Buenos Aires – krásné hlavní město ArgentinyBuenos Aires – krásné hlavní město Argentiny 5.00/5 (100.00%) 3 votes
Podobných soch je v Buenos Aires habaděj

Podobných soch je v Buenos Aires habaděj

Buenos Aires, hlavní město Argentiny, v mnohém připomíná Evropská hlavní města – široké promenády, zelené parky, ohromující budovy či bohatá kultura a noční život. Název – Buenos Aires v překladu znamená „příznivý vítr“. Toto velkoměsto je nejen největším v Argentině, ale i třetím největším v Jižní Americe. Dodnes na něj působí španělské osídlení, které začalo již v 16. století. Kromě španělského vlivu má však i svůj vlastní styl, který se projevuje zejména vášnivým tangem, kterým je toto město světoznámé, či zajímavými jídly a mladými designéry.

Buenos Aires je poznamenáno i ekonomickou krizí z roku 2001. Ta ale udělala z města poměrně levnou destinaci. Rozprostírá se na východě země na břehu zálivu La Plata, v Pampa, v regionu Rio de la Plata.

Doprava a ubytování v Buenos Aires

Letiště Ezeiza Ministro Pistarini (EZE) je situováno 35 km od města a je mezinárodní branou Argentiny. Je napojena na ostatní jihoamerické metropole jako Santiago de Chile nebo Rio de Janeiro. Travel Line Argentina nabízí množství spojení s jinými destinacemi, Buenos Aires Tur a Buenos Aires Vision zase poznávací zájezdy. Doprava ve městě je levná, rozsáhlá a efektivní. Nejlepší způsob pro přepravu je použít autobus, či metro a následně pokračovat pěšky. Zmíněné metro, které jezdí na 6 trasách, jezdí nonstop. Ve městě je množství půjčoven aut, město je však hektické, přeplněné a argentinští řidiči jsou navíc netolerantní a časté jsou i nehody.

Plaza de Mayo

Plaza de Mayo

Kam v Buenos Aires?

Tango, fotbal a Eva Perón – to jsou tři fenomény, kterými je Argentina známa. Nejen proto byste však měli Buenos Aires navštívit. Toto město je proslulé svými muzei, sídly a budovami. Také se zde dá skvěle odpočinout v klidných parcích, barech a restauracích. Výchozím bodem je nejširší promenáda světa Avenida 9 de Julio. Za Centrum se však považuje Plaza de Mayo. Je to historické srdce města a také středisko obchodu. Najdete zde množství zahrad, fontán a soch.
Z 18. století pochází budova Cabildo, která byla ohniskem Májové revoluce v roce 1810. Dnes je zde muzeum, které popisuje atmosféru těch dob. Casa Rosada je růžový prezidentský palác se slavným balkonem, kde vystoupili Diego Maradona či Evita. V jižní části budovy je Museo de la Casa Rosada. San Telmo je jedním z nejstarších čtvrtí, jeho tržnice byla otevřena v roce 1897. Atmosféru mu dodávají úzké ulice a také kavárny, knihkupectví, starožitnosti nebo umělecké studia. Na náměstí v rytmu tanga vystupují tanečníci a muzikanti.

Buenos Aires v noci

Buenos Aires v noci

Hřbitov v Buenos Aires

I když hřbitovy většinou nepatří k oblíbeným turistickým atrakcím, ten místní stojí za návštěvu. Vznikl v roce 1822 a byly zde pohřbeny mnohé známé osobnosti Argentiny, mezi nimi i Eva Perón – Evita. Tento komplex také obsahuje více než 6 400 mauzoleí. Další zajímavostí je mnoho a mnoho koček, které jsou jinak skryté, ale v čase 10:00 – 16:00 vylézají a potulují se kolem náhrobků. To je čas, kdy přichází skupina žen na jejich krmení.

Operní sál v Buenos Aires

Jedním z nejkrásnějších operních sálů ve světě je i ten v Buenos Aires. Najdete ho pod názvem Teatro Colón a je postaven v renesančním stylu. Začal se stavět v roce 1880 a práce na něm trvaly 28 let. Akustika této haly je světoznámá a hosty byly světoví divadelníci, orchestry i balety.

Biblioteca Nacional – knihovna

Masivní budova ve tvaru houby, vypadá jakoby spadla z oblaků. Postavena na místě kde dříve stál dům Evy a Juana Peróna, knihovna je také dobrým orientačním bodem.

Muzea v Buenos Aires

Mezi pozoruhodná muzea lze zařadit Museo de 17 de Octubre, které zobrazuje historii Peronismu, což je politický styl uplatňovaný v Argentině. Jeho zakladateli byli Juan Perón a jeho manželka Evita. Latinskoamerické umění představuje Museo de Arte Latinoamericano de Buenos Aires (MALBA), které sídlí v moderní budově postavené v roce 2001. V neoklasické budově zase najdete Museo Nacional de Bellas Artes. To obsahuje malby a sochy evropských umělců, jako Renoir, Monet, Degas a kompletní sbírku argentinských umělců.

Obelisco

Bez 68 metrů vysokého obelisku je nemožné představit si dnešní Buenos Aires. Monument byl postaven u příležitosti 400. výročí prvních španělských obyvatel Argentiny.

Floralis Generica

Floralis Generica

Floralis Generica

Jedna z nejneuvěřitelnějších staveb v Buenos Aires. Šest enormních metalických lupenů se každé ráno při úsvitu otevírá a večer zavírá.

Monumento a los Españoles

Úžasný, bílý památník, jeden z nejkrásnějších ve městě, figury na podstavci reprezentují čtyři argentinské regiony.

Palacio del Congreso

Kolosální palác, sídlo argentinského Kongresu, postavený podle washingtonského Capitolu.

Cementerio de la Recoleta

Jedna z hlavních turistických atrakcí Buenos Aires. Za vysokými zdmi hřbitova odpočívá argentinská elita v bohatě zdobeném přepychu.

Kam z Buenos Aires vyrazit?

Pláže Argentiny

Pokud navštívíte Buenos Aires v létě, neměli byste obejít pláže Argentiny. Městečko Tigre leží jen 28 km severně. Je to oblíbená turistická destinace. Zahrnuje plochu až 14 000 km² a obsahuje síť překrásných ostrovů a bažin.

Turistický ráj Colonia

Po překročení řeky Uruguay na vás zase čeká turistický ráj Colonia, zařazený do seznamu Světového dědictví UNESCO. Město San Antonio de Areco leží 113 km od Buenos Aires a osídlené bylo v roce 1730. Ve městě se nachází Muzeum Gauchesco Ricardo Güiraldes, románového spisovatele, který zde žil.

bueno-tanec

Noční život v Buenos Aires

Buenos Aires má jednu z nejaktivnějších nočních scén na světě. I když je Buenos Aires známé zejména svým tangem, může se pyšnit i baletem, divadlem, operou nebo klasickou hudbou. Ve zmíněné budově Teatro Colón si můžete poslechnout filharmonii Buenos Aires. Complejo Teatre de Buenos Aires je komplex 5 divadel, které hrávají argentinské hry. Teatro del Pueblo se zaměřuje na moderní a nezávislou produkci. Ve městě je samozřejmě několik kulturních center nabízejících výuku tanga, vystoupení a koncerty: Centro Cultural Recoleta, Centro Cultural General San Martín nebo Centro Cultural Borges. Kromě toho je zde množství barů, které nabízejí i jídlo a živou hudbu. Pro mladé je tu La Cigale s živou hudbou nebo DJi. Ochutnat argentinská vína a koktejly můžete v Gran Bar Danzon. Pohodlná křesla a skvělý taneční parket najdete ve Voodoo baru. Ve městě je i množství klubů, jako Crobar, Kika, Pacha a mnoho jiných.

Na trávení večerů doma zde není prostor. Portenos jsou perfektní noční sovy se vším co k tomu patří. Noční život vrcholí od čtvrtka do soboty, ale i během zbytku týdne se toho děje dost. Místa, kde se něco děje najdete po celém městě, aktuální informace najdete v přílohách deníků jako Clarín nebo Vía Libre, též v páteční příloze deníku La Nación.

Bary a kluby

Město má několik výborných barů. Od hlučných Irish pubů, po mrtvé, tiché koktejl bary. Mnohá ​​místa nabízejí koncerty živé hudby. Hraje se hlavně jazz, tango, nebo v Argentině velmi populární rock. El bajo, jako jsou přezdívané ulice kolem Reconquista a 25 de Mayo, nabízí okruh trendy barů a restaurací, eklektické a zajímavé bary najdete v San Telmo.
Klubová hudba se orientuje na komerční taneční hudbu, jen v několika se hraje salsa, nebo rock. Počet míst orientujících se moderní taneční hudbu roste. Na opačném konci spektra jsou bailantas, kde se hraje domácí hudba – cumbia. Jde o argentinskou verzi kolumbijských rytmů. Někde budete muset zaplatit za lístek, který vám odtrhnou při prvním free-drinku. Ústřižek si musíte schovat a při odchodu odevzdat. Jinak zaplatíte horentní pokutu ve výši 100 ARS.

Nejviditelnější tváří tanga ve městě jsou Espectaculos konající se na místech jako El Viejo ALMACEN. V těchto poměrně drahých show tančí profesionální tanečníci předvádějící komplikované choreografie. Pokud máte chuť si tango zatancovat, nebo jej zažít jako sociální fenomén, určitě navštivte městské tančírny, nebo se zúčastněte pravidelných tanečních večerů Milonga. Časy a data konání Milonga se neustále mění, informace o jejich řízení naleznete v letácích El Tangauta nebo Buenos Aires Tango.
Hlavní město Argentiny nabízí ohromný počet kulturních akcí. Od avantgardního divadla, po hollywoodské filmy a klasickou operu. Informace o představeních naleznete v kulturních sekcích deníků jako Clarín a La Nación. Výborná je páteční příloha deníku Vía Libre. Zlevněné lístky na některá představení koupíte v centralizovaných předprodejích (carteleras) v centru.
Nabídka nočního života na oficiálních turistických stránkách města.

Zkuste také tyto průvodce po Buenos Aires

MAPA: Město Buenos Aires

 

VIDEO: O Buenos Aires

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.