Telendos – nejromantičtější z řeckých ostrovůTelendos – nejromantičtější z řeckých ostrovů 4.33/5 (86.67%) 3 votes
Západ slunce nad ostrovem Telendos

Západ slunce nad ostrovem Telendos

Telendos – tam, kde v současnosti po moři jezdí vodní taxi z Kalymnosu na Telendos a zpět, stálo v pradávné minulosti hlavní město Pothia. Ničivé zemětřesení v r. 534 p.n.l. pohřbilo město pod mořskou hladinu a místo kaňonů se navždy oddělilo od Kalymnosu. V mělkých vodách je dodnes vidět stěny domů. Jen 700 metrů dělí ruch kalymnoského letoviska Myrties od klidu rybářské osady na Telendos. Ostrov Telendos je jedním z nejopuštěnějších a zároveň nejromantičtějších řeckých ostrovů.

Jedna vesnička tvoří celý ostrov a objímá malý přístav s loďkami. Auta ani motorky zde neexistují, nejsou totiž potřeba. Asfaltová cesta je jen v přístavu a nejvzdálenější ostrovní pláž je od přístavu 10 minut chůze. Blízká civilizace letovisek na protilehlém Kalymnosu rozehraje večer co večer divadlo blikajících světýlek. Chuť grilované chobotnice či ryby po celodenním koupání a slunění zaručeně odežene únavu z dne. Avšak jen na chvíli. Večerní spánek přijde v naprostém tichu a další den bude přesně stejný jako ten dnešní.

Telendos má rozlohu jen 5 km2. Jeho vrchol Rachi se zvedá do výšky 459m. I když je to ostrůvek poměrně malý, překvapí Vás svou rozmanitostí téměř nedotčené přírody, ale i pohostinností zdejších obyvatel.

Telendos leží necelý kilometr od západního pobřeží ostrova Kalymnos, jehož je administrativní součástí. Ostrov má mírně protažený tvar ve směru východ západ. Většinu povrchu tvoří skalnatá hora (460 m) spadající strmě do moře. Vrchol hory je plochý a poskytuje úžasné výhledy horolezcům, kteří Telendos a především blízký Kalymnos hojně navštěvují. V jihovýchodní části ostrova se nachází jediná osada spojená pomocí vodního taxi s blízkým Myrties na ostrově Kalymnos. Zajímavostí je, že na ostrově nejsou žádná auta.

Na ostrově najdete vše, co potřebuje k úniku od stresů vašeho všedního dne. Pobřeží je lemováno stinnými tamaryšky, pláže nabízí mnoho úchvatných výhledů stejně jako možnosti plavání a potápění, na své si zde přijdou i nudisté.

MAPA: ostrov Telendos

 

VIDEO: Telendos – mírumilovný a romantický

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.