Kréta a tipy na výletKréta a tipy na výlet 4.83/5 (96.67%) 6 votes

kretaKréta – zem, která odpočívá pod sluncem zářícím 3000 hodin ročně. Zem omývána křišťálovými vodami dvou moří – Krétským na severu a Libyjským na jihu. Kréta je nejen největším ostrovem Řecka, ale je zároveň nejvíce fascinující, nejrůznorodější a nejjižnějším koutem Evropy. Kréta vítá své návštěvníky vůní oliv, vinic, pomerančovníků, tymiánu či divokých květin. Otevírá svou náruč mezi vrcholky hor, kaňonů, jeskyní, v horských kostelících a klášterech. Připomíná svou starověkou historii a představuje nám lidské pokolení. Pokolení, které komponuje lidové písně, hraje na lyru, vyrábí víno ​, raki, olivový olej a tančí krétské tance.

Kréta a Kréťané

Kréťané jsou již staletí známí svou pohostinností. Je to jejich národní rys, cosi jako nepsaný zákon. Kréta je řecký ostrov plný inspirací. Historie a mýty hovoří o králi Mino, o statečném hrdinovi Théseovi a o hrůzostrašném Minotaurovi. Palác Knossos a Festos jsou svědky bohaté dávné minulosti ostrova. Kréta je domovem hrdých a nezávislých lidí, kteří museli mnohokrát v minulosti hledat úkryt ve svých divokých horách. Vzdorovali vpádům Benátčanů, Turků či německých výsadkářů. Návštěvníci Kréty budou určitě souhlasit s výrokem německého spisovatele řeckého původu Johannese Gaitanidesa: „Kréta, ta nejstarší Evropa, má najmladistvejší národ, překypující vitalitou a originalitou, stejně nenasytný ve svém hladu po životě jako nerozvážný v jeho promrhávaní. Přestože má za sebou mnoho dějinných událostí, ani únava ani stopy vyčerpání na něm nejsou patrné.“ Existují dvě podoby ostrova: dobře známý sever protkán moderními hotelovými komplexy, vodními parky, rušnými letovisky s typickou prázdninovou atmosférou a nočním životem. Zcela odlišná tvář ostrova se před vámi objeví, když podlehnete pokušení a přes vnitrozemí se zatouláte na jih proslulé Kréty.

TIP: Navštivte také Santorini

knossos-img

Pár tipů na výlet po Krétě

Pokud se necháte zlákat jihem, najdete místa, která dodnes nepoznali hlučné masy turistů. Kde na každém kroku cítit klid, romantiku a skutečné Řecko. Rozhodnutí je jen na vás. Asi 67 km východně od Herakliónu leží Agios Nikolaos, malebné přístavní městečko, známé malým jezerem „Voulismeni“ přímo v centru města. Prý právě zde si vychutnávala koupel bohyně Athéna. Město hledí do zálivu se skalnatým ostrovem Spinalonga, který byl v letech 1903-1957 kolonií pro malomocné. Cestou mezi vysoké hory přijedete do města Ierapetra, které je považováno za nejjižnější město v Evropě. Bylo jedním z nejdůležitějších míst antické Kréty. Dávné časy dnes připomíná benátská pevnost Kales (v 17. století zrenovovaná Turky) vypínající se nad přístavem, mešita s minaretem na náměstí starého města a památky v archeologickém muzeu. Říká se, že ve městě přenocoval i Napoleon během své cesty do Egypta. Dnešní Ierapetra je moderním městem s 12 000 obyvateli, dlouhou promenádou s obchody, která lemuje pobřeží Libyjského moře. Moderní město, které i přesto dýchá atmosférou domácích hrdých Kréťanů. Směrem na východ, až po letovisko Makris Yialos, se vine nádherné pobřeží členěné malými zálivy s písečnými i oblázkovými plážemi: Kutsunari, Ferma, Kutsuras, Galini, Achlia, Mavro Kalympo, Analipsi …

Typické malebné vesničky na Krétě

Malé horské vesničky i dnes žijí vlastním životem a čas v nich plyne klidným tempem. Domácí se zde dožívají vysokého věku a na každém kroku se můžete přesvědčit, jak pevně jsou spjati s tradicemi svého ostrova. Jen 15 km je vzdálen od pobřeží Ierapetry ostrov Chrissi, proslulý unikátním cedrovým lesem. Jeho bílé pláže a tyrkysová laguna připomínají koupání v Karibiku. Nechte se zlákat a podnikněte i vy výpravu za novými cestovatelskými zážitky. Uvidíte památky z dob minojské civilizace, ruiny paláců (Kato Zakros), teplé vlny Libyjského moře a větrné mlýny Lassithi. Jižní Kréta vás okouzlí a zatoužíte vrátit se zpět!

Tipy na výlety na Krétě

Pokud jste ještě nenavštívili Krétu, učiňte tak přes léto! Nechte se zlákat k objevování tohoto úžasného ostrova. Půjčte si auto a jde se za dobrodružstvím do blízkých i vzdálenějších míst. Autentickou Krétu zažijete, pokud zabloudíte do horských vesniček. Zde si pochutnejte na masných specialitách, například ve vesničce Anatoli. Na oběd se můžete zastavit u moře, ve vesničce Myrtos a určitě vás rybí speciality neminou. Když už jsme u gastronomii, nevynechejte ani typickou krétskou pochoutku „takos“ a k ní skleničku ledového raki. Cesta po východním pobřeží má také své kouzlo. V městečku Sith lze natrefíte na tradiční trhy a nezapomenutelné koupání nabízí krásná palmová pláž Vai. Fanoušci jedinečných pláží si přijdou na své na ostrůvku Chrissi – výlet lodí bude pro vás příjemným osvěžením.

KNOSSOS a HERAKLION

Knossos – Královský palác z dob existence minojské civilizace je unikátním celosvětovým a nejen řeckým dědictvím. Díky práci anglického archeologa sira Evanse ho dnes můžete obdivovat v komplexní podobě. Po prohlídce paláce přesun do hlavního města Kréty – Heraklionu, kde budete mít dost času omámit se jeho vůněmi a chutěmi.

Sith / pláž VAI

Výlet autobusem přes vnitrozemí do nejvýchodnějšího města ostrova – do Sithie, kde se vždy v úterý konají tradiční trhy. Navštívíte vesničku Lithia, Sithii a výlet je zakončen koupáním v palmovém háji Vai.

OSTROV CHRISSI

Super je lodní výlet na ostrůvek Chrissi. Na malé rozloze 5 km2 se setkalo několik unikátů: cedrový les, zlaté písečné pláže / chrissi = zlatý, z řečtiny/. Tropické barvy moře, nejjižnější taverna Evropy a živý podmořský svět. Výlet je příjemným spojením plavby a lenošení na jedné z nejkrásnějších pláží Kréty. Vhodné i pro menší děti.


MOŘSKÉ AKVÁRIUM A VODNÍ PARK AQUA PLUS

Výlet plný zábavy i poznávání. První zastávka je v krétském mořském akváriu, kde poznáte záhady moře. Po mořském akváriu pokračuje zábava ve vodním parku. Velký aquapark s desítkami různých vodních atrakcí potěší nejen děti, ale i dospělé a milovníky adrenalinových zážitků.

Spinalonga / ostrov malomocných

Nahlédněte do dávného života lidí na periferii společnosti, od nichž každý bočil. Během jednoho výletu zažijete návštěvu památky, koupání, plavbu lodí a návštěvu moderního přístavního městečka Agios Nikolaos.

Tradiční malé dědinky

Objevování tradičních horských vesniček východní Kréty. Návštěva usedlostí pod kopci Dikti, ale i olivové farmy – pěstování oliv je totiž neodmyslitelnou součástí života krétských dědečků. Úžasné panoramata, stoleté domky, lidé z hor, výhled na obě moře …. paráda.

Půjčení čtyřkolky či auta

Půjčte si čtyřkolku nebo auto a vyrazte na výlet do vesniček a do vnitrozemí. Uvidíte krásné výhledy na moře i olivovníky. Parádní zážitek.

Matala

Matala je snad nejznámější krétská mořská pláž. Nachází se na jižním pobřeží, ale více na západ, v takovém tom výřezu na mapě. Pláž je zajímavá tím, že je na ní velmi tmavý (skoro černý) písek, z obou stran je uzavřena skalními masivy a jeden z těch masivů je plný jeskyněk, jako děravý ementál. Žádné vstupné se zde neplatí. Kousek dál jsou všudypřítomné řecké hotýlky a taverny, ale zdaleka ne tolik jako na severním pobřeží.
Pláž Matala byla v šedesátých a sedmdesátých letech vyhledávaným místem setkání Hippiesáků.

Poloostrov Gramvousa

Poloostrov Gramvousa leží v severozápadní části Kréty. Na konci poloostrova je pláž a zřícenina benátské pevnosti. Benátčané předali pevnost Turkům v roce 1692. Upozrňujem že výstup na pevnost je poměrně náročný. Oproti přístavu v Gramvousa se ​​nachází písčitá pláž Balos, která leží v zátoce. Pláž je dost dlouhá, takže obvykle není přeplněná lidmi. Gramvousa a Balos jsou zajímavá místa, rozhodně doporučujeme navštívit.

Na krétě jsou také krásné kláštery, doporučujeme také navštívit.

MAPA: Řecký ostrov Kréta

 

VIDEO: Kréta v Cestománii (zdroj: ČT)

VIDEO: Kreta ostrov zalitý sluncem

Zdroj obrázku: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Kréta a tipy na výlet”

  1. […] moře a je největším ostrovem Kyklad. Vzdálený je vzdušně od hlavního města asi 180 km, ostrov Kréta se nachází asi 200 km jižně od ostrova, asi 270 km východně je ostrov Rhodos. Na ostrově […]

  2. […] se vznáší na modrých vodách Egejského moře. Patří do skupiny Egejských ostrovů a po Krétě a Evii je třetím největší ostrovem v rámci celého […]

  3. […] vykopávkách na území Švýcarska. První písemné zmínky o tomto chutném ovoci rostoucím na Krétě najdeme v nejvýznamnější přírodovědecké encyklopedii od Plinia staršího. Další zmínky […]

  4. […] roce 1893 přišel na Krétu britský archeolog Arthur John Evans, který se zajímal nejdříve o pečeti se zvláštními […]

  5. […] 30 – 40 km východně od Heraklionu, správního střediska Kréty se rozprostírá na severu kraje stejnojmenného jména jedno z nejstarších plážových […]

  6. […] najdete přehled nejkrásnějších klášterů na Krétě. Řecký znamená Moni klášter. Do některých klášterů se nemůže vstupovat vůbec, do […]

  7. […] větších a přibližně sto padesát zcela malých ostrůvků, rozprostírajících se mezi Krétou a tureckým pobřežím. Největší a nejznámější Rhodos, kosmopolitní ostrov Hippokrata Kos, […]

  8. […] největší město a jedno z nejatraktivnějších prázdninových středisek na ostrově Kréta. V jeho starém centru můžete navštívit benátskou pevnost Fortezza s přístavem, Rimondiho […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.