Komorské ostrovy (Komory) – extra příroda a nevšední zážityKomorské ostrovy (Komory) – extra příroda a nevšední zážity 4.83/5 (96.67%) 6 votes
Komorské ostrovy nabízí nevídanou faunu a floru

Komorské ostrovy nabízí nevídanou faunu a floru

Komory tvoří tři velké ostrovy, ve francouzštině známé jako Grand Comore, Moheli a Anjouan a množství malých ostrůvků. Čtvrtý velký ostrov Mayotte, na který si Komorská republika nárokuje, se v referendu rozhodl zůstat pod správou Francie.

Politicky jsou rozděleny na samostatný stát Komorský svaz (tvořen 3 ostrovy) a francouzský zámořský departement Mayotte. Na Mayotte se platí eurem, Komorský svaz používá komorský frank. Nejrozšířenějším jazykem na všech ostrovech je komorština, na každém ostrově se však vyvinulo odlišné nářečí komorštiny. Další používané jazyky jsou francouzština a arabština.

Komorská federativní islámská republika vznikla v červenci 1975 a dnes má okolo 700 tisíc obyvatel.

Vůně Afriky

Komory se rozprostírají na severním konci Mosambického průlivu mezi Madagaskarem a Mosambikem a od afrického kontinentu jsou vzdáleny okolo 300 km. Hlavní ostrovy mají sopečný původ s hustým lesním porostem, ostatní ostrůvky jsou většinou korálové. Celoročně je na Komorách vlhko a horko, nejžhavější a nejdeštivější období je zde od listopadu do května. Průměrná roční teplota vzduchu se hýbe kolem 24 °C, podobná je i teplota vody.

Stav na Komorských ostrovech

Už v dobách středověku panovalo na ostrovech několik panovníků. Roztříštěnost je pro zemi typická i v současnosti, což vede k politické nestabilitě. Komorské ostrovy patří k nejchudším zemím afrického kontinentu a jsou závislé na zahraniční pomoci. Přírodní zdroje jsou nedostačující a hlavní exportní komodity jako vanilka, hřebíček či parfémové esence podléhají cenové fluktuaci. Školy se zaměřují pouze na vštěpování základní gramotnosti, hygienických návyků a zemědělských dovedností. Většina obyvatelstva pracuje na poli.

Hlavní město

Oficiálním centrem ostrovů je město Moroni, s počtem obyvatel kolem 65 tisíc. Leží na ostrově Grand Comore a v překladu znamená „v srdci ohně“. To pravděpodobně souvisí s blízkostí Mount Karthala – aktivní sopky a zároveň nejvyššího bodu Komorských ostrovů (2 361m).

Město bylo založeno v 10. století Araby jako hlavní město sultanátu, obchodně propojeny se Zanzibarem. Moroni se pyšní krásnými, až pohádkovými plážemi.

Turismus na Komorských ostrovech

Na svůj turistický rozkvět Komorské ostrovy teprve čekají. Právě proto se zde dá stále vychutnat fantastická a pohodová dovolená bez „masovek“ na pláži. Západní část ostrovů je relativně rušná, plná kasin, francouzských restaurací a barů, východní části jsou divočejší a pustější. Jelikož jsou Komory obklopeny 140 km dlouhým korálovým útesem, což vytváří největší a možná i nejpůvabnější lagunu na světě, jsou známé zejména mezi fanoušky potápění. Voda je zde taková průzračná, že je vidět z hladiny až na dno – do hloubky 30m.

Fantastická fauna a flora na ostrovech

I fauna a flóra ostrovů je působivá, s množstvím endemických druhů. Nedaleko břehů Komorských ostrovů byla chycena známá Latimérie podivná – ryba, o níž se předpokládalo, že vyhynula před 70 miliony let. Rybáři z Komorských ostrovů ji však znali už dávno, její drsné šupiny obyvatelstvo ostrovů používá jako smirkový papír.
 
Komorské ostrovy nabízejí exotiku, klid a pohádkovou nádheru. Určitě proto nepotrvá dlouho a stanou se stejně atraktivní dovolenkovou destinací jako jiné ostrovy Indického oceánu.

MAPA: Kde leží Komorské ostrovy

 

VIDEO: Záběry z Moroni – hlavního města Komorských ostrovů

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.