Sicílie – největší ostrov ve Středozemním moři



Sicílie – největší ostrov ve Středozemním moři 4.83/5 (96.67%) 6 votes
Sicílie nabízí nezapomenutelné scenérie

Sicílie nabízí nezapomenutelné scenérie

Sicílie je oblíbená turistická destinace a proto záleží na vás, zda se rozhodnete pro poznávací výlet autobusem, dovolenou autem na vlastní pěst nebo pro letecký zájezd. Cestování autem má výhodu, že si po cestě můžete prohlédnout krásné Benátky, Řím, Neapol či Florencii. Nevýhodou bude více než 20 hodinová cesta, která vás bude stát minimálně 4000 – 5000 Kč benzín / nafta a 30 € mýtné / poplatky. Pokud jdete větší skupina nebo rodina, samozřejmě může to být jednodušší alternativa, než letět a půjčovat si auto. Letecky můžete být na Sicílii za 2 hodinky.

Sicílie a hromadná doprava

Sicílie se dá procestovat i křížem krážem, je zde množství zajímavých městeček, krásných historických i přírodních památek. Samozřejmě závisí na tom, zda chcete vidět okolí hotelu nebo celý ostrov. Doporučovali bychom na poznávací výlet alespoň 10 dnů, zejména pokud se chcete přesouvat hromadnou dopravou. Mezi nejvýznamnějšími městy (Messina, Catania, Palermo) je i pravidelné železniční spojení, všechny trasy a časy si můžete prohlédnout na stránce Trenitalia.com.

Doprava autobusem je flexibilnější – můžete hledat i online, ačkoli najít přesné spojení na stránce AST je složitější. Jednotlivé regiony mají totiž vlastní autobusové linky, některé jsou rozděleny na oranžové (městské) a modré (meziměstské) a občas může být problém koupit si lístky předem online, spíše je prodávají v místních trafikách a obchodech. I když je infrastruktura dost dobrá a dostanete se téměř kdekoli, je třeba si dát pozor, protože na některá místa jezdí autobus jednou za den. Na cestách se připravte i na různé zajímavosti, po dvouproudé silnici často vedle sebe jdou 2 auta a 3 motorky, někdy natrefíte v centru města i za poníkem zapřažený vůz, či snad psa pobíhajícího vedle mopedu. To je holt Sicílie.

Sicílie zapůjčeným autem nebo mopedem

Pokud máte naspěch, přepravu na ostrově Sicílie usnadní půjčení auta nebo mopedu (vyplatí se zejména jednotlivcům a kvůli parkování). Je to sice zkouška řidičského umění, neboť ne nadarmo se říká, že někdo jezdí jako Ital. Na křižovatkách jsou málokdy světla a proto má přednost ten, kdo se rychleji zařadí, rozběhne nebo natiskne. Pokud nemáte parkování u ubytování, většinou se dá stát na placeném, ale je třeba se raději zeptat na recepci nebo domácích, neboť například sudé dny se myje jedna strana cesty, liché ta opačná. Pokud máte v době údržby silnic zaparkované auto na nesprávné straně, velmi ochotně vám ho odtáhnou. Cesty jsou dobře značené, ve městech jsou i několik placené parkoviště, v době siesty (odpoledne) se většinou neplatí, ale zejména v Palermu a větších městech zaparkujete sotva s mopedem.

Sicílie – auto radši pojistěte

Určitě se vyplatí rezervovat si auto předem, kdy je větší šance, že si vyberete model jaký chcete a také levněji. Dobře si však přečtěte podmínky pronájmu, pojištění a podobně, aby se vám nestalo, že budete muset doplácet za extra kilometry, politiku tankování plnou-prázdnou a podobně. První tři dny jsme měli pronajaté auto přes internetového agregátoru (arguscarhire.com) a provozovatele TARGET. První překvapení bylo, že neměli pobočku na letišti jak bylo uvedeno ve smlouvě, ale přijela pro nás dodávka, kterou nás odvezli asi 5 km pryč někam do pole. Na parkovišti bylo zaparkovaných asi 30 Fiat Panda, proto ihned padli moje očekávání na last-minute upgrade na trošku větší auto. Rodinka před námi sice měla zaplacen peugeot 207, ale čekala je také pandička a tak zápasili s nacpáním kočárku do minikufra italského supervozítka asi 15 minut.

Druhé překvapení bylo ještě zajímavější, protože mladý ital nám řekl, že pojistka nám neplatí v okrese Catania a tak jakékoliv poškození nebo odcizení vozidla v tomto regionu bude plně refundovány z naší kreditky. Jelikož rodinka před námi měla celý týden bydlet v Catanii, asi 30 minut se tam hádali. My jsme první 3 dny plánovali porozhlédnout západ ostrova, ale jak se později ukázalo, dobře, že jsme se Catanii vyhýbali i zbytek pobytu už s autem od společnosti Hertz. Při odletu jsme totiž potkali mladý pár, kterému právě v Catanii během 2 hodin rozbili okna na autě a ukradli vše, co neměli u sebe nebo právě oblečené. Pokud nechcete strávit jeden den dovolené na policejní stanici, doporučuji se Catanii pro jistotu vyhnout. I když může vypadat „ZERO EXCESS“, tedy připojištění vůči jakékoli nehodě či krádeži s nulovou spoluúčastí v některých případech jako vyhozené peníze, právě Sicílie je místo, kde bych připojištění půjčeného auta podruhé už dokoupil.

Sicílie a památky, které se vyplatí vidět

Italská Sicílie je vyhledávaným cílem na letní dovolené u moře. Je to jedna z mála oblastí, kde při pobytu nabudete dojmu, že život neběží tak rychle, jak jsme zvyklí. Je unikátním spojením majestátnosti přírody, úzkých uliček, historických památek a úžasného středomořského klimatu.
Pokud chcete strávit dovolenou na Sicílii pouze vylehávání na pláži, následující řádky raději nečtěte. Bylo by hříchem nepoznat alespoň něco z bohaté nabídky tohoto úžasného ostrova. Popsat vše, co Sicílie návštěvníkům nabízí, by bylo minimálně na menší knížku. Proto v následujících řádcích Vám dáme alespoň pár tipů na výlety, kterými si můžete zpestřit dovolenou na Sicílii.
V první řadě doporučujeme půjčit si na výlety po Sicílii auto. Nejvýhodnější cena za pronájem je přibližně do jednoho měsíce před odletem a to již od 230 € na týden. To je téměř za cenu jediného fakultativního výletu pro čtyřčlennou rodinu, například na Etnu. Takže co navštícit na Sicílii?

Isola Bella

Jednu z 10 oceněných nejkrásnějších pláží světa najdete právě na Sicílii. Leží u stejnojmenného ostrůvku u města Taormina. Můžete se slunit na nádherné kamenité pláži, projít téměř suchou nohou po úzké šíji na ostrov, či si zaplavat nebo šnorchlovat mezi malebnými skalnatými útvary. Nezapomeňte na vhodnou obuv do vody.
Po dobrém koupání doporučujeme odpolední a večerní návštěvu města Taormina.

Taormina

Historické město Taormina je umístěno na vysokém skalním útvaru. Doporučujeme auto odstavit na záchytném parkovišti a do samotného města se za mírný poplatek dostat lanovkou. Nabízí úžasné, úzké uličky vycházející z hlavní pěší zóny s možstvím typických kavárniček a resturací. Na jejím konci se nachází náměstí z jednou z nejúžasnějších vyhlídek světa. Z výšky více než 200 metrů máte jako na dlani ostrov Isola Bella s přilehlou pláží zařazenou mezi TOP 10 pláží světa. Nejznámější historickou památkou v Taormině je divadlo Teatro antico, vybudované ve třetím století před Kristem, později dotvořené Římany. Pravidelně se zde konají představení a koncerty iv dnešní době.

Etna

Návštěva Etny bude určitě jedním z největších zpestření Vaší dovolené na Sicílii. Úpatí sopky je široké téměř 50 kilometrů. Během příjezdu budete svědkem nádherných scenérií a měnící se krajiny. Od úrodných sopečných svahů v nížině, přes horské pásmo s kvetoucími sukulentní až po měsíční krajinu s ohromnými lávovými poli před vrcholem. Zde se nachází i záchytné parkoviště pro návštěvníky. K desítkám kráterů můžete pokračovat lanovkou, následně speciálně upravenými terénními mikrobusy a nakonec s horskými vůdci. Uvidíte neskutečnou krajinu jakoby z jiné planety a pochopíte ohromnou sílu matky přírody. Nezapomeňte na teplejší oblečení a kvalitní obuv.

Sopka Etna na Sicílii

Sopka Etna na Sicílii

Kyklopské ostrovy

Nedaleko letiště v Catanii leží městečko Acitrezza a u něj unikátní skalní útvary, Kyklopské ostrovy. Nabízejí úžasné koupání v křišťálově čisté vodě, možnost výborného šnorchlování, či procházky s výstupem po skalách. Jsou v krátké vzdálenosti od pevniny, bez problémů k nim připlujete, zvládne to i průměrný plavec. Je to pobřeží jak ho neznáte, určitě doporučujeme návštěvu si zpestřit Vaši dovolenou na Sicílii. A nezapomeňte na obuv do vody.

Ostrov Ustica

Ostrov Ustica

Alcantara

Ve druhé polovině 19. století, při jednom z výbuchů sopky Etna se rozevřela zem a vznikla unikátní roklina, kterou protéká řeka Alcantara. Její výška je přibližně 20 metrů, šířka nepřesahuje 5 metrů a délku má cca 5 kilometrů. Stěny jsou pokryty nádherně vrstveným kamenem připomínajícím perníkovou chaloupku. Teplota vody v ani největším létě nepřesahuje 14 stupňů. Vynikající vodní občerstvení, nádherné výhledy, možnost kaňoningu z ní dělají velmi atraktivní místo pro zpestření Vaší dovolené na Sicílii. Naše rada – vstup je možný na dvou místech. První ve směru od pobřeží je dost nechutně zpoplatněn. Nenabízí kromě svezení výtahem téměř nic navíc za Vaše peníze. Pokračujte proto cca 300m dále až po nápis Public Entry. Zde je vstup zdarma.

Ostrov Ustica

Tento ostrov se vynořuje z vod Tyrhénského moře asi 36 mil (57 kilometrů) na severozápad od Palerma. Žije zde 1300 stálých obyvatel. Ostrov má fascinující divoký vzhled díky kontrastu mezi intenzivním zbarvením moře a drsnými vulkanickými skalisky na pobřeží. Geologicky se podobá Liparským ostrovům. Je domovem včely rodu Apis mellifera sicula.

Kdy na Sicílii?

Doporučujeme Vám dovolenou na Sicílii si naplánovat mimo prvních tří srpnových týdnů. V tomto termínu čerpá většina italského obyvatelstva dovolené a všude je plno. Na plážích, silnicích, parkovištích i pamětihodnostech. Mimo ni vládne ve všech střediscích klid a pravá středomořská atmosféra.
V zimních měsících je Sicílie, konkrétně sopka Etna nejjižnějším lyžařským střediskem. Dostatek sněhové pokrývky na lyžování bývá v průměru každe tři roky. Ale kdo z Vás lyžoval na sopce?

Sicílie má dobrou infrastrukturu. Na všechny popsaná místa byste se měli dostat z oblasti Catanie do 60, výjimečně do 90 minut.

MAPA: Ostrov Sicílie

 

VIDEO: Průvodce Sicílií

Zdroj obrázku: Freimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Sicílie – největší ostrov ve Středozemním moři”

  1. […] se budete nacházet ve městě Erice na severozápadě Sicílie, musíte bezpodmínečně navštívit slavnou Pasticceria Grammatico. Mandlové pečivo je tu […]

  2. […] je po Sicílii a Sardinii třetím největším ostrovem ve Středozemním moři. Kypr má všechno, na co si jen […]

  3. […] Elba je třetím největším italským ostrovem po Sicílii a Sardinii a největší v Toskánskem souostroví. Elba má 147 kilometrů dlouhé pobřeží, […]

  4. […] jihu Itálie, tam kde se pobřeží už téměř dotýká Sicílie, na úpatí Apeninského horského pásma, na konci zálivu Polikastro, tam se moře dotýká […]

  5. […] Římané tak, jak bývá zvykem, postavili na ostrově aquadukt na dopravu vody z vnitrozemí k městům. Na Maltě je totiž odjakživa nedostatek pitné vody, protože řeky tam nejsou a potoky jsou jen slabé a málo vydatné, většinou mají vodu jen v zimě během dešťů. Dnes na ostrově řeší nedostatek vody jejím dodáváním přes potrubí ze Sicílie. […]

  6. […] Dnes patří tato možnost zcela určitě k nejrychlejšímu a mnohdy i nejlevnějšímu způsobu. Letecké společnosti tzv. Low-cost nabízejí výhodné zpáteční letenky několikrát do týdne do nejznámějších italských měst. Na dovolenou ve vlastní režii můžete letět z Prahy, Bratislavy nebo Vídně do Benátek, Milána, Turína, Pisy, Říma, Neapole a dokonce i do známého severského přímořského letoviska Rimini nebo Catanie na Sicílii. […]

  7. […] Messina leží na nejsevernějším výběžku Jónského pobřeží ostrova Sicílie, coby kamenem dohodil na Itálii – pevninu. V dobách antiky přinesl záliv ve tvaru […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.