Vicenza – město paláců a vilVicenza – město paláců a vil 4.67/5 (93.33%) 3 votes

vicenzaItalská Vicenza ležící v oblasti Benátsko je známá především jako město Andrea Palladia, renesančního architekta, nejvlivnějšího ve své době. Ve městě postavil množství paláců či vil a dodal mu punc jednoho z architektonicky nejuhlazenějších a nejelegantnějších míst v Itálii.

Co navštívit ve městě Vicenza?

Vicenza je je jedním z nejbohatších měst v zemi, centrem obchodu, které nabízí mnoho možností na nákupy či posezení v stylových kavárnách. Centrum města se rozkládá kolem hlavní ulice Corso Palladio a velkolepého náměstí Piazza dei Signori, kterému dominuje bazilika – Palazzo della Ragione. Při prohlídce města byste neměli vynechat Teatro Olimpico, jedno z nejstarších dodnes stojících divadel v Evropě s nádherným interiérem, poslední Palladiovo dílo. Renesanční vila La Rotonda inspirovaná architekturou starého Říma je jedním z nejcitovanějších děl v dějinách architektury.

Kromě Palladiových děl však najdete ve městě i jiné zajímavé stavby – například barokní Basilica di Monte Berici na kopci asi 2 km jižně od města, s krásnou vyhlídkou na město a Alpy. Vicenza, zapsaná v roce 1994 na seznam UNESCO, je zkrátka důkazem, že Benátky nejsou jediným zajímavým místem v této oblasti.

Jak již bylo na začátku řečeno, s městem Vicenza se neodmyslitelně pojí jméno Andrea Palladio. Tento italský renesanční architekt, žijící během 16. století, zde navrhl desítky různých paláců a vil. Část jeho staveb je zapsána v zmíněném seznamu UNESCO pod názvem „Palladiovy vily“, nejznámější je již zmíněná La Rotonda. Najdete ji na okraji města, podle mnoha odborníků je učebnicovým příkladem souladu přírody a architektonického díla.

Teatro Olimpico

Stavba Teatro Olimpico byla zahájena v roce 1580 Palladiem a dokončena v roce 1584 Vincenzo Scamozzim, po Palladiově smrti. Postaven ze dřeva a štuku, jako renesanční adaptace dávných divadel. Po vstupu do divadla budete překvapeni, jak velké se zdá být jeviště. To je ale velký iluze, které bylo dosaženo chytrým využitím různých prvků. Jeviště je ve skutečnosti poměrně mělké.

La Rotonda

La Rotonda je asi nejznámější ze všech Palladiho budov, Villa Almerico Capra, více známá jako La Rotonda. Z pověření knězem tato vila byla inspirována Pantheonem v Římě. Na druhé straně, stavba vily La Rotonda inspirovala mnoho architektů po celém světě a stavěly se v podobném duchu.

Ačkoli celý koncept vily byl navržen a zahájen Palladiem asi v roce 1567, stavba byla dokončena po jeho smrti v roce 1580. Vincenzo Scamozzi, který se držel původních plánů, upravil jen kopuli. Interiér je vyzdoben komplikovanými freskami. Pro více informací se podívejte na web Villalarotonda.it.

Basilica Palladiana and Museo Palladiano

Jihovýchodní strana náměstí Piazza dei Signori dominuje elegantní bazilika Palladiana, Palladiovo mistrovské dílo. Postavena v letech 1549 a 1614. Bazilika nebyla postaven jako kostel, ale jako místem setkání pro velké rady (koncily) největších hlav města. V prvním patře se nachází hala 52 metrů dlouhá, s dřevěnou klenutou střechou, která se používá pro výstavy. V přední části západního konce baziliky stojí mramorová socha Palladiho. Uvnitř budovy je Museo Palladiano, které ukazuje další práce architekta. K dispozici je kavárna na horní terase.

MAPA: Kde leží město Vicenza?

 

VIDEO: Krásy města Vicenza

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Piero Marsiaj

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.