Heraklion (Iraklio) – v srdci ostrova KrétyHeraklion (Iraklio) – v srdci ostrova Kréty 5.00/5 (100.00%) 3 votes

heraklionHeraklion je hlavní a největší město Kréty a zároveň významný přístav. Žije zde přibližně 170 000 obyvatel. Dominantní stavbou města je benátská pevnost z 16.století, v jejíž blízkosti leží starý benátský přístav. Hlavním kostelem je byzantský kostel sv. Tita. V Heraklionu je několik archeologických muzeí, s množstvím předmětů z mínojského období.

Dějiny města Heraklion

Město bylo založeno Mínojci před více než 4000 lety, kdy jej využívali jako přístav. Název Herakleion dostalo v roce kolem 1100 před n. l. podle bájného hrdiny Hérakla. Během římského období se jmenoval Chandak, po nájezdech Arabů se město stalo najvýznemnejším tržištěm s otroky v oblasti Středozemního moře. Benátčané jej nazvali Candia a postavili zde přístav a pevnost, která měla chránit Heraklion před nájezdy Turků. Zpod turecké okupace se vyprostil v roce 1898.

TIP: Kam na Krétě na výlet?

Přístavní město Heraklion má bohatou historii, která dýchá ze všech stran. Najdeme zde pět kilometrů dlouhou Benátskou pevnost, archeologické muzeum s artefakty až z 5. tisíciletí před Kristem a Titův kostel, pojmenovaný podle druha sv. Petra. Název města prošel mnoha variantami. Po osídlení Araby v 9. století se nazývalo Kandakou (arab. – příkop). Ve třináctém století město koupili Benátčané, přičemž název změnili na Candia. Změny vlastníků a jejich osobitá kultura se podepsali na podobě města, jakou známe i dnes. Setkat se můžeme i s názvem Iraklion či Iraklio.

heraklion-pevnost

Heraklion a mytologie

Každé místo je bez své historie a kultury pouze země, voda a vzduch, proto zmíníme místní pověst o Minotaurovi. Podle ní měl královnu Pasifaé, manželku krále Minoa z paláce v Knóssu, svézt býk. Narodil se jim syn s tělem člověka a býčí hlavou. Neboť jeho krvelačná povaha dělala králi starosti, požádal svého nejlepšího stavitele Daidala, aby vybudoval podzemní labyrint, kam Minotaura uvěznil. Po vojenské prohře Atén s Krétou museli Athéňané každoročně posílat sedm dívek a sedm chlapců jako potravu pro Minotaura. Los padl i na Thésea, který se rozhodl býka zabít a tak vysvobodit Atény od povinnosti. O něco těžší než zabít býka bylo vymotat se z labyrintu, s čím mu pomohla Ariadna s klubkem nití …

Pláže a kultura

Po nasycení památkami padne vhod procházka k azurově průzračné vodě. Příjemnou je pláž Fodele, vzdálená od Heraklionu 23 km, klidné moře najdeme na pláži Agia Pelagia. Zajímavou může být účast na letním kulturním festivalu, který trvá tři měsíce. Sestává z hudebních, divadelních a tanečních představení. Město organizuje i karnevalové oslavy a Festival umění (25. září – 5. říjen). Všechny kulturní akce odrážejí typicky řeckou náturu a pro turisty bývají příjemným překvapením.

Doprava v Heraklionu

Ve městě jezdí spousta aut, MHD zde zajišťují autobusy. U města se nachází Letiště Nikose Kazantzakise (autor díla Řek Zorba), což je největší krétské letiště. V Heraklionu leží i jeden z nejvýznamnějších přístavů, odkud odjíždí trajekty na okolní ostrovy a pevninu. Doprava se však dá shrnout tak, že je to jeden velký chaos.

TIP: Super informace o Herkalionu najdete také na webu Dušana Janovského.

Památky v Heraklionu

Heraklion je pro většinu turistů mířících na Krétu výchozím bodem, ze kterého se poté přesouvají do letovisek, kde se nalézají jejich hotely. Okolí Heraklionu se tedy turistickými středisky jen hemží. Hlavní město Kréty sice nepatří k místům, kvůli kterým by se na tento slunný ostrov jezdilo, přesto zde můžete objevit mnoho nádherných míst, jež stojí rozhodně za vidění. Pojďme si tedy některé zajímavosti Heraklionu předvést.


Benátská pevnost

Většinu památek naleznete ve východní části města, kde leží historické centrum Heraklionu. Na prohlídku všeho zajímavého by vám měl bez problémů stačit jeden den. Symbolem Heraklionu je nádherná benátská pevnost vystavěná během 16. století, kdy byl ostrov nekompromisně dobýván tureckými vojsky. Dnes se zde žije kulturním životem, protože se na jejím nádvoří často konají koncerty a divadelní vystoupení. Výraznou stopu za sebou zanechala doba benátské nadvlády. Jelikož Benátčané vždy patřili mezi vyhlášené architekty, může vaše oko s radostí zaplesat nad krásami mnoha benátských staveb. Při procházce Heraklionu tak rozhodně nevynechejte již zmiňovanou pevnost, místní radnici, ale ani rušné náměstí Platia Venizelou s nádhernou lví kašnou s fontánou uprostřed. Ve městě naleznete také několik mešit, které byly vystavěny během osmanské nadvlády.

Kostel sv. Tita

Zajímavým místem je bezpochyby také kostel sv. Tita, který byl však v 19. století naprosto zničen zemětřesením. Do dnešní podoby byl zbudován až v roce 1925.

Kretikon Museion

Pro milovníky historie bude zřejmě největším zážitkem návštěva Kretikon Museion, archeologického muzea, které se může pyšnit jedinečnými sbírkami. Velký důraz je zde přirozeně kladen na minojskou kulturu, která má své kořeny právě na ostrově Kréta. Celá expozice je chronologicky rozřazena do mnoha sálů, takže se většinou nestane, že by byla u exponátů nějaká velká tlačenice. Jestliže patříte mezi turisty, kteří dávají přednost návštěvám muzeí před procházkami městem, rozhodně také navštivte zdejší Historické muzeum.

Kompletní informace o Heraklionu najdete na oficiálním webu. Přečtěte si také co můžete vidět v Heraklionu.

VIDEO: Heraklion na videu

VIDEO: Letecký pohled na Krétu a přílet na Heraklion

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.