király (Královské lázně)

Tyto lázně jsou původně tureckého původu. V 16. století je totiž založil paša Arslan a turecký vliv je patrný i na architektuře lázní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že Královské lázně za své jméno vděčí nějakému panovníkovi, pojmenovány byly až v 19. století. Tehdy je zakoupila rodina Königů, která je pojmenovala podle svého přijmení v maďarštině.

Pro ty, kteří si plavky nechali doma, jsou tyto lázně dokonalou volbou. Je zde totiž povolen vstup bez plavek. Pro dámy jsou lázně přístupny v pondělí, ve středu a v pátek. Pro pány pak v úterý, ve čtvrtek a v sobotu. Lázně Király najdete na Fö utca 82.

Lázně Rudas

Tyto turecké lázně s kupolemi a zelenými sloupy nejprve prošly rekonstrukcí a teprve v roce 2005 byly zpřístupněny. Jsou tedy stále pěkně zrenovované a stopy času na nich nejsou tak patrné. Nejimpozantněji prý vypadá desetimetrová turecká kopule, pod níž je bazén ve tvaru osmiúhelníku.
Lázně Rudas se nacházejí na náměstí Döbrentei tér 9.

Lázně Lukács

Lázně Lukács sídlí v ulici Frenkel Leó utca 25 a její budovy pocházejí z minulého století. V okolí Lukács byly objeveny předměty z doby bronzové a také římské nápisy. Kromě problémů s klouby a páteří léčí zdejší voda i zažívací ústrojí.

Lázně Csaszár (Císařské lázně)

Lázně se nacházejí nedaleko již zmiňovaného stejnojmenného hotelu, konkrétně na Arpád Fejedelem út 7. Původně turecká budova získala v 19. století také klasicistní šmrnc. Můžete si zde jednak namáčet unavené kosti a klouby v krytém i venkovním bazénu, ale rovněž můžete inhalacemi zahánět dýchací potíže.

MAPA: Csaszár

 

VIDEO: Cestopisný film ze zájedů do slovenských a maďarských termálů

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Termální koupele v Maďarsku – kam se vydat za zdravím?”

  1. […] TIP: Koukněte se na termální lázně v Maďarsku […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.