Ikaria – řecký ostrov, který vám doslova prodlouží životOhodnoťte článek, budeme rádi: 

trapaloBeachNa ostrově Ikaria v Egejském moři žije desetkrát více 90-letých lidí než ve zbytku Evropy. Studie kardiologů z Aténské univerzity odhalila tajemství dlouhověkosti obyvatel ostrova – siesta, ryba, káva, zelenina a olivový olej. Ikaria je jednou z pěti oblastí na světě, kde se nachází vysoké procento velmi starých lidí, dalšími jsou Sardínie, jeden horský region na Kostarice, Okinawa v Japonsku a Loma Linda v Kalifornii.

 

Řecký ostrov Ikaria

Zatímco ve zbytku Evropy je jen 0,1 procenta lidí starších než 90 let, na Ikarii to je o procento více. Je tomu tak i navzdory skutečnosti, že nebezpečí vysokého tlaku, cholesterolu či diabetu je stejné jako ve zbytku Řecka. Na Ikarii se tyto faktory však objevují později.

Jaké je tedy tajemství dlouhověkosti? Spočívají v tradičním způsobu života, který zahrnuje jídlo bohaté na zeleninu, ryby, olivový olej, denně dva šálky řecké kávy, která je převařená a obsahuje více antioxidantů a také pravidelnou siestu. Vědci však uznávají, že jistou roli hraje i genetika. Rodiče těch, kteří se objevili ve studii, se také dožili velmi vysokého věku. Díky teplému klimatu a velkému množství světa také místní obyvatelé netrpí depresí.

„Od 60. let se často mluvilo o středomořském a krétském životním stylu, spojeném se zdravím a nízkou nemocností. Co však už pro Krétu neplatí, protože 60 procent obyvatel trpí nadváhou. Celková míra obezity v Řecku je 20 procent,“
uvedla Christina Chrysohoová, jedna z autorek studie.

Kréťané už nežijí tradičním způsobem, Ikaria je jedním z nejodlehlejších ostrovů, kde žijí velmi malé komunity s dobře ukotvenými rodinnými obyčeji, dodává další člen týmu podílející se na vypracování studie Christodoulos Stafanadis. Zdůrazňuje také, že dobrému zdraví se staří lidé v Ikraii těší díky pravidelné fyzické a sexuální aktivitě. Jedna z 80-letých dam, které se zúčastnily výzkumu, měla zlomená žebra po „trochu akrobatických radovánkách“, poznamenal Stafanadis.

Být šťastný v kruhu rodiny a nebát se smrti

Zdravý životní styl vyznává na Ikarii drtivá většina lidí. „Nejím žádná chemicky zpracovaná jídla, nekouřím a nestresuju se. A smrti se nebojím. Vím, že tam musíme všichni,“ prohlásil 102letý George Kassiotis.
Ukazuje svůj rodný list s datem narození v roce 1910. Zároveň vzpomíná, jak bojoval za druhé světové války v Albánii proti Italům nebo jak v 70. letech pomáhal budovat první štěrkovanou silnici na ostrově.

 

Co na ostrově Ikaria navštívit?

Chystáte se na řecký ostrov Ikaria? Bezva, chcete žít déle. Ale co tady navštívit? Centrum ostrova tvoří Agios Kirikos, město s hlavním přístavem a administrativním centrem celého ostrova, které leží na jeho severovýchodním pobřeží. I přes zdejší rozsáhlé zahrady a vůbec velké množství zeleně v ulicích nicméně určitě nejde o místo, ze kterého by návštěvník odjížděl fascinován jeho malebností a historickou atmosférou. Svůj podíl na tom má jak relativně velké množství nově postavených budov, tak i čilý ruch, který v Agios Kirikos panuje.

Hlavními místy, které zde můžeme doporučit příležitostným návštěvníkům jsou vedle Archeologického muzea zejména pláže Tsoulka a Xilosirtis. Pláž Tsoulka ležící jen nedaleko od posledních nočních klubů vyhledávají zejména mladí lidé, kteří zde přes den využívají dostatku stínů dospávají, případně se léčí v místním kafebaru. Xilosirtis najdete na západ odsud, jde o úzký pruh oblázkové pláže obklopený skalami, kam vede dlouhé schodiště z okraje města.

Ikaria je ostrov bez turistů

Ostrov Ikaria také jeho návštěvníci často popisují jako neučesané místo, na kterém dnes lze názorně vidět, jak by mohly vypadat i ostatní řecké ostrovy, pokud by jejich krajina a pobřeží neuchvátila sta tisíce turistů, kteří sem rok co rok během letních měsíců vyráží za sluncem a nicneděláním.

Tato pověst, které se ostrov těší ve středním proudu středomořského cestování, také částečně stojí za faktem, že Ikaros ještě donedávna patřil mezi neprávem opomíjené kouty Egejského moře. Což vlastně částečně trvá dodnes, určitě nejde o místo, které by na první pohled mnoho lidí lákalo k návštěvě.

MAPA: Ostrov Ikaria

 

VIDEO: Ostrov Ikaria a pár fotek

Zdroj obrázku: island-ikaria.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.