Rethymno – historické město na KrétěRethymno – historické město na Krétě 4.50/5 (90.00%) 2 votes
Rethymno nabízí množství úzkých uliček s obchůdky, kavárnami a restauracemi stavěnými v benátském a tureckém stylu

Rethymno nabízí množství úzkých uliček s obchůdky, kavárnami a restauracemi stavěnými v benátském a tureckém stylu

Rethymno leží na severním pobřeží, zhruba uprostřed Kréty pod svahy pohoří Ida. Rethymno je krásné město, které snad jako jediné může konkurovat svým půvabem městu Chania. Stejně jako v Chanii, je i v Rethymnu architektura podobně ovlivněna dlouhými lety benátské a turecké nadvlády. Městské jádro Rethymno s půvabnými křivolakými uličkami, mešitami a starými tureckými domky, mohutná benátská pevnost Fortezza, postavená nad přístavem s majákem, a množství dalších historických budov – to vše vás v Rethymno jednoduše uchvátí.

Super fontána i archeologické muzeum

Fontána Arimondi z r. 1629 v centru starého města, ze které lví hlavy chrlí vodu do studny zdobené korintskými hlavicemi, byla postavena jako konkurenční stavba k Morosiniho fontáně v Heraklionu. Naproti vchodu do pevnosti je v bývalé benátské věznici dnes umístěno Archeologické muzeum, ve městě sídlí Fakulta sociálních věd Krétské univerzity. Historie města Rethymno se odvíjí od minojské doby. Základ pro dnešní název Rethymno dali Dórové, město stojí na místě starověkého minojského města Rithymna. Nejstarší archeologické památky dokládají osídlení v pozdním neolitu (v letech 3500 až 2800 před nl). Rethymno je 3. největší město Kréty, hlavní město stejnojmenného okresu.

Poloha města

Rethymno leží na severním pobřeží Kréty, cca 80 km západně od hlavního města Heraklion. Nomos Rethymno – kraj Rethymno je proslulý svými obyvateli, kteří se do historie zapsali svým bojem za nezávislost a svobodu. Povrch kraje Rethymno je převážně hornatý, východní část pokrývá pohoří Ida s nejvyšší horou ostrova Psiloritis /2456 mnm/. Na severu se úrodná planina svažuje k břehům Krétského moře, pobřeží zde lemují pláže s velkými hotelovými komplexy. Jižní pobřeží kraje Rethymno je hůře přístupné, zato však skrývá překrásné zálivy a menší letoviska. Přejezdy k jižnímu pobřeží přes soutěsku Kourtaliotiko nebo skrz Kotsifou patří k nádherným zážitkem. V kraji Rethymno je také rozšířena agroturistika – rodinné farmy nabízejí ubytování ve svých příbytcích.

Co zde navštívit?

Třetí největší město a jedno z nejatraktivnějších prázdninových středisek na ostrově Kréta. V jeho starém centru můžete navštívit benátskou pevnost Fortezza s přístavem, Rimondiho fontánu, která zásobuje město již staletí pitnou vodou, radnici přestavěnou na mešitu a množství úzkých uliček s obchůdky, kavárnami a restauracemi stavěnými v benátském a tureckém stylu. Za městskými hradbami se na obzoru rýsují vrcholky zasněženého pohoří Psiloritis. Kouzlo dodávají městu i jeho dva přístavy, jeden malý a krásný, druhý obrovský a rušný.

Rethymno má zvláštní kouzlo, které byste si při návštěvě Kréty neměli nechat ujít. Jeho poloha je vynikajícím výchozím bodem pro většinu výletů za poznáním např. Preveli, Santorini, Knossos. Rethymno je v Řecku nejznámější svým Festivalem vína a oslavu božstva Dionisis. Od přístavu se podél dlouhé široké písečné pláže táhne pobřežní promenáda, nabízející bohaté možnosti zábavy a sportu. Večer se Rethyno stává centrem zábavy a rušného nočního života, přitahující turisty z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Sport a zábava

V romantických úzkých uličkách Rethymno naleznete nepřeberné množství malých kaváren, restaurací či taveren, kde si po procházce rozpáleným městem můžete odpočinout, stejně pokud v městském parku.

MAPA: Kde najdete Rethymno

 

VIDEO: Krásy města Rethymno

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Michael Brys

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.