Co navštívit v Heraklionu?Co navštívit v Heraklionu? 5.00/5 (100.00%) 2 votes
Přístav s pevností v Heraklionu

Přístav s pevností v Heraklionu

Největším městem na ostrově Kréta je Heraklion; v součastnosti centrum administrativy a turismu, které leží na severním pobřeží ostrova, blízko města Knóssos. Pokud zavítáte do Knossosu, udělejte si chvilku a zajeďte i do Heraklionu.

Historie Heraklionu

Přístavní město Heraklion má bohatou historii, která dýchá ze všech stran. Najdeme zde pět kilometrů dlouhou Benátskou pevnost, archeologické muzeum s artefakty až z 5. tisíciletí před Kristem a Titův kostel, pojmenovaný podle druha sv. Petra, s jeho uchovanou relikvií.

Název města prošel mnohými variantami. Po osídlení Araby v 9. století se nazývalo Kandakou (arab. – Příkop). Ve třináctém století město koupili Benátčané, přičemž název změnili na Candia. Změny vlastníků a jejich osobitá kultura se podepsali na podobě města, jakou známe i dnes. Setkat se můžeme i s názvem Iraklion (Iraklio).

Po nasycení památkami padne vhod procházka k azurově průzračné vodě. Příjemnou je pláž Fodele, vzdálená od Heraklionu 23 km, klidné moře najdeme na pláži Agia Pelagia. Zajímavou může být účast na letním kulturním festivalu, který trvá tři měsíce. Sestává z hudebních, divadelních a tanečních představení. Město pořádá i karnevalové oslavy a Festival umění (25. září – 5. října). Všechny kulturní akce odrážejí typicky řeckou náturu a pro turisty bývají příjemným překvapením.

Region Heraklion

Největší a nejhustěji obydlený region ostrova je malebně zasazen mezi dvěma čnejícimi pohořími – Idi (Psiloritis) na západě a Dikti (pohoří Lasithiótika) na východě. Najdete zde výjimečné archeologické poklady, významné pobřežní osídlení, malebné vesnice, rozsáhlé údolí s olivovými háji a vinicemi, jakož i nejvyšší úroveň turistické infrastruktury na Krétě. Jedinečná kombinace městské scenérie a přírodních krás dělá z regionu Heraklion (Iraklion) celoročně přitažlivou destinaci.

Hlavní město Heraklion představuje jedinečný mix civilizací, ve kterém se pozůstatky byzantské říše doplňují s benátskými stavbami a osmanskými budovami. Město proslavila také středověká pevnost Koules nad benátským přístavem, a benátské opevnění, která stále obklopuje část města. V nejjižnější baště pevnosti Martinengo se nachází hrobka známého krétského spisovatele Nikose Kazantzakise, na které stojí epitaf: „Nevěřím ničemu, nedoufám v nic, jsem svobodný.“ Morosiniho fontána, zdobená čtyřmi lvy, je jednou z nejznámějších pamětihodností ve městě. V 17. století ji nechal vybudovat benátský vládce Francesco Morosini a zásobovala pitnou vodou celé opevněné město.

Ve zrekonstruované lodžií naproti fontáně kdysi sídlilo benátské vedení města, dnes je to sídlo radnice. Ve městě můžete obdivovat množství starých kostelů jako Agios Titos, bazilika San Marco a Ayía Ekaterina. Projděte se po uličkách pěší zóny starého města s živými kavárničkami a restauracemi, zobrazte náměstí Heraklionu (Lion, Eleftheriou Venizelou a Kornárou), nasajete tu ruch a atmosféru města.

Přírodní krásy prefektury Heraklion můžete objevovat v nádherných roklinách (Karteros, Almyros, Rouvas, Vorisianó, atd.), v Ekologicko-archeologickém parku Yoúchtas i v četných jeskyních (většina z nich je otevřena pro veřejnost). Jeskyně Ayía Paraskevi byla podle legendy součástí minojské labyrintu. Po stovky let starých stezkách, které kdysi tvořily silniční síť, sledujte stopy minulosti a kochejte se zázraky přírody a bohatou historií regionu.

Množství archeologických nalezišť prozrazuje význam regionu, který je permanentně osídlen již od neolitu.

Archeologické naleziště Knossos, kde se rozvíjela jedna z nejslavnějších civilizací lidstva – Mínojská civilizace. Palác Knossos se nachází mezi olivovníky, vinicemi a cypřišovými háji na hoře Kefalas a byl nejen sídlem královské rodiny, ale i administrativním a náboženským centrem celého regionu. Trůnní místnost se nacházela v západním křídle. Východní křídlo paláce obsahovalo královské komnaty, místnost dvou seker, královniny komnaty se světoznámou freskou delfínů, dílny, mezi nimiž převládaly zejména kamenictví a skladové prostory.

Nedaleko leží oblast arhat s palácovým komplexem, kde žili Turci, hřbitov ve Fourni – nejstarší prehistorické pohřebiště v oblasti Egejského moře, minojské sídlo ve Vathýpetros se známým lisem na víno a svatyni Anemospiliá.

Navštivte i zříceniny Lýttosu v Kastelli Pediádos, sparťanské kolonie a jednoho z nejmocnějších měst starověké Kréty.

Archeologické naleziště Faistos, které bylo po Knossu druhým nejvýznamnějším administrativním, hospodářským a náboženským centrem minojské Kréty. Minojský palác byl vybudován přibližně kolem r. 1900 p.n.l. a rozprostírá se na ploše 18 000 m2 (druhý největší palác po Knossu).

Muzea v okolí

Slavnou minulost Kréty i její moderní kulturní život dokumentuje množství tematických muzeí:

Archeologické muzeum v Heraklionu vystavuje významné nálezy Mínójské civilizace a je považováno za jedno z nejdůležitějších muzeí svého druhu na světě. Tisíce vykopávek, od Faistova disku po zlatý přívěsek z Malie a Hlinění tanečníci z Kamliári ilustrují význačnou minulost regionu.

Historické muzeum v Heraklionu představuje vývoj města během staletí; mezi exponáty vynikají zejména tři malby od El Greca (včetně obrazu Hora Sinai) a rukopisy známého autora Nikose Kazantzakise.

Krétské etnologické muzeum ve Voriu odhaluje život obyčejných obyvatel ostrova.

Muzeum přírodní historie v dermato Bay propaguje jedinečné přírodní krásy Kréty a Středomoří. Tradiční obydlí a historické vesnice na úbočích kopců a údolí jsou často obklopeny vinicemi a olivovými háji.

Pláže v regionu Heraklion

Mezi nejkrásnější pláže prefektury Heraklion patří:

  • Amnissos (nádherná dlouhá písčitá pláž 7km východně od Heraklionu),
  • Ayía Pelayo, Kalí Liménes, pláž Malia (oblíbená turistická destinace s jemným bílým pískem, 36 km východně od Heraklionu),
  • krásná pláž Kokkini Hani s jemným bílým pískem, 13 km východně od Heraklionu, známá severozápadním větrem, který z ní dělá ideální místo pro windsurfing;
  • pláž Limenas Hersoníssou (nádherná písčitá pláž na malém poloostrově 27 km východně od Heraklionu, jedna z nejnavštěvovanějších na Krétě);
  • Mátala (pláž s průzračnou vodou 70 km jihozápadně od Heraklionu, známá jeskyněmi, které do skal vymyl moře)
  • Ammoudara (velká, upravená písečná pláž s křišťálově čistou vodou, 6 km západně od Heraklionu).

Slavnosti a festivaly

Jedinečnou kulturu oblasti prezentují náboženské slavnosti a festivaly, tradiční lidové oslavy, kulinářské a kulturní události, probíhající po celý rok. Jedním z nejpestřejších festivalů v Řecku je Letní festival umění v Heraklionu, který nabízí širokou paletu kulturních akcí. Milovníci moře se každé léto setkávají v přístavu v Heraklionu, kde místní jachtařský klub organizuje regaty a kurzy plachtění či veslování a plavby lodí pro veřejnost.

Festival vína v Daphne se koná každoročně první dva červencové týdny a je věnován místním vinařům a krétské gastronomii. Ochutnejte vařené šneky s kroupami, králíka na voňavých bylinkách, vepřové s celerem. Chutné místní speciality se zapíjejí lokálním vínem. Heraklion se pyšní třemi mezinárodně uznávanými vinnými oblastmi: PEZA, Daphne a Arhat, s mnoha vinařstvím a muzei vinařství.

Hlavní město Kréty Heraklion leží na severním pobřeží ostrova. Je rušným kosmopolitním městem, ve kterém se mísí turisté s domácími. Nenechte si ujít atmosféru trhu na 1866. ulici i s možností nákupů, benátskou fontánu na náměstí lvů, katedrálu sv. Tituse, benátskou pevnost a rybářský přístav.

Přečtěte si také druhý článek o Heraklionu.

MAPA: Kde najdete Heraklion

 

VIDEO: Krásy Heraklionu

Zdroj obrázků: Wikipedia.org

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.