Tepoto – pravý pirátský ostrov je rájem na zemi



Tepoto – pravý pirátský ostrov je rájem na zemi 4.67/5 (93.33%) 3 votes

Ile-de-Tepoto-Polynesie-francaise-le-carnet-de-JimidiKdo rád poznává chutě exotických zemí jejich kulturu a historii, jednoduše hledá ráj na zemi, určitě by neměl přehlédnout Francouzskou Polynésii. Zde leží místa, které svou panensky krásnou a nedotčenou přírodou okouzlí snad každého.
Ostrovy, které nabízejí neobvyklý klid však nejsou všechno, co můžete obdivovat v jihovýchodním Tichém oceánu. Existuje něco víc, něco, co i největším dobrodruhem vyráží dech – Tepoto!

Dělí se na dva ostrovy

Tepoto je netypický atol, vlastně jen oddělená část ostrova bez laguny. Dělí na severní a jižní a nachází se v souostroví Tuamotu. Je znám pod více názvy – Te Poto, Toho nebo Pukapoto. Rozprostírá se na ploše necelých čtyř kilometrech čtverečních a jak jsme zmínili, dělí se na dva ostrovy. Severní je známý jako Tepoto North a jižní je tepoty Atol (nebo Tepoto South).

Oba mají za sebou bohatou historii a vyskytují se v legendách místních obyvatel. Prvním Evropanem kráčejícím po tomto ostrově byl anglický admirál John Byron v roce 1765. Tepoto a nedaleký ostrov Napuka pojmenoval „Disappointment Islands“, což ve volném překladu znamená „Ostrovy zklamání“. Tento název jim přiřadil právě proto, že snil o objevení velké země po vzoru mořeplavce a objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba. Byron měl však v osudu napsáno, že objeví jen malé ostrůvky Tuamotu, Tokelau a Gilbertovy ostrovy.

Je na ostrovech bájný poklad?

Severní ostrov podle legendy ukrývá poklad, čtrnáct tun zlata ukradeného piráty ze svatyně Inků v Peru. Piráti původně unikali do Austrálie, avšak nevhodné počasí je donutilo zamířit do Francouzské Polynésie. Nejprve se plavili do Pinaki a Raraku, kde ukryli větší část hodnotného úlovku. Tam je přistihli domorodci. Zbytek zlata zakopali na malém neobydleném ostrově. Loď pak spálili a na člunech zmizeli pod povrch zemský.

V roce 1913 zlatokop Charles Howe začal 13-leté hledání za ztraceným pokladem. Procestoval většinu Oceánie a zamířil až na ostrov nedaleko Raraku. Tam vykopal zpráchnivělou truhlu pohřbeného piráta. Vrátil se zpět do Austrálie, aby zorganizoval velkou expedici. Ještě před osudnou cestou na neznámý ostrov však Charles Howe zmizel.

Zůstala po něm mapa, podle které se potápěč George Hamilton vydal v roce 1934 na neznámý ostrov. Hamilton našel skrýš pirátů, ale poklad nebyl schopen přemístit do civilizace. Za nešťastné znamení považoval útok velké medúzy a murény. Své bádání proto ukončil a zlaté tajemství si nechal pro sebe.

V roce 1994 potomek Hamiltona našel starou fotografii, identifikoval místo zachycené na snímku a vydal se po stopách svého předka. Přijel na Tepoto North, kde zuřilo špatné počasí. Ani po pár dnech se nezměnilo, a tak se vydal zpět. Na ostrov se už nikdy nevrátil. Ukrytý poklad tak zůstává až do současnosti jen legendou.
Ve stejném čase se americká televize Discovery Channel zorganizovala expedici s cílem nalézt ztracené zlato a natočit o tom dokument. Pro několik pochybnosti a nejasnosti projekt ztroskotal.

I přes pohnutou historii ostrov Tepoto v roce 2002 obývalo 54 obyvatel. Nejvíce jich zde žilo v roce 1983 – „až“ 67 osob. Polovina lidí žije v osadě Tehekega. Podél celého ostrova se nachází pět metrů široká polní cesta. Nechybí ani letiště umožňující odnést si nezapomenutelný zážitek i nejnáročnějším fajnšmekrům.

MAPA: Kde najdete Tepoto?

 

VIDEO: Francouzská Polynésie a její krása

Zdroj obrázku: tahiti-and-vacation.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.