Jeseník – město v srdci přírodyJeseník – město v srdci přírody 4.50/5 (90.00%) 2 votes
Jeseník je krásný v každém ročním období...

Jeseník je krásný v každém ročním období…

Dovolená, to nejsou jen přímořské pláže, slunce a moře, ale i hory, příroda, lesní chodníčky a nádherné lázeňské městečko, jakým je Jeseník. Jen kousek od hranic s Polskem a Slovenskem se rozprostírá toto okouzlující město s mnoha možnostmi užít si letní dny.

Poznejte Jeseník

Okouzlující město Jeseník v srdci přírody je pravé lázeňské městečko. Čistý vzduch, nádhernou přírodu a mnoho možností na turistiku či odpočinek, to vše najdete na tomto místě. Oblíbenou destinaci bohatou na léčebné prameny proslavil právě rodák a doktor Vincent Priessnitz, zakladatel moderní vodoléčby. A co tedy nabízí?

Naučné stezky

Pokud máte chuť na turistiku, ale přitom se chcete i něco naučit o Jeseníku, určitě nevynechejte naučné stezky, které vám prozradí mnoho o historii okolní přírody, ale i činnosti lidí. Stezky jsou určeny pro všechny věkové skupiny a najdete na nich mnoho krásných výhledů na okolní přírodu. Mezi oblíbené patří například naučná stezka Vincenta Priessnitze, na kterém se dozvíte o životě samotného doktora Priessnitze, jeho léčebných metodách a celému průběhu, jak se mu podařilo z tehdejší vesnice udělat proslulé koupelny městečko.

Čertovy kameny

Jen necelé tři kilometry od města Jeseník se nachází vyhlídka Čertovy kameny, ze kterých se vám nabízí úžasný výhled na okolní přírodu a údolí podél řeky Bělá. Čtyřicet metrů vysoký a 100 metrů dlouhý skalnatý útvar je velmi oblíbené místo mezi horolezci. Ale není se čeho bát, na Čertovy kameny se dostanete i v lehké turistické obuvi po značené žluté turistické trase, ať autem nebo na kole, kde vyjedete přímo k chatě nacházející se u Čertových kamenů. Stačí už jen vyjít pár schodů a jste na vrcholu, ze kterého se vám kromě výhledu na krásnou přírodu nabízí i pohled na Priessnitzovy léčebné lázně.

Lesní bar

Když už se budete potulovat po okolí Jeseníku určitě nezapomeňte navštívit okouzlující Lesní bar, který dýchá pohádkou atmosférou. Najdete v něm doslova všechno. Bohatý výběr pití, jídla a samozřejmě najde se zde i nějaké pivo či aperitiv. Ale co je na tomto baru takové zvláštní? Žádná obsluha, žádné kamery! Zda si vytáhnete chlazené pivo z potoka, uvaříte kávu či čaj, opečete klobásku či seberete pro děti nějakou sladkost a džus, u všeho jsou uvedeny „lidské“ ceny, které si sami spočítáte a vhodíte do kasičky podle zkonzumovaného množství. Pokud nemáte drobné, to také není žádný problém, můžete si rozměnit. Říkáte si, že to určitě nemůže fungovat? Opak je pravdou, a sám Ing. Václav Pavlíček, který přišel s nápadem postavit Lesní bar a také je i jeho provozovatelem potvrdil, že to jde skvěle! Bar najdete nad obcí Horní Lipová a funguje 24 hodin denně.

Jeskyně Na Pomezí

Pokud se budete chtít jít zchladit během horkých letních dnů, navštivte nejrozsáhlejší jeskyni v mramoru v Čechách, a to Jeskyni Na Pomezí. Jeskynní systém dlouhý asi 1700 metrů, z čehož turistická trasa tvoří 390 metrů, si užijete prohlídku dlouhou 45 minut s průměrnou teplotou 7,7 stupně celsia. Takže, pokud nejste velkým fanouškem veder, toto místo je pro vás jako stvořené. Během návštěvy jeskyně uvidíte vskutku zajímavé výtvory přírody, jako například indiána sedícího na kanoích, paviána, květák, vosí hnízdo, maskota jeskyně – mramorového pejska a mnoho dalších. Jeskyně Na Pomezí je rovněž zařazena mezi chráněná území, dnes už je i národní přírodní památkou.

Priessnitzovy léčebné lázně

Léčebné lázně proslulého doktora Vincenta Priessnitze jsou nejstarší vodoléčebné lázně na světě a nacházejí se jen dva kilometry od centra města Jeseník. Díky své poloze nabízí léčebné lázně mimořádně příznivé podnebí, které je prospěšné pro zdraví člověka. K dobrému ovzduší přispívají příchozí vzdušné proudy Baltického moře plné jódu a mořské soli a ze zbývajících stran je ovzduší chráněno pohořími Hrubého Jeseníku, Rychlebských hor a Zlatohorské vrchoviny. Do lázní si přicházejí lidé odpočinout a vyléčit různé zdravotní potíže, kterým přispívá léčebná voda a Priessnitzovy léčebné kúry.

Město Jeseník a jeho okolí se určitě vyplatí navštívit, ne jen kvůli okolní přírodě, ale i díky fajn a milým lidem, kteří turisty velmi rádi přivítají ve svém kraji a ukáží jim ještě mnohé další nezmíněné možnosti na turistiku.

Přečtěte si také článek o pohoří Jeseník a jeho okolí.

A malý tip na konec. Víte, že Jeseníky je super projet na kole? Zkuste si třeba nechat udělat kolo na míru a vyrazte poznávat krásy Jeseníku. Stojí to za to!

MAPA: Kde najdete Jeseník?

 

VIDEO: Město Jeseník a okolí

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.