Lefkada – řecký ostrov s krásnou přírodouLefkada – řecký ostrov s krásnou přírodou 5.00/5 (100.00%) 1 vote

lefkadaOstrov Lefkada leží v západní části Řecka. Jeho zajímavostí je, že je od pevninského Řecka vzdálen jen pár kilometrů a s pevninou ho spojuje umělý most. Má rozlohu 303 kilometrů čtverečních, obvod ostrova je kolem 110 kilometrů. Počet stálých obyvatel je i s přilehlými ostrovy cca 22 000.

Ostrov Lefkada není moc velký, nějak tak akorát, tedy tak velký, aby se dal v klidu za 10 dnů procestovat. Ostrov má dlouhou historii a samozřejmě sahá ještě před antické Řecko. Na ostrově bohužel kvůli častým zemětřesením a požárem kromě pár základů z antických památek nic nezbylo. Nicméně je zde mnoho středověkých památek, jako je pevnost Santa Maura. Co však ostrov ztrácí na památkách, to vám vynahradí na přírodě. Nachází se zde například sedmá nejkrásnější pláž na světě. Ostrov je možné rozdělit na 4 části a v následujících řádcích vám všechny části postupně představíme. Jsou jimi východní pobřeží, jižní pobřeží, západní pobřeží a vnitrozemí ostrova.

TIP: Navštivte řecký ostrov Rhodos

 

Východní pobřeží ostrova Lefkada

Lefkada City (Lefkas)

Východní pobřeží se pyšní rekreačními středisky a hlavním městem ostrova Lefkada City, jinak nazvané Lefkas. I když hlavní město Lefkada City se nachází na severu, má blíže k východnímu pobřeží. Na východním pobřeží se nachází nejvíce měst a obcí, samozřejmě většina rekreačních. Největší město východního pobřeží a také největším městem ostrova je Lefkada City. Je to správné město, nacházejí se zde školy, muzea, jako například Muzeum ostrova, kultury ostrova, gramofonů a podobně. Také zde je velký přístav pro jachty. Město si žije svým poklidným životem a když ho navštívíte, cítíte se opravdu jako v Řecku.

Že se jedná o turistickou destinaci, vám připomene jen hodně obchůdků se suvenýry. Zvláštnost města je, že ve středověku bylo přestavěno podle benátského vzoru. Například uličky tvoří hvězdici a vše končí na hlavním náměstí.

Vodní pevnost Santa Maura

Vedle města se nachází vodní pevnost Santa Maura. Obrovská pevnost, kde je volný vstup a vše si můžete prolézt. V pevnosti, ale i kolem ní, se povaluje spousta starých děl. Při lepším zkoumání pevnosti je vidět, kde byly stáje, kde bylo vězení a podobně. Chvilku se budete cítit jako archeologové a objevitelé.

Pláže a statek rodiny Stavrosovi

Na sever od hlavního města se nachází Mylos, pláž Gira, pláž Ai Iannis a statek rodiny Stavrosovi. Mylos a Ai Iannis je pláž a také místo, kde se každoročně konají mistrovství světa v kite a wind surfingu. Je tu zachovaných i pár mlýnů, kterých zde bylo v minulosti nespočet. Statek rodiny Stavrosovi je nejhezčí statek na ostrově a pokud zažádáte, rodina vás po statku i provede a vše vám ukáže. Při cestě na statek budete míjet kostelík Ai Iannis Antzousis, což je jeden z nejstarších kostelíků na ostrově a je vytesán do skály.

Město Nidri

Po prohlídce hlavního města ostrova a jeho okolí se dostáváme již k centrálnímu východnímu pobřeží. Zde vládne město Nidri, což je také hlavní turistické centrum ostrova. Kromě ubytovacích zařízení, obchůdků, restaurací a přístavu se zde nachází například i jeden vodopád, a to vodopád v Nidri, všude označovaný jen jako Waterfalls, kde se například koupala Jacqueline Kennedyová Onassisová. Celé město jako i celé pobřeží je lemováno olivovníky. Pokud se vydáte k vodopádu a více do vnitrozemí, objevíte vyschlá koryta řek. Kolem východního pobřeží se nachází mnoho ostrovů a pokud vyjdete trošku nad město Nidri, protože kolem se nacházejí hory, tak se vám, pokud vám bude přát počasí, naskytne úžasný pohled. Z východního pobřeží je vidět i pevninské Řecko.

Jižní pobřeží ostrova Lefkada

Jižní pobřeží je samozřejmě drsnější než východní. Centrem je město Vasiliki, v podstatě obec s jednou pláží. Pobřeží je velmi hornaté, a proto poskytuje pěkné výhledy na moře. Nachází se zde i mnoho pěkných pláží. Bohužel, buď musíte poctivě a trošku adrenalinově lézt přes skály, abyste se dostali například ke krásné pláži Agriofyli, nebo musíte mít k dispozici loď. Jižní pobřeží nabízí i několik vinic se statky, kde vám občas víno ​​dají ochutnat. Dominantou jižního ostrova je mys Lefkatas s majákem. Je to nejjižnější cíp ostrova a údajně tam spáchala sebevraždu spisovatelka Sapfo. Od mysu Lefkatas se nám začíná to nejkrásnější na ostrově, a to západní pobřeží.

Západní pobřeží ostrova Lefkada

Západní pobřeží je to nejkrásnější na ostrově. Nenajdete zde památky, ale nacházejí se zde neskutečně krásné pláže, které jsou častokrát bez lidí. Jediným turistickým městečkem je Agios Nikitas. Skály a drsnota dominují této části ostrova. Na čele jsou tři pláže. Pláž Porto Katsiki, údajně sedmá nejkrásnější pláž na světě. Ano, je opravdu pěkná a obrovské skály kolem pobřeží dotvářejí celkovou atmosféru. Je tu však i mnoho lidí, co jí ubírá na atraktivitě. Druhá dominující pláž je pláž Egremni, nejkrásnější na ostrově. Rozsáhlá pláž s pěknými velkými bílými oblázky. Když se chcete na ni dostat, musíte zdolat okolo 250 schodů, což mnoho lidí odrazuje. Poslední dominující pláž je pláž Gialia. Je to krásná pláž, která je však drsná, proto je zde asi nejméně lidí ze tří zmíněných. Samozřejmě, na východním pobřeží je mnohem více pláží, ale tyto tři jsou nej.

Krásná pláž Porto Katsiki

Krásná pláž Porto Katsiki

Vnitrozemí ostrova Lefkada

Vnitrozemí turisté jaksi vynechávají, což je chyba. Nachází se zde nádherná příroda a typické řecké vesničky. Zažijete zde pravý ostrovní život. Kromě pěkných romantických vesniček, kterým dominuje Karya, je tu krásná příroda. Úplný protiklad civilizovanému východu a drsnému západu. Příroda se zde neskutečně mění. Pole s vinnou révou střídají jehličnaté lesy, ty zase pustá kamenitá krajina a tu zas políčka s čočkou. Ve vnitrozemí se z vás stanou dobrodruzi. Můžete objevovat zašité vesničky nebo kostelíky, kterých je zde mnoho. Nejkrásnější jsou klášter Asomatos a Agios Ioannis Prodromos. Na rozhraní západního pobřeží a vnitrozemí se nachází i klášter Panagia Faneromeni. Je velmi velký a pěkný. Vnitrozemí určitě stojí za návštěvu, ať už kvůli vesničkám, nebo nejvýše položenému kostelíku Ai Lia, který jako jediný na ostrově má typický řecký tvar a modro-bílé barvy.

Kdo si ostrov užije?

Ostrov si užije každý cestovatel. Je hlavně pro krajináře a lidi s romantickou duší. Samozřejmě, na své si přijdou i street fotografové, hlavně ve vnitrozemí, kde stále lidé žijí ten svůj poklidný život. Občas můžete mít pocit, že se tu zastavil čas. Absence antických památek zamrzí, avšak příroda, která zde je neskutečná, vám to vynahradí. Není však problém skočit si na pevninské Řecko a prohlédnout si antiku tam. Pro fotografa je však pozitivum to, že zde má neskutečnou volnost. Vše může fotografovat, všude se dá jít a místní skoro vždy vyhoví … Pozor však na vnitrozemí, naproti kostelíku Ai Lia je stará vojenská základna a asi na 1 kilometru čtverečním je zakázáno fotografovat. Je to však označeno cedulemi ..

Ostrov Lefkada je stvořen pro cestování

Ostrov je stvořen pro samo-poznávání. Určitě zapomeňte na cestovní kancelář, tu využijte jen na ubytování a dopravu. Půjčte si auto, nebo lépe motorku, kterou se skoro všude dostanete. Vydejte se na vlastní poznávání ostrova. Samozřejmostí je dobrý průvodce, jehož koupíte na ostrově a dokonce i v české mutaci. Jako všude jinde v Řecku, smlouvejte. Nebojte se, lidé jsou zde velmi ochotní, poradí, zavedou, ukážou. Připravte si peněženky, všechno tady je poměrně drahé. V restauracích a kavárnách je běžně wifi zdarma. Ostrov určitě stojí za návštěvu …

MAPA: Ostrov Lefkada

 

VIDEO: Pláže na ostrově Lefkada

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Lefkada – řecký ostrov s krásnou přírodou”

  1. […] Jedinečné panoramata tohoto ostrova obohacují sousední ostrovy a samozřejmě také vzdálená Lefkáda. Přátelští lidé, tradiční poklidný styl života, bohatá zeleň, přírodní krásy, to […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.