Lesbos (Lesvos) – třetí největší řecký ostrov na dosah od turecké pevninyLesbos (Lesvos) – třetí největší řecký ostrov na dosah od turecké pevniny 4.75/5 (95.00%) 4 votes
Městečko Mylovos na ostrově Lesbos stojí za návštěvu

Městečko Mylovos na ostrově Lesbos stojí za návštěvu

Lesbos, Lesvos, Mytilene, Methymna, to vše jsou pojmenování místa známého od dob antiky, ostrova harmonie a snů, který se vznáší na modrých vodách Egejského moře. Patří do skupiny Egejských ostrovů a po Krétě a Evii je třetím největší ostrovem v rámci celého Řecka.

Unikátem jsou horké termální prameny připomínající místním obyvatelům dávnou vulkanickou aktivitu. Lákadlem pro turisty jsou antické lázně v Thermi, kde byla uctívána bohyně lovu Artemis. Navíc na Lesbos najdete i zkamenělý les s nepředstavitelnou historickou a geologickou hodnotou, který byl vyhlášen organizací UNESCO za chráněné území.

Pro ty z vás, kteří upřednostňují klidnou dovolenou a touží poznat skutečné, masovou turistikou nezasažené Řecko, bude dovolená na Lesbos ideální volbou. Svůj pobyt můžete strávit v některém z oblíbených letovisek Tavari, Anaxos nebo Molyvos, přičemž si můžete vybrat ubytování a stravovací služby podle svých představ. Vydejte se spolu s námi poznávat krásy ostrova, který jako pevný fragment antického Orientu vyčnívá z křišťálových vod Egejského moře, na dosah od turecké pevniny.

Podle čeho je název ostrova Lesbos?

Určitě každého při vyslovení názvu Lesbos napadne, jakou má toto zvláštní jméno souvislost s podobným slovem „lesbička“, které označuje ženu nakloněnou stejnému pohlaví. Ona souvislost skutečně existuje. Jak je to možné? Vysvětlení je vcelku jednoduché a jeho kořeny sahají do dávné mytologie. Ostrov získal svůj název po bohu jménem Lesbos, kterému bylo toto území zasvěceno a jenž ho měl za úkol ochraňovat před nebezpečími a přírodními katastrofami. Ale až když se zde narodila slavná básnířka Sapfó kolem roku 600 před naším letopočtem, která ve svých dílech oslavovala ženy a vyjadřovala svůj více než přátelský vztah k nim, počal se ostrov spojovat s tímto fenoménem ženské homosexuality, a tak jméno ostrova dalo vzniknout novému označení pro lesbicky zaměřené ženy. Ty nezůstávají Lesbosu nic dlužny; považují ho totiž za svůj jakýsi symbol, a tak sem rády a hojně přijíždějí trávit svou dovolenou.

Nadaná básnířka ovšem nebyla jedinou osobností, která na Lesbosu trávila svůj život. Nějaký čas tu pobýval a vyučoval i samotný Aristoteles, známý řecký filozof a myslitel, Epikúros, velký filozof a etik, ale také bajkař Ezop, jehož poučné příběhy ze života zvířat se vypráví dětem dodnes.

Letoviska na řeském ostrově Lesbos

Letovisko Anaxos

Rodiny s dětmi stále více přitahuje letovisko Anaxos s dlouhou písčitou pláží a křišťálovým mořem, které si udržuje klidnou dovolenkovou atmosféru. Je typickým letoviskem s hotely, apartmány, restauracemi a širokými možnostmi denní i večerní zábavy. V Anaxos je těžké odhadnout vzdálenosti – například ke pláži, protože k ní vedou uličky, které se různě klikatí mezi jednotlivé prázdninové domy. Vedle pláži se celým letoviskem táhne promenáda s domácími tavernami a pár bary. Po pláži se dá projít až do sousední Petry (cca 2km), která má již charakter městečka se starou čtvrtí. I když Anaxos je stále místem, které je ideální pro klidnější dovolenou, z roku na rok se rozrůstá a stává se z něj živé a oblíbené místo turistů.

Letovisko Molyvos

Architektonický styl Molyvosu (nazývaný také Mithymna) je živým důkazem bohaté historie tohoto místa. Městečko připoutané ke kopci, na kterém stojí byzantský hrad – pevnost s úžasným výhledem na moře a turecké pobřeží si dodnes zachovává stejný ráz jako před dvěma staletími, když mu vládli Turci. Tuto dominantu, kterou ze tří stran obklopují malebné ulice, kde domy stojí natěsno jeden vedle druhého a mezi nimi se klikatí jen „kalderini“ – úzké kamenné cestičky, si nejednou přicházejí vychutnat turisté z celého ostrova. I když jsou měšťanské domy postavené z kamene a dřeva, každý si zachovává osobitý architektonický styl s jeden společný znak – vyčnívající balkon s nádherným výhledem. Bohatá minulost je pramenem inspirace mnoha umělců, kteří sem přicházejí tvořit svá díla.

Taverny, rybářské restaurace a obchůdky kolem přístavu vytvářejí během večerů romantickou atmosféru. Na dlouhé oblázkové pláži, oceněné modrou vlajkou, naleznete organizované i naturální části s možností koupání a netradiční scenérií středověkého pozadí. Příznivci řecké hudby si určitě přijdou na své během večerních koncertů, které se v létě organizují na nádvoří zrekonstruované pevnosti. Kromě výborné akustiky v netypickém prostředí zážitek z koncertu umocní i pohled z výšky na moře a vysvícený kamenný Molyvos.

Městečko Petra

Městečko Petra (z řečtiny „skála“) dostalo jméno podle strmé skály, vysoké 27 metrů, která kraluje celému údolí. Kostel Panny Marie Glykofilousa na jejím vrcholu je jednou z atrakcí celého Lesbosu – ve středověku byl jedním z nejdůležitějších na celém ostrově a dnes je chráněnou historickou památkou. Vede k němu 103 schodů. Pod ním se v úzkých kamenných uličkách staré čtvrti proplétají turisté hledající v obchůdcích typické suvenýry.

Z malého, ale rušného centrálního náměstí s tradičními domy vedou uličky do ukrytých částí Petry. Návštěvníci si sedíc na promenádě v malých tavernách mohou vychutnávat kromě výborného jídla i nezapomenutelné západy slunce. Na každém kroku narazíte na Ouzery s lesbosským ouzem. Lesbos je přeci „kapitánem“ ouza. Pevnina se setkává s mořem na dlouhé písečné pláži s pestrou nabídkou vodních sportů a plážových barů, kde cena za slunečník a lehátko zahrnuje i drink, ovoce nebo snack is donáškou k lehátku – tak tomu se říká plážový all inclusive. Celý záliv je otevřený a chráněný dvěma malými ostrůvky Agios Georgios a Psiras. Určitě zahrňte do svého dovolenkového programu večerní či denní procházky v blízkém unikátu – v kamenném městě Molyvos.

TIP: Co takhle vyrazit na Chalkidiki

Přímořská vesnička Skala Kallonis

Přímořská vesnička Skala Kallonis leží 4 km jižně od tržního městečka Kalloni – jednoho z nejdůležitějších dopravních uzlů ostrova Lesbos. Dělí se na dvě části – centrální část s atraktivním přístavem, kde rybáři loví hlavně sardinky a je vhodným místem na procházky a druhou – hotelovou část. V centru najdete malé náměstí s několika restauracemi, kavárnami a fontánkou. Nechybí i místní pekárna a obchůdky se vším. Hotelová část letoviska vyrostla na začátku vesničky, s výhodným přístupem k dlouhé široké písečné pláži s možností vodních sportů či hřištěm pro děti.

Krásná scenérie na ostrově Lesbos

Krásná scenérie na ostrově Lesbos

Letovisko Tavari

Malé letovisko na jihozápadě ostrova s několika tavernami, kavárnami a malým rybářským přístavem. Písčito-oblázková pláž a čisté moře. Klidné místo ideální pro rodiny s dětmi. Cca 4 km od tradičního městečka Mesotopos. Transfer z letiště: cca 1 hod. 45 min.

Co si na Lesbosu nesmíte nechat ujít?

Určitě se též vyplatí zajít do některé z hospůdek a ochutnat něco z místní gastronomické produkce. Může to být třeba pokrm z mořských ryb, neboť právě ty, hlavně pak sardinky, se loví ve vodách kolem Lesbosu. Známý a chutný je tradiční řecký anýzový alkoholický nápoj ouzo, přičemž to, které se vyrábí tady (zejména ve vesničce Plomari), je prý nejlepší v celém Řecku. Vysokou kvalitou vyniká zdejší olivový olej a plody ovoce a zeleniny.

Na severu ostrova Lesbos stojí za návštěvu město Molyvos, jehož historie se počítá od dob středověku a jenž je velmi turisticky oblíbený z pochopitelných důvodů. Kamenné domky s červenými stříškami vystavěné ve stráni, mohutná byzantská tvrz tyčící se nad nimi a zelené pobřeží s modrými vodami Egejského moře jsou totiž zážitkem, který si málokterý návštěvník Lesbosu nechá jen tak ujít.

MAPA: Ostrov Lesbos (Lesvos)

 

VIDEO: Krása ostrova Lesbos (Lesvos)

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.