Ostrov Rhodos – ráj pro milovníky zvířat a čistého koupáníOhodnoťte článek, budeme rádi: 

rhodosTradičním dovolenkovým letoviskem je řecký ostrov Rhodos nacházející se v Egejském moři. Je největším z Dodekanézských ostrovů. Rozprostírá se na ploše 1398 km² a každoročně přivítá mnoho prázdninových turistů. Rhodos je podobně jako ostatní řecké ostrovy opředen mnohými mýty. Říká se, že Bůh Slunce chyběl při dělení teritoria a ostatní bohové na něj zapomněli … Když to Zeus zjistil, navrhl udělat nové dělení. Žádal, aby mu přidělili jen jeden konkrétní ostrov, který viděl pomalu vystupovat z mořských hlubin. Ostrov, který měl na mysli byl právě ostrov Rhodos, místo, kde se dá užívat slunce takřka celý rok.

Mýty opředený čtvrtý největší řecký ostrov je jakýmsi pomyslným mostem mezi východem a západem. Rhodos, oblíbený u širokého spektra prázdninových turistů, je prosycen památkami z různých historických období. Ostrov, o který se bili Arabové, Řekové, Janované i Johanité.

Zajímavostí je, že … nejdříve byl ostrov pod nadvládou Egypťanů, následně Turků a Italů, ale řeckým ostrovem se stal až v r. 1947. Mezi směsi kultur ho poznamenala především kultura rytířského řádu Johanitů.

Ostrov Rhodos má skutečně průzračné moře. Je tak čisté, že vidíte nejmenší detaily na jeho dně, můžete tak pozorovat shluky malých rybiček, občas se vám kolem těla nebo nohou otře větší ryba. Ostrov Rhodos je rájem pro milovníky zvířat a čistého koupání, zlaté pláže, na kterých se můžete dosyta nabažit slunných dnů. Rhodos je totiž slunečním ostrovem. 300 dní v roce je slunečných, od jara až do podzimu zde je období nepřetržitého střídání teplých dnů a romantických vlhkých večerů, kdy se můžete za svitu měsíce procházet v osvěžujícím větříku po pláži.

Na Rhodosu vás čekají zelené kopce, na kterých doslova bují život. Kozy i ostatní domácí zvířata se po ostrově Rhodos volně procházejí. Demonstrují tak jeho mírumilovnost a klidnou atmosféru. Proto je také Rhodos skvělým místem pro strávení klidné a pohodové dovolené. Rhodos, to je Slunce, voda, zeleň, východ a západ slunce, krásné a nezapomenutelné panorama, které by nedělalo ostudu žádnému fotoalbu z dovolené.

Rhodos leží u pobřeží Malé Asie, od kterého ho dělí 10 km široký průliv. Pro svou bohatou historii a přírodní krásy patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Evropě. Rozloha ostrova je 1 398 km² (4. největší řecký ostrov), délka pobřeží 220 km, délka ostrova 78 km, šířka téměř 30 km, nejvyšší nadmořská výška 1 215 m nad hladinou moře (Ataviros). Patří k ostrovnímu mostu spojujícím Peloponés s Malou Asii. Počet obyvatel je přibližně 110 000. Hlavním městem je Rhodos (cca 60 000 obyvatel). Ostrov vyhlásilo UNESCO za světovou přírodní a kulturní památku.

Ostrov je vyhledávaným díky půvabné přírodě, nevšedním plážím, ale i zrestaurovaný stavbám z dob maltézských rytířů. Východní pobřeží ostrova má písčité a písčito-kamenité pláže, které jsou vhodné pro vyznavače koupání, opalování a pro rodiny s dětmi. Západní břehy si vybírají spíše milovníci adrenalinových sportů, zejména surfování, protože jsou zde na to ideální podmínky.

Město Rhodos

Město Rhodos oplývá kosmopolitní atmosférou s nádechem romantiky. Je městem s obrovským historickým bohatstvím a proto, ho téměř každý, kdo tráví dovolenou na tomto ostrově navštíví.

Pokud se chcete dostat do jeho centra, musíte projít přes Mandraki – marinu s pestrou plejádou jachet a lodí. Říká se, že právě na tomto místě stál Rhodský kolos – bronzová socha boha slunce Helia, jeden ze sedmi divů světa. Kolos byl zemětřesením zničen a dnes na jeho místě stojí často fotografované symboly města – sochy jelena a laně.

Ve starém městě obehnaném mohutnými hradbami se sedmi vstupními branami čeká na návštěvu turistů Palác Velmistrů, Ulice rytířů, celých 8 km² spleti impozantních domů, úzkých kamenných uliček, vysokých zdí. Po procházce za historií a po odpočinku v upravených zahradách a parcích se určitě rádi projdete po hlavní – Sokratově ulici, plné obchodů s nejrůznějším zbožím.

Na Rhodosu se rturista zaručeně nenudí!

Když se nasytí historie, může se pustit do objevování přírodních krás ostrova. Ne mnoho řeckých ostrovů se může pochlubit tím, že jeho břehy omývají dvě moře – Rhodos je jedním z nich. Jeho východní břehy končí ve Středozemním a západní v Egejském moři. Středem ostrova se táhne horský hřeben s nejvyšší horou Atavyros (1215 m nm).

Ixia, Ialysos, Kremasti – to je jen pár oblastí či vesnic, které vyplňují severozápadní pobřeží.

Na ostrově Rhodos je větrněji, proto se těší oblibě surfařů, či kiteboardingu. Východní – středozemní část se pyšní několika kosmopolitními i klidnými letovisky, zda proslulými plážemi – Kalithea, Faliraki, pláž Antony Queen, Afandou, Kolymbia, pláž Tsambika, Stegna a mnoho dalších.

Stegna je malebné malé letovisko ležící v zátoce chráněné vysokými skalami, kde průzračné moře kontrastuje se zlatavým pískem na plážích. Dovolenkové letovisko si zachovalo původní ráz s typickou atmosférou řecké vesnice.

Od klidné vesničky Stegna je nejbližší větší vesnice Archangelos vzdálena asi 4 km. Z Archangelosu jezdí autobus několikrát denně do hlavního města Rhodos nebo do Lindosu. Přesně v polovině cesty mezi hlavním městem Rhodos a vyhledávaným Lindosem vyrostlo typické turistické letovisko Kolymbia – oblíbená dovolenková destinace. Příjezdová cesta je lemována 3 kilometry dlouhou alejí eukalyptových stromů a v centru najdete několik taveren, obchůdků i barů, přičemž zóna hotelů je v klidnější části vesničky. Pláže letoviska rozděluje na dvě části rybářská taverna Limanaki.

Obě části pláže jsou písčito-oblázkové a okraje lemují oblé skály, které chrání záliv před větrem. Turistům se nabízí se také možnost vyzkoušet golfové hřiště u Afandou, navštívit vodní park nedaleko Faliraki, projít se po Petaloudes (známé Údolí motýlů) nebo si zajít k Prasonisi, nejjižnějšímu bodu ostrova, kde se opět spojuje Egejské moře se Středozemním. Prasonisi je skutečným rájem pro ty, kteří mají rádi aktivní dovolenou a surfaře z celé Evropy.

K nejatraktivnějším místům ostrova patří Lindos nacházející se v jihovýchodní části. Dominantou tohoto města je akropole s Chrámem bohyně Athény, s nádherným výhledem na zátoku sv. Pavla. Na Rhodosu se setkáte i s tradičními malými vesničkami s typickou Egejskou architekturou. Každoročně sem přijíždějí tisíce prázdninových turistů odhalit tento historický poklad. Rhodos jim nabízí množství míst, které je třeba vidět …

Atrakce na ostrově Rhodos

Celodenní okruh ostrovem Rhodos

Prohlídka historického města Lindos a jeho akropole, oběd ve vesnici Embona, která je známá svou produkcí hroznů a výrobou vína a návštěva Údolí motýlů je příjemným zpestřením dovolené na Rhodosu.

Ostrov Symi a Panormitis

Plavba trvající přibližně hodinu a tři čtvrtě. Návštěva městečka Symi spojená s prohlídkou a volným programem. Po návštěvě hlavního města Symi je častou i zastávka v klášteře Panormitis.

Návštěva Turecka

Výlet autobusem / lodí do tureckého Marmarisu. Ozvláštněním je i zastávka v dílně na výrobu kožených výrobků a ve zlatnictví s možnostmi nákupů, či návštěvou bazaru.

Klasický řecký večer

Večer plný zábavy v doprovodu řecké hudby, tance a dobrého jídla je obyčejně zdařilou tečkou dovolené na Rhodosu.

Letoviska na ostrově Rhodos

Rhodos – hlavní město stejnojmenného ostrova

Hlavní město Rhodos leží na severovýchodním výběžku ostrova, který lemují dlouhé písečné pláže. Je to velké přístavní město s bohatou historií, označováno jako jedno z nejkrásnějších míst na ostrově i v celém Řecku. Město Rhodos je centrem dění na ostrově. Jeho okolí nabízí nejvíce hotelů a hotelových komplexů poskytujících vše, co návštěvník jen může potřebovat k svou spokojenému pobytu. Rhodos se může pochlubit nespočtem historických památek. Toto nádherné, staré a zachovalé město patří do seznamu světových památek UNESCO.

Faliraki

Jedno z nejnavštěvovanějších turistických letovisek ostrova, vzdálené od hlavního města asi 14 km, je proslulé svou písčitou pláží, která se táhne v délce 5 km a nabízí slunce, průzračné teplé moře stvořené na plavání i všechny dostupné vodní sporty. Na své si tu přijdou hlavně milovníci nočního života a Babylonu jazyků při návštěvě diskoték se všech koutů světa na tzv. „Bar street“, kde se určitě pobavíte až do časných ranních hodin. Faliraki nabízí zábavu i mladším turistům díky lunaparků a vynikajícímu aquaparku „Waterland Faliraki“. Zároveň vám doporučujeme navštívit nádhernou pláž Anthonyho Quinna. Množství obchůdků, restaurací (doporučujeme Marios), barů, diskoték (např. Sting) Vás strhne do víru zábavy a udělá z vaší dovolené nezapomenutelný zážitek.

rhodos2

Kolymbia

Letovisko Kolymbia najdete na východním pobřeží a vzdálené je jen 12 km od rušného Faliraki, 25 km od hlavního města Rhodos a přibližně stejně daleko od historicky a turisticky cenného města Lindos. Zlatavý písek pláží promíchaný s bělostnými oblázky, skály nad rybářským přístavem, krásná vyhlídka z kláštera Tsambika či nádherné přírodní scenérie – to jsou skutečné obrázky z Kolymbie. Zasazeny v půvabné krajině najdeme několik různých pláží, jednu tišší a druhou (Limanaki) živější a větší, které odděluje skalní výběžek se svou dominantou – místní rybářskou tavernou. Modrá vlajka udělena tomuto místu za čistotu a krásu pláže a moře přidává na atraktivnosti tohoto střediska, stejně i blízká poloha k nejkrásnější pláži ostrova – Tsambika.

Ixia

Známé letovisko s krásnými písčito-oblázkovými plážemi ležící na západním pobřeží, což vytváří ideální podmínky pro windsurfing. Je vzdáleno přibližně pět kilometrů od Rhodosu, se kterým má přímé autobusové spojení. Ixia nabízí krásné pláže a styl moderního letoviska v kombinaci s historickou částí městečka.

Kalithea

Nedaleko hlavního města Rhodos je situováno městečko Kalithea. Písečné pláže jsou ideálním prostředím pro rodiny s dětmi. Budova lázní byla začátkem 20. století rekonstruována v orientálním stylu. Tato oblast je vhodná pro šnorchlování.

Afandou

Menší turistické středisko s nejdelší písčitou-kamenitou pláží ostrova Rhodos. Centrem letoviska je Platia s kavárnami, bary, obchody a tavernami. V blízkosti letoviska se nachází 18-jamkové golfové hřiště.

IALYSSOS

Druhé největší město ostrova Rhodos, známé také jako Triants, leží na západním pobřeží, což díky severozápadním větrem vytváří ideální podmínky pro windsurfing. Ve středisku nechybí ani zábavní možnosti, restaurace, kavárny a taverny. Pláže jsou převážně kamenité, místy písčito-kamenité.

Kalathos

Menší středisko ležící na východním pobřeží ostrova Rhodos, s písčito-oblázkovými plážemi. Spojení s většími městy, Lindosem a Rhodosem, zajišťuje pravidelné autobusové spojení.

Na Rhodose najdete typické řecké vesničky, kde se skoro zastavil čas..

Na Rhodose najdete typické řecké vesničky, kde se skoro zastavil čas..

Kiotari

Malé letovisko Kiotari leží na východním pobřeží ostrova. Začátkem 90. let 20. století se rybářská vesnička proměnila na prázdninové sídlo. Příjemné a tiché prostředí láká turisty ke strávení nerušené dovolené u průzračného čistém moři. Při pobřeží je značné množství taveren, kaváren a obchodů. Mezi místní turistické zajímavosti patří klášter Metamorfossis.

Kremasti

Městečko lokalizované na západní části ostrova Rhodos. Na kopci v blízkosti centra se nacházejí zříceniny středověkého hradu. Letovisko je proslulé Mariánskou poutí, která se koná každoročně v srpnu. Pozvolné písčito-oblázkové pláže jsou vhodné pro rodiny s dětmi a neplavce. Samozřejmostí jsou i obchůdky a typické řecké taverny.

Lardos

Klidné letovisko na východním pobřeží ostrova, které se z roku na rok stává stále více a více vyhledávané turisty. Středisko je vhodným místem pro rodiny s dětmi díky svým širokým písčitým plážím. Ve středisku nesmí chybět obchůdky, taverny, bary a restaurace.

Pefkos

Malé letovisko na východním pobřeží ostrova je známé díky překrásným písčitým plážím, které byly oceněny modrou vlajkou Evropské unie. Bývalé rybářské městečko se v posledních letech změnilo na oblíbené středisko lemované borovicemi.

STEGNA

Malé klidné letovisko ležící v zátoce chráněné vysokými skalami na východním pobřeží ostrova s ​​krásnými písčito-oblázkovými plážemi. Středisko si zachovalo původní ráz s typickou atmosférou řecké vesnice. Přes celé letovisko se táhne promenáda s tavernami, kavárnami as obchůdky se suvenýry.

Reni Koskinou

Letovisko ležící na východní straně ostrova uprostřed zeleně a květů tisíce barev. Pravidelně se zde 16. července koná festival. Spojení s hlavním městem, Rhodos, zajišťuje pravidelné autobusové spojení.

Theologos

Na západním pobřeží, blízko mezinárodního letiště, leží středisko Theologos – živé turistické centrum s organizovanými převážně kamenitými plážemi.

LINDOS

Je to starobylé městečko nazývané také „zkamenělý sen“ rozprostírající se na východní straně. Leží přibližně 50 km jižně od hlavního města Rhodos. Patří mezi největší turistické atrakce na ostrově. Malebné křivolaké uličky lákají turisty k posezení v místních tavernách a kavárnách. Dominantou je antická Akropole, která se hrdě tyčí nad městem s chrámem bohyně Athény, který byl postaven v 6. století před Kristem podle vzoru Aténské akropole, odkud je nádherný výhled na zátoku sv. Pavla. Abyste toto místo mohli navštívit musíte zdolat nejméně sto schodů, nebo využít tzv.. oslí taxík. Turistů takto vozí během sezóny již od roku 1960 a toto zaměstnání si Řekové předávají z generace na generaci. Pěkná pláž Lindosu pokrytá jemným zlatavým pískem, která se táhne kolem zátoky ležící v nádherné krajině s pozvolným vstupem do moře je ideální pro rodiny s dětmi.

MAPA: Řecký ostrov Rhodos

 

VIDEO: Ostrov Rhodos

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Ostrov Rhodos – ráj pro milovníky zvířat a čistého koupání”

  1. […] asi 180 km, ostrov Kréta se nachází asi 200 km jižně od ostrova, asi 270 km východně je ostrov Rhodos. Na ostrově žije okolo 19 000 obyvatel, které živí zejména cestovní ruch, vinařství a […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.