Ostrov Kypr – místo, kde se narodila božská Afrodita



Ohodnoťte článek, budeme rádi: 
Zde se podle pověsti narodila Afrodita...

Zde se podle pověsti narodila Afrodita…

Kypr je po Sicílii a Sardinii třetím největším ostrovem ve Středozemním moři. Kypr má všechno, na co si jen náročný turista vzpomene: pestrou historii a kulturu, různorodou přírodu, kilometry udržovaných pláží, skvělou kuchyni, přátelské obyvatele. Podle legendy se právě zde z mořské pěny zrodila řecká bohyně lásky a krásy Afrodita. Obrázky Afrodity uvidíte všude – na lahvích s vínem, známkách, přívěscích a tričkách. Její jméno si do názvu přidávají hotely a nejrůznější firmy. A tak jsme se po stopách Afrodity rozhodli vydat – vždyť bohyně, jak známo, si vybírají ty nejkrásnější místa.

Pláž Petra tou Romiou

Afrodita se podle bájí vynořila z moře nedaleko Pafosu na úchvatném místě na jižním pobřeží zvaném Petra tou Romiou. Legendy o jejím původu se rozcházejí; jedna verze tvrdí, že byla dcerou boha nebes Uranu, proti němuž se vzbouřil syn a usekl mu genitálie. Ty spadly do moře právě na pobřeží Kypru a z oplozené mořské pěny povstala krásná a vášnivá Afrodita.

Ti, co touží po věčné kráse, by prý měli třikrát obeplout menší skálu u jejího rodiště – místní však varují, že právě zde jsou nebezpečné spodní proudy. Na kamenité pláži u skalách Petra tou Romiou se loudají lidé a hledají kamínky ve tvaru srdce. Nebuďte překvapeni, když na větvích okolních stromů uvidíte povívají přivázané kapesníky – i takto můžete naznačit, že se na Kypr chcete vrátit. Tato pláž má jednoduše velkolepou atmosféru. Můžete se jen tak líně procházet po tého nádherné pláži a obdivovat strhující výhledy.

Pafos – bohaté dědictví minulosti

Přístavný Pafos patří k nejpůvabnějším městům Kypru. Byl centrem Afroditina kultu a v helénistické a římském období i hlavním městem ostrova.

Celý archeologický park v Pafosu patří do světového dědictví UNESCO. Pestré příběhy z minulosti by mohly vyprávět především barevné mozaikové podlahy se scénami z řecké mytologie, které pokrývaly podlahy římských vil, a „hrobky králů“ – hřbitov, který se používal od 4. století před Kristem do 3. století našeho letopočtu. Součástí rozsáhlého komplexu na půdě jednoho z nejvyhledávanějších letovisek je i římský Odeon (kryté divadlo), svatyně boha lékařství Asklépia (našlo se zde množství antických lékařských, chirurgických i gynekologických nástrojů – v současnosti jsou vystaveny v Archeologickém muzeu v Pafosu) a ruiny francouzské pevnosti se 40 sloupy Saranta kolonie.

Městečko přitahuje velkým výběrem zboží na široké pobřežní promenádě, čilým ruchem v přístavu a příjemnými tavernami s rybími specialitami co by kamenem dohodil od historických památek.


Sladké pokušení Geroskipou

Nedaleko Pafosu leží vesnička Geroskipou (v překladu Posvátné zahrady). Během pohanských jarních slavností Afrodity se květy zdobení poutníci právě z tohoto místa vydávali po posvátné, asi 16 kilometrů dlouhé pobřežní silnici do Afroditiny svatyně v Palea Pafosu, kde na účastníky procesí čekal program plný soutěží, her, poezie a hudby. Tato tradice přežila dodnes jako jarní květinový festival Anthistiria.

Zdmi obehnané zahrady byly kdysi plné květin a stromů, v jejichž stínu se odehrávaly rituální orgie na počest bohyně. Dnes je Geroskipou proslulé zejména díky sladkému želé loukoumi. Již více než sto let ho z čistě z přírodních surovin vyrábí místní rodinná firma Aphrodite Delights. Recept je pochopitelně tajný, víme jen, že se čtyři hodiny spolu vaří základní suroviny: voda, cukr, kukuřičný škrob, mleté ​​mandle a oříšky, citron, růžová voda a různé příchutě, od čokoládové, pomerančové, banánové, vanilkové, jahodové, kokosové, mandlové až po mandarinkovou či pistáciovou. Horká směs se lije do dřevěných forem vysypaných moučkovým cukrem, ve kterých jeden den chladne a tuhne, pak se krájí na kostičky, posype se práškovým cukrem a zabalí do známých krabiček s obrázkem božské patronky.

Posvátné rituály a svatyně Afrodity – Kouklia

Kult Afrodity na Kypru se začal rozvíjet kolem roku 1500 před Kristem, kdy na pahorku v Palea Pafosu, s výhledem na moře, postavili svatyni, kolem které postupně vyrostlo dnes již neexistující stejnojmenné městečko.

V nedaleké Kouklii se jako významná součást rituálů spojených s Afroditou odehrávala tzv. posvátná prostituce. Každá dívka před uzavřením manželství muselo přijít do chrámu a oddat se muži, který si ji vybral, hodil jí k nohám peníze jako dar chrámu a vyřkl formulku: „Vzývám v tobě bohyni.“ Pochopitelně, muži si vybírali podle vzhledu a méně přitažlivé ženy musely někdy čekat i čtyři roky, dokud si splnili „předmanželskou povinnost“. Dívky, které si nikdo nevybral, zůstávaly sloužit v chrámu.

Afroditina svatyně vzkvétala i za Římanů, dokud císař Theodosius ve 4. století nezakázal pohanství. Svatyně chátrala a místní obyvatelé později použili její ruiny jako stavební materiál pro své příbytky.

Kouklia nepatří mezi běžné turistické zastávky. Pomezi rozvaliny roztroušené na volné ploše scházíme k malému muzeu v někdejším domě rodu Lusignanovců. Z množství exponátů snad nejvíce zaujme velký černý kónický kámen. Právě v takové podobě kdysi uctívali bohyni plodnosti a později Afroditu. Ženy při obřadech natíraly falický monolit olivovým olejem.

Kamarádka se nejprve ujistila, že nikdo není nablízku. V muzeu jsme byly samy, jen ve stínu nádvoří sedělo pár zaměstnanců. Potom přiložila obě ruce na kámen a po chvíli jsme si všimli její rozšířené zorničky. „Zkus to,“ řekne. Dotkli jsme se kamene – je hladký a teplý. Slyšíme jen šum hlasů zvenčí, v místnosti je přítmí a horko zůstává za otevřenými dveřmi. Najednou cítit, jak konečky prstů citelně pulzují: je skutečně energie nahromaděná před tisíci let zachována v tomto velkém kameni?

Pěšky po poloostrově Akamas

Pokud se vydáte po stopách Afrodity, neměli byste vynechat jednu z nejkrásnějších pěších tras na ostrově – Afroditin chodník na poloostrově Akamas na západě Kypru. Výchozím bodem jsou tzv. Afroditiny lázně – legendární jeskyně s jezírkem, ve kterém se Afrodita koupala a kde se seznámila se svým milencem Adonise. Těm, co se opláchnou v nedalekém jezírku, slibuje legenda věčné mládí a zamilovanost.

Afroditin chodník má 7,5 kilometru a projdete ho za tři až pět hodin, podle počtu zastávek. Sedm kilometrů sice není mnoho, ale polovina cesty vede serpentinami do kopce a zejména v horkém létě může být ničím nestíněný výstup na 370-metrový Moutti tis Sotiras zničující. Na dobití energie si nezapomeňte vzít krabičku loukoumi a zejména fotoaparát – po cestě se určitě budete kochat nádhernými výhledy na kopcovité severní pobřeží. :

Na Kypru najdete krásné pláže...

Na Kypru najdete krásné pláže…

Co dále navštívit na Kypru?

Nikósie

Hlavní město Kypru Nikósie je rozděleno na jižní (kyperskou) část a severní (tureckou) část. Jde o jediné územně i nábožensky rozdělené hlavní město Evropy. Město bylo rozděleno v roce 1974. Krátce na to se většina obyvatel centra města vystěhovala, a tak po setmění město působí opuštěně. Za pozornost rozhodně stojí impozantní hradební systém kolem celého města s třemi nádhernými branami Paffo, Famagusta a Cirino. Centrum má téměř kruhový půdorys. V turecké části Nikósie naleznete další architektonický unikát – gotická katedrála přestavěna na mešitu ze 16. století z období osmanské nadvlády. Jižní část města je typickým středomořským městem s úzkými uličkami a rušným nočním životem. V severní turecké části pulzuje noční život do pozdních nočních hodin.

Larnaka

Město na jihovýchodním pobřeží ostrova nabízí turistům zážitky v kostele sv. Lazara z 10. století, tureckou pevnost s palmovou promenádou, turecký vodovod z 18. století či mešitu Hala Sultan Tekke z roku 1816.

Limassol

Nejdůležitější kyperský přístav, centrum vinařského průmyslu se starobylým hradem a množstvím tržnic vynahradí omezenější možnosti koupání jinými možnostmi vyžití, zejména sportovními.

Coral Bay

Jedno z nejpřitažlivějších míst na Kypru s průzračným mořem a zlatým pískem je vhodné pro rodiny s dětmi. Nabízí golfové hřiště, na své si přijdou i milovníci vodních sportů, tenisu, potápění, windsurfingu či šnorchlování.

Příroda na Kypru

Divoce malebný poloostrov Akamas je středem zájmu nejen turistů, kteří milují panenskou přírodu, ale i stavitelů, kteří mají na tuto oblast zálusk s ohledem na rozvoj turistiky pro movitější turisty. Poloostrov Akamas někdy bývá označován jako „poslední skutečně homérská krajina v celém helénistického světě“. Na jižním Kypru je jedinou oblastí, která ještě nebyla nijak významně narušena. Ráj zde naleznou pěší turisté a všichni milovníci přírody – vždyť na rozsáhlém území s velmi členitým terénem zatím není jediná asfaltová cesta. Na okraj poloostrova ale už dosáhly komerční zájmy a existují plány na výstavbu luxusních hotelů, a dokonce i na letiště pro helikoptéry přímo v samém středu poloostrova.

Do obrany tohoto území se zapojily nejrůznější organizace jako Světová banka, Evropská unie, Friends of the Earth a Greenpeace, které se zasazují o prohlášení národního parku Akamas. Proti tomu stojí silná stavbařská lobby a někteří místní obyvatelé, kterým taková absolutní ochrana není příliš po chuti. V roce 2000 vláda prohlásila, že na poloostrově povolí „mírnou a ovládanou“ výstavbu a zmenší plochu zamýšleného národního parku na méně než jednu třetinu jeho původně požadované rozlohy. Intenzivní diskuse však pokračuje dodnes. Úřady se dnes zdají být nakloněny omezení stavebnictví v pobřežních oblastech, ale konečné rozhodnutí o národním parku ještě nebylo vyneseno.

MAPA: Ostrov Kypr

 

VIDEO: Ostrov Kypr

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.