Barcelona – perla KatalánskaBarcelona – perla Katalánska 4.67/5 (93.33%) 6 votes

barcelonaBarcelona patří mezi nejnavštěvovanější města v Evropě. Téměř během celého roku najdete město plné turistů z celého světa. V Barceloně je toho opravdu hodně na obdivování. Kromě památek patřících do UNESCO si můžete ve městě vychutnat i jedinečnou atmosféru živého katalánského města.

Barcelona pro milovníky umění

Pokud jste milovníci umění, tak Barcelona si získá vaše srdce. Barcelona jako taková je umělecké dílo. Městu dominuje nevšední architektura slavného Gaudího. Tento architekt a sochař přetvořil Barcelonu podle svého v kusu na konci 19. a počátku 20. století. Gaudi byl představitelem surrealismu, hnutí, které spojovalo snový svět s realitou. Po celé Barceloně najdete desítky staveb, pod které se podepsal místní slavný architekt. Mezi nejznámější Gaudího památky v Barceloně patří: Fanals Pl . Reial, Casa Vicens, Finca Güell, Teresines, Palau Güell či Sagrada Família.

barca-sagrada

Sagrada Família

Nejvíce turistů láká naposledy jmenovaná stavba. Sagrada Família je chrám, který se začal stavět v roce 1882. Gaudi se ho ujal o rok později. Sagrada Família stále není dokončena. Každý rok se konají sbírky, pomocí kterých se má toto umělecké dílo jednou dokončit.
Sagrada Familia je nejznámější Gaudího stavbou, ukázkou jeho umělecké geniality a vizionářství kombinovaných s křesťanskou symbolikou. Vidět na ní jsou různé vlivy od katalánského modernismu, Art Nouveau, pozdní španělské gotiky až po inspiraci přírodou. Dominantou chrámu jsou spirálovité věže – po dokončení jich bude 18 (symbolizují apoštoly, evangelisty, Pannu Marii a Ježíše Krista), nejvyšší z nich má 170 metrů. Půdorys chrámu má tvar kříže a uvnitř jsou jedinečné Gaudího sloupy a klenby, konečná kapacita chrámu bude až 13 tisíc návštěvníků.
Návštěvníkům jsou v současnosti zpřístupněny dokončené části chrámu, malé muzeum prezentující historii chrámu a Gaudího dílo, jakož i hrobku samotného Gaudího, který je zde pohřben. Můžete také navštívit věže chrámu, ze kterých je úžasný výhled na Barcelonu, ale doporučuje se to pouze v případě, pokud nemáte strach z výšek.
Podívejte se na web této památky v Barceloně: www.sagradafamilia.org.


Casa Mila

Casa Mila je další oblíbenou stavbou Gaudího. Jde o neobvyklý dům z bílého kamene se zvlněným průčelím. Výzdoba je provedena z kovaného železa. Se stavbou se začalo v roce 1906 a dokončena byla v roce 1910. Kameny si dal Gaudí dovézt z nedaleké provincie a po opracování jejich precizní zasadil do stavby.

Tato nekonvenční stavba nemá ani jednu rovnou plochu nebo hranu, všechny její linie jsou oblé. V domě nebyly použity žádné pevné stěny a celá stavba stojí jen na sloupech a obloucích. Patra nemají jednotný tvar ani výšku. Pokoje jsou umístěny kolem dvou vnitřních nádvoří, aby do nich pronikalo co nejvíce světla. Dnes je budova zpřístupněna veřejnosti, která si může prohlédnout Gaudího muzeum, galerii nebo ateliér. V roce 1984 byla Casa Mila zapsána do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Gotická čtvrť – Barri Gotic

Když budete v Barceloně, tak zaručeně neminete ani Gotickou čtvrť – Barri Gotic. Toto staré barcelonské město pochází z 12. až 14. století. To bylo právě období největšího rozkvětu Barcelony. Můžete si zde odpočinout v mnoha kavárnách při středověké hudbě. Barri Gòtic je kromě památek zajímavá množstvím obchodů a obchůdků s všelijakým zbožím, restaurací, pekáren nebo pivnic.
Čtvrť Barri Gòtic představuje historickou část Barcelony. V této čtvrti se můžeme těšit domům a budovám tradiční barcelonské architektury a četným památkám historického charakteru. Srdcem čtvrti je Plaça Reial, nejživější náměstí v Barceloně. Náměstí je lemováno budovami s vysokými sloupy, v jejichž podloubí se skrývá množství obchodů a hospůdek.

barca-sloup

Další památky v Barceloně, které se vyplatí vidět

Fundació Joan Miró

Největší sbírka děl umělce, sídlící v překrásné galerií, kromě děl mistra se zde konají i výstavy současných umělců. Web: www.bcn.fjmiro.es

Předměstí Gràcia

„Trendy“ předměstí, známé bohémskou atmosférou, hlavně v šedesátých a v sedmdesátých letech.

Fontána La Font Magica

Největší zpívající a světelná fontána. Je jedno, zda je melodie od Čajkovského, nebo od Abby představení je neuvěřitelné. Úžasné je také vidět kombinaci fontány s ohňostrojem.

La Pedrera

Halucinogenní, vlnitá stavba je dalším mistrovským kouskem architekta Gaudího. Po celé budově probíhají prohlídky, během letních večerů je z ní úžasný výhled na město. Mrkněte na web www.fundaciocaixacatalunya.es.

Akvárium L‘ Aquarium

Ultra moderní akvárium, patří mezi největší v Evropě, má nejlepší sbírku středomořských živočichů. Mezi hlavní atrakce patří 80 metrový žraločí tunel a třípatrové interaktivní centrum, kde je vše – od piraní po tučňáky. Web: www.aquariumbcn.com.

Museu d‘ Art Contemporani de Barcelona (Macba)

Jasná, skleněná struktura je místem, kde lze vidět nejlepší díla španělského, katalánského a současného umění. Do stálé sbírky muzea patří díla Antoni Tapies, Paula Klee a Alexandra Caldera, nechybí zde ani současní španělští umělci. Pro více info navštivte web: www.macba.es.

Museu Picasso

Nejnavštěvovanější barcelonské muzeum s četnými díly zejména s modrého Picassova období. Dalšími zajímavými patří také ranní a keramické díla. Na podrobné info se podívejte na web muzea: www.museupicasso.bcn.es.

Palau Güell

První práce architekta Gaudího, atraktivní jsou zejména komíny a mozaiky. Blízko je ateliér, kde začal s modrým obdobím Pablo Picasso. Ve sklepích paláce byly během občanské války mučeni političtí vězni.

Parc d‘ Atraccions

Staromódně ruské kolo, muzeum starých karnevalových atrakcí z 19. století. Mezi největší patří Hotel Kruger, obydlený hosty jako Dracula nebo Hannibal Lecter.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ubytování v Barceloně

Hotelové pokoje ve městě patří mezi nejdražší ve Španělsku. Sehnat ubytování může být obtížné, hlavně během Velikonoc, v létě nebo během svátků, nebo festivalů. Vyplatí se rezervovat předem. Nejlevnější pokoje pro dvě osoby stojí kolem 40 euro na noc, dvojka se sprchou na pokoji stojí kolem 60 euro, normální hotely stojí kolem 150 euro na noc, exkluzivní od 250 do 400 euro za noc. Noc v hostelu stojí kolem 20 – 25 euro.

Ubytování se dá zajistit i přímo v turistických informačních kancelářích, ale jen osobně a v den kdy ubytování potřebujete, předem se rezervace udělat většinou nedá. On-line rezervace naleznete na stránkách www.barcelonaturisme.com nebo www.barcelona-online.es.

Kam na jídlo v Barceloně?

Ve městě je poměrně velký výběr jídel, dostatečný i pro cestovatele s malým rozpočtem (denní menu – menu del dia nabízí téměř každá restaurace). Dobré tapas bary a restaurace najdete po celém městě. Samozřejmě, na místech kolem Ramblas, v ulicích kolem katedrály je množství turistických pastí, kde jsou jídla nízké kvality a dost předražené. Vyplatí se navštívit zadní uličky čtvrtí La Ribera, Sant Pere a ElRaval, kde najdete excelentní restaurace, větší kavárny, tradiční taverny. V Eixample jsou ceny vyšší, ale během oběda se dá najít množství slev. Ve vzdálenější čtvrti Gràcia, se dá strávit večer v dobrých restauracích střední cenové úrovně. Barcelonští jsou hrdí zejména na dušené rybí sarsuelas a na paellu. Na všechny druhy mořských jídel je nejlepší přístav Barceloneta, nebo Port Olímpic. Čerstvé mořské dary jsou samozřejmostí.

FC Barcelona a Nou Camp (Camp Nou)

Nou Camp je domovský fotbalový stadion slavného FC Barcelona. Dokončen byl v roce 1957 a jeho kapacita je 99 354 diváků. Stal se jakousi Mekkou fotbalových fanoušků, kteří ho dennodenně navštěvují, a to v houfech. Svou velikostí se řadí mezi největší stadion v Evropě, a 11tý v pořadí v rámci celého světa.

Fanoušci, kteří nechtějí vidět jen stadion, ale i celé zákulisí příprav fotbalových zápasů, by si měli pořídit lístek Barcelona FC Tour Plus. Díky němu se budou moci dostat i do muzea tohoto klubu.
Po vstupu si organizujete prohlídku sám, nemáte tedy průvodce. Personál je ale ochoten vám pomoci v případě, že nevíte, kam jít. Navigují vás značky a upozornění. Návštěvníkům jsou k dispozici všechny informace o klubu, pokud je potřebujete víc, zvolte audioprůvodce.

BarcelonaCard se vyplatí

Dvoudenní, třídenní, čtyřdenní a pětidenní karta usnadňující cestování po městě. Aktuální ceny a informace naleznete na webu www.barcelona-card.com/. Její součástí je cestování v městské hromadné dopravě (v zóně č.1) zdarma, slevy v osmdesáti zařízeních jako jsou muzea, noční podniky, restaurace nebo obchody. Seznam spolupracujících atrakcí. Karta je dostupná on-line, nebo v cestovních kancelářích jako ACAV (Associació Catalana d’Agencia de Viatge; www.acave.travel).

VIDEO: Krása Barcelony

VIDEO: TOur po Barceloně

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Barcelona – perla Katalánska”

  1. […] TIP: Navštivte katalánskou Barcelonu […]

  2. […] TIP: Mrkněte se i do Barcelona […]

  3. […] Zara, Rambla, Sagrada Familia, to zřejmě jako první napadne ženy, pokud se jich zeptáte na Barcelonu. Většina mužů začne asi Nou […]

  4. […] největší ostrov (3 618km čtverečných) Baleár v západním Středomoří, asi 150 km od katalánské Barcelony na španělské pevnině. Nedaleký ostrov Ibiza je od Mallorky vzdálen pouze 81 […]

  5. […] Brava, pobřeží táhnoucí se od letoviska Blanes – 60 km severovýchodně od Barcelony až k hranicím s Francií, patří se svou délkou 300 km k třem největším prázdninovým […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.