Záhřeb a jeho tajuplná historie
Dějiny hlavního města jsou zahaleny tajemstvím. Pravděpodobně zde žili staří Římané, což potvrzují nálezy drobných mincí. Nicméně archeologové si nejsou dosud zcela jisti, zda lze spojovat historii města s obdobím Římské říše.
První písemné zmínky o městě se vynořují ve spojitosti s českým mnichem, který zde působil koncem 11. století v biskupské funkci. O několik let později, když do Uher vtrhli Tataři, se stal Záhřeb útočištěm uherského krále Belu IV. Tataři se městu pomstili takovým způsobem, že v něm vypálili mnoho domů. V roce 1526 se stal Záhřeb součástí habsburské monarchie.
O pár let později bylo město dějištěm selského povstání a na konci 19. století bylo zase očitým svědkem zemětřesení, které mělo ničivou sílu a položilo ho na kolena. I navzdory všemu se po rozpadu monarchie dostal Záhřeb na výsluní a stal se nejdůležitějším centrem dané oblasti.
Záhřeb – největší kavárna Evropy
„Největší kavárna Evropy“ – i takto nazývají své město domácí obyvatelé. Záhřeb je známý především jako rušná jižanská metropole s plnými hrstmi historických památek, proslulý je i svými pověstnými cukrárnami, tzv. slastičarnami. Ve městě čeká na návštěvníky nespočet kaváren. Přitažlivou je hlavně Tkalčićeva ulice.
Na procházce kulturněhistorickými památkami Záhřebu
Historické jádro Záhřebu má tři části: Kaptolu – centrum katolické církve a duchovního života v Chorvatsku, Gradec, v současnosti nazývaný i Horní město (kam se dá dostat i pozemní lanovkou vybudovanou v roce 1888) – sídlo parlamentu a Dolní město – centrum ekonomického, vědeckého a kulturně-společenského života. Kaptolu a Horní město představují středověký urbanistický celek. Zatímco Dolní město se prezentuje množstvím parků navržených ve tvaru podkovy.
Ve městě se hrdě tyčí množství pamětihodností poznamenaných zubem času, které se s radostí vystavují pohledu turistů z celého světa. Nedaleko Náměstí Baana Josipa Jelačiće najdete vysokou Lotršćakovou věž, z níž je okouzlující výhled na okolí. Jistě vás zaujme i bývalý jezuitský klášter či gotický Kostel sv. Marka, který pochází z 13. století. Zvídavému turistickému oku určitě neuniknou ani takové pamětihodnosti města, jakými jsou paláce Zrinski, Oršić nebo Draskovic palác.
V Záhřebu se nachází také několik muzeí. Například archeologické, etnografické, umělecké, vodárenské a další. Milovníci flóry se mohou pokochat pohledem na známé i méně známé rostliny v městské botanické zahradě. Zajímavé jsou i bohaté květinové trhy ve starých ulicích Záhřebu.
Náměstí bána Jelačiće
V Záhřebu najdete množství míst a atrakcí, které se vyplatí vidět. Zřejmě nejnavštěvovanějším náměstím ve městě je Náměstí bána Jelačiće, místo, které každodenně nezapomene navštívit typický modrý turistický vláček. Dominantou náměstí je velká socha bana Josipa Jelačiće, vysokého vojenského hodnostáře, který jako první navrhoval zřídit parlament. Na náměstí najdete i známou fontánu Manduševac, která podle legendy dala Záhřebu jméno. Pověst totiž říká, že hezká dívka Manda jednou při tehdejší studni setkala rytíře, který ji takto poprosil o vodu: „Mando, dušo, Zágráb vodě“ (Manda, duše, naber vodu). Od slov Manda a dušo byla pojmenována fontána, od slova Zágráb zas město.
Katedrála sv. Štěpána – nepřehlédnutelná dominanta města Záhřeb
V Kaptolu se nachází majestátní dominanta celého Záhřebu, a jí je 110 m vysoká Katedrála sv. Štěpána, zvaná také Záhřebská katedrála (Zagrebačka katedrala) se dvěma vysokými zvonicemi, které jsou dobře viditelné již z dálky.
Stavba byla postavena na místě bývalé katedrály z 12. století, která však byla vpádem Tatarů zničena. O její financování se postaral biskup Timoteus. V 15. století se na vzhledu celé stavby podíleli pražští architekti a stavitelé. V době osmanských vpádů bylo nutné vybudovat v jejím okolí ještě opevnění, které v té době plnilo obrannou funkci. V současnosti se z něj dochovaly už jen zbytky. V roce 1880 byla katedrála pod vlivem zemětřesení zničena, což vedlo následně k jejímu opětovnému vybudování, ale už v novogotickém stylu. Nachází se zde mimo jiné i hodnotná sbírka zlata a jiných cenných církevních věcí.
Náměstí krále Tomislava
Ve druhé části města, takzvaném Dolním městě, se nachází Náměstí krále Tomislava, kterému samozřejmě dominuje velká socha tohoto panovníka na koni. Chorvatští patrioti mají z krále Tomislava určitě radost, protože zastal zemi před starými Maďary a sjednotil tak chorvatské provincie do jednoho státu. Náměstí je plné zeleně, květin, laviček, takže poslouží jako výborná odpočinková zastávka po únavném chození.
Záhřeb však v sobě neukrývá jen zmíněno památky, najdete v něm i krásné parky, moderní budovy, množství kaváren a obchodů či pohodlnou a moderní MHD. A tak v létě, cestou domů od Jaderského moře, otočte volantem a projděte se po této, mně osudové jižanské metropoli.
MAPA: Město Záhřeb
VIDEO: Pár fotografií ze Záhřebu
VIDEO: Chorvatský Záhřeb
Zdroj obrázků: Freeimages.com