Rio de Janeiro nabízí nejen slavný karnevalOhodnoťte článek, budeme rádi: 
Socha Ježíše je známou turistickou atrakcí Ria

Socha Ježíše je známou turistickou atrakcí Ria

Rio de Janeiro se nachází v Brazílii, je to třetí největší město v Jižní Americe a má asi 6 milionů obyvatel. Název města mu dali portugalští navigátoři, kteří připluli do přístavu 1. ledna roku 1502 a spletli si vstup do zátoky s ústím řeky. Rio v portugalštině znamená řeka a Janeiro znamená leden. Město zaznamenalo největší rozmach v 18. století, kdy bylo hlavním centrem obchodu se zlatem a diamanty. Rio de Janeiro bylo hlavním městem Brazílie od roku 1822 do roku 1960. Poté se hlavním městem stala Brasília. Město je známé svými nádhernými plážemi (Copacabana beach, Diabo ‚s beach, Botafogo beach, Ipanema beach, Pepe beach, Pepino beach, Joatinga beach, Barra da Tijuca beach, Flamengo beach a Leblon beach), pahorky, kopci a hřebeny, které jsou zčásti pokryté tropickými pralesy. Ze zálivu Guanabara se zvedají strmé kopce, nejznámějším z nich je vrch Corcovado (705 m nm) s 35 m vysokou sochou Krista s rozpaženýma rukama. Město je centrem zábavy pro domácích i zahraničních turistů. Běžně lze vidět na ulicích i v autobusech lidi v plavkách.

Jak si Rio užít dosyta

A teď vzhůru užívat si. Rio, to jsou především již zmiňované pláže (kolem města je jejich 80 kilometrů) a koupání ve věčných vlnách Atlantiku. Pozor, oceán chvílemi táhne koupajících se od břehu, zejména nejelegantnější pláž Ipanema umí být zrádná. Pobřežní hlídka nebožáka zachraňuje spouštěním košů z vrtulníků. Pokud máte chuť na první z mnoha adrenalinových zábav, plavte hodně daleko ;)
Pláž Copacabana je nejzajímavější přes víkend, tehdy je odstavena i část dopravy z nábřeží a na velkými vzory vydlážděné promenádě se prohánějí lidé v plavkách na kolech, kolečkových bruslích nebo jen tak jogingují v teniskách. Na širokých plážích se hraje fantastický hravý brazilský fotbal nebo plážový volejbal. Sem tam se v tomto davu objeví drobný zlodějíček a policejní hlídka, která se na něj vrhne. A vy si opodál klidně dál popíjíte úžasně ovocné šťávy jaké se pijí pouze v tropech nebo brazilský národní nápoj Caipirinhu – koktejl připravený z limetek, hnědého cukru, ledu a brazilské pálenky z třtinové šťávy, která se jmenuje cachaca.
K životu, který musíte ochutnat, patří i úžasné večerní představení, kde se v rytmu samby a v záplavě světel předvádějí nádherné tanečnice v ještě krásnějších kostýmech. Nejnavštěvovanějšími místy jsou vrch Corcovado, kopec Sugar Loaf, na který vede kabinková lanovka, Quinta da Boa Vista (park ve kterém se nachází ZOO a Národní muzeum), botanická zahrada, která byla založena v roce 1808 a Tijuca National Park.

gaveas-rock

Karneval v Riu

I když se karneval slaví ve městech i vesnicích po celé Brazílii, Rio de Janeiro se považuje za hlavní karnevalové město světa. Poprvé se konal v roce 1850. Rio Carnaval (portugalsky) není jen největší karneval na světě, ale je také jednou z nejzajímavějších světových kulturních událostí. Téměř každý slyšel o tomto karnevalu. Každý rok přiláká asi 500 000 turistů. Karneval trvá 4 dny a začíná 40 dní před velikonočními svátky, v nejteplejším měsíci na jižní polokouli – v únoru. Oficiálně začíná v sobotu a končí v úterý.

Socha Krista v Riu

Brazilské Rio de Janeiro je známé sambou, nádhernými plážemi, karnevalem, cukrovými homolemi a také sochou Krista. Ta stojí na kopci Corcovado vysokém 710 metrů a rozprostírá ruce nad městem. Betonový kolos navrhl v roce 1921 brazilský architekt Heitor da Silva Costa. Sochu však nezačali stavět hned. Chyběly peníze. Teprve později se rozhodla přispět církev. Šlo přece o Ježíše Krista. Peníze přišly z arcidiecéze Ria de Janeiro, ze sbírek od věrných křesťanů a také z Vatikánu.

Francouzský sochař Paul Landowski se mohl pustit do práce. V původním projektu měl mít Kristus Spasitel údajně ruce složené, lidé však rozhodli jinak. Chtěli, aby měl ruce rozpažené. Kristus se tak nestal jen církevním symbolem, ale podle mnohých také symbolem Ria. Otevřená náruč by měla charakterizovat přívětivost a pohostinnost Brazilců.

Socha Ježíše Krista je vysoká 30 metrů, asi jako desetipatrový dům. Stojí na osmimetrovém podstavci, uvnitř kterého je skryta kaple. Téměř čtyřmetrová hlava váží samotná 30 tun. Celá socha je těžší než tisíc tun. Aby vydržela všechny extrémy počasí, beton je pokryt vrstvou mastku. Ten je odolný a zároveň tvárný.

Sochu Krista, která je největší sochou ve stylu Art Deco na světě, odhalili s velkou pompou 12. října 1931. Byl při tom kromě kardinálů i brazilský prezident Getúlio Vargas. Vrcholným bodem inaugurace mělo být osvětlení monumentální sochy. Na dálku ho měl spustit italský vynálezce rádia Guglielmo Marconi ze své jachty v Neapoli. Nakonec však světla museli zapnout ručně. Jachta v Neapoli byla přece jen trochu daleko. Oficiálně bylo na vině počasí.

Krista ročně navštíví milion turistů všech vyznání. Svou velikostí uchvátí každého návštěvníka. Z Corcovada je také nádherný výhled na město a světoznámé pláže včetně Copacabany. Hora je součástí národního parku Tijuca, zeleného kousku divočiny ve více než šestimilionovém Riu. Před více než dvěma sty lety národní park pokáceli a proměnili ho na kávovou plantáž, později ho však znovu zalesnili a dnes pomáhá městu při jeho vysokém životním tempu dýchat. Na vrchol Corcovada vede stará zubačka, bez které by nebylo možné sochu Krista postavit. Byl to jediný způsob, jak vynést do výšky sedm set metrů těžké betonové kvádry.

Od svého odhalení prošla socha několika rekonstrukcemi, především však prošlo modernizací jejího okolí. Obnovili původní osvětlení, postavili se parkoviště a přímo k soše vedou eskalátory. Kristus Spasitel se ze svého piedestalu dívá na pulzující, barevné a bohaté Rio. Jeho chudé, špinavé čtvrti má za zády.

plaze

Rio de Janeiro je tak trochu magické

Je málo míst ve světě, které v sobě mají takovou magickou sílu. Když vyslovíte jméno Rio, slyšíte hučení Atlantiku a dýcháte vůni nejkrásnějšího města naší planety. Město bohů, jak zní hrdý přívlastek tohoto města, si vás podmaní okamžitě, ať už jej poprvé uvidíte přes okénko vašeho letadla nebo se bude před vámi pomaličku odkrývat, když do něj budete vcházet z brazilského vnitrozemí. Nejprve ostré zatáčky v zvlněné krajině, pak závan Atlantiku, v dálce Corcovado se slavnou sochou Ježíše, kilometry slumů, kouzelná silueta Cukrové homole, most do města Niteroi a kilometry pláží, z nichž název každé z nich má v sobě něco magického: Flamengo, Botafogo, Copacabana …

Když vyjdete na pláž Ria, ať už to bude snobštější Ipanema nebo slavnější Copacabana, poprvé, domácí se po vás budou ohlížet. Vy za nic na světě nevíte pochopit, odkud oni vědí, že jste „gringo“, zelenáč, který s vystrašeným pohledem svírá v rukou svou kameru, či fotoaparát, nervózně pozorující své okolí. Pochopíte to až po pár dnech, kdy si budete uvolnění a v rytmu pláže vychutnávat vaši Caipirinhu s nohama v písku a bavit se na nových turistech na pláži.

Jen velmi těžko slovy popsat, co dělá Rio de Janeiro magickým. Město má neskutečnou polohu z jedné strany ohraničena výběžky pohoří Serra da Mantiqueira a z druhé Atlantským oceánem, ale tato věta je ve srovnání s tím, co se odehrává před vašima očima jen suchým konstatováním. Rio de Janeiro je město, nabité neuvěřitelnou energií a je jedno, ve které jeho části se právě nacházíte.
Můžete se drnčet poslední městskou tramvají do čtvrti Santa Teresa, můžete obdivovat moderní architekturu v městské katedrále, srkat geniální jahodovou šťávu nebo bojovat s mocnými vlnami Atlantiku. Každou jednu minutu mate pocit, že jste ve městě, v němž pulzuje život a nechce se vám odejít. Rio de Janeiro dnes není hlavním městem země, není dokonce ani městem největším, tento primát dávno převzalo Sao Paulo. Dodnes však zůstává sídlem mnoha významných firem a hlavně je turistickým magnetem návštěvníků největší země Jižní Ameriky.

Rio de Janeiro je známé svou kriminalitou

Na letišti v Riu si do kapsy odkládáte hodinky a peníze skrýváte v opasku kalhot? Špatné pověsti, která město doprovází, se Riu vyrovná snad jen jihoafrický Johannesburg. I proto se turista první den své návštěvy města nejlépe cítí za dveřmi svého hotelového pokoje a pokud si večer troufne ven, tak hlavně s cílem najíst se v jedné z perfektních brazilských churrascarií, kde mu číšníci nosí grilované maso přímo na talíř, dokud je neodežene od stolu. Rio de Janeiro je nebezpečným městem pro každého, kdo dělá chyby. Pokud však víte, co si můžete a co nemůžete ve městě dovolit, není Rio nebezpečnější než některé části České republiky.

Co si ve městě nemůžete nechat ujít?

Pláže v okolí Ria

Božské pláže, které lemují město z východu. Jsou až neskutečně fotogenické, ale běžně se koupe pouze na dvou z nich. Na Ipanemě a Copacabaně. Většina turistů tráví svůj čas na Copacabaně i proto, že právě zde stojí většina hotelů. Čtvrť Ipanema je spíše rezidenční a namísto hotelů zde najdete vily nejbohatších Brazilců. Na písku Copacabany pulzuje život krásně vysportovaných těl, mladých fotbalistů, či prodavačů oříšků. Ipanemě zase kralují surfaři a smetánka v plavkách módy posledních měsíců. Věděli jste o tom, že známé „tangáče“ se ženy poprvé odvážili obléci právě na plážích Ria?

Rio de Janeiro nabízí až 80km fantastických pláží

Rio de Janeiro nabízí až 80km fantastických pláží

Kopce a vrcholy v okolí Ria

Město jako had obviňovat okolní kopce, ale jen dva z nich mají jméno, které zná každý. Cukrová homole a Corcovado. Jméno kopce Cukrová homole vzniklo, podobně jako je tomu v případě celého města, omylem. Paudacuqua, Ostrý vrch, nazývali kopec místní Indiáni. Když sem přišli Portugalci, toto slovo jim připomnělo jejich Pao de Acucar (Cukrovou homoli) a jméno, které se stalo magnetem, přitahujícím do Ria miliony turistů ročna bylo na světě. Již téměř 100 let se na vrchol Cukrové homole dostanete i lanovkou a její návštěva je povinnou jízdou každého turistu, který je v Riu poprvé.
Corcovado , vysoké 704 metrů, je zase nejvyšším vrchem ve městě. Od roku 1931 mu dominuje 30 metrů vysoká socha Ježíše, která podle slov, které vyřkl kardinál Sebastiao Leme při jejím slavnostním odkrytí, měla vést zemi vpřed a osvobodit ji od všeho zla.

MAPA: Město Rio de Janeiro

 

VIDEO: Rie de Janeiro

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Rio de Janeiro nabízí nejen slavný karneval”

  1. […] rychle. Hustota dopravy omezuje řidiče autobusů aby nejezdili šílenými rychlostmi jako v Riu de Janeiru, ale snaží se. Přesto je jejich síť spolehlivá. Jezdí zde i trolejbusy, jízdné se pohybuje […]

  2. […] branou Argentiny. Je napojena na ostatní jihoamerické metropole jako Santiago de Chile nebo Rio de Janeiro. Travel Line Argentina nabízí množství spojení s jinými destinacemi, Buenos Aires Tur a […]

  3. […] která připomíná sochu Krista v Rio de Janeiro, stojí na vysokém pomníku v blízkosti řeky Teja. Pomník má v sobě zabudovaný výtah, […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.