Jezero Titicaca – nejvýše ležící splavné jezero na světě



Jezero Titicaca – nejvýše ležící splavné jezero na světě 1.50/5 (30.00%) 14 votes

titicacaNa hranicích Peru a Bolívie ve výšce 3800 m se třpytí 190 km dlouhé a 80 km široké jezero Titicaca. Je zároveň nejvýše ležícím splavným jezerem na světě. Vody Titicaca byly kdysi průzračně čisté díky světelným podmínkám, neboť je položené v takové nadmořské výšce. Dnes už bohužel o jeho čistotě lze velmi pochybovat. Na jezeře je 42 ostrovů, nejznámější je ostrov Slunce a ostrov Měsíce. Působivá přírodní scenérie odedávna dodávala jezeru mystickou atmosféru posvátného místa. A pár svých tajemství stále zamlkle hlídá …

Duchovní centrum oblasti je ostrov Slunce – Isla del Sol, místo bájného zrození prvních Inků. Dodnes tu přežilo umění stavby legendárních rákosových člunů. Nesmíte z něj – stejně jako z jiné lodi – do jezera spadnout. Nikdo vám totiž z vody nepomůže. Od této chvíle je váš osud pouze v rukách bohyně Pachamamy.

Tiahuanaco

V okolí jezera Titicaca se kdysi rozvíjela dnes málo probádaná civilizace. Jejím hlavním městem bylo Tiahuanaco (název města se často uvádí také v obměnách). Podle výzkumů archeologa Artura Posnanského, šlo o jedno z nejstarších měst planety. Pod ruinami města objevil chrámy, památníky a kamenné mola. Kresbami ozdobené tiahuanacké chrámy obsahují podoby zvířat, které vyhynuli kolem roku 12 000 před nl. Posnanského úvahy, které publikoval v roce 1945 dosud vzbuzují kontroverzní diskuse. Záhadou je opředen i zánik města Tiahuanaco. To přivedlo dokonce některé badately k myšlence, že ho začali ztotožňovat s bájnou Atlantidou. Smutným faktem však zůstává, že ruiny města Tiahuanaco sloužily ještě v 30. letech 20. století jako kamenolom. Vytěžený kámen se používal při stavbách železnic nebo na dláždění ulic.

Legenda spjata s jezerem Titicaca

Podle legend Inků se z hloubek jezera zrodily bohové, kteří založili mocnou inckou říši. Podle aymarských mýtů se ještě předtím z vod Titicaca vynořil bůh Viracocha. Zrodil se po velké povodni, kterou sám přivolal, neboť nebyl spokojen s lidmi, jechž stvořil. Převlečený za žebráka putoval po zemi a tím, co přežili, ukazoval správnou cestu života a zaučuje je do tajů civilizace.

U jezera bydlí kmeny indiánů

Indiáni Aymara

Bolivijští Indiáni Aymara nijak nezměnili svůj způsob života od svých předků. Rovněž si staví obydlí z hlíny a slámy, živí se lovem ryb a na terasovitých malých polích sázejí brambory a ječmen v čase dešťů. Tvrdí se, že Aymara byli prvními lidmi, u kterých brambory zdomácněly a kteří zvládli techniku ​​jejich sušení. Skromné ​​aymarské domky u jezera tvoří maličké vesničky, nad kterými bdí samotné vrcholky And. Podnebí v okolí jezera je velmi drsné a země melancholicky monotónní. Život indiánů Aymara je spjat s jezerem, po kterém se plaví na člunech vyrobených z třtiny jménem totora. Takový třtinový člun vyrobili Aymara i pro norského mořeplavce Thora Heyerdahla, který se v něm v roce 1970 přeplavil ze severní Afriky do Jižní Ameriky.

Kmen Uru

Spolu s kmenem Aymara obývají jezero Titicaca i příslušníci kmene Uru. Ti nežijí u jezera, ale rovnou na jezeře. Několik desítek plovoucích ostrovů, které jsou taktéž postaveny z totora, je domovem lidí Uru. Ti na ostrovech mají své „totorové“ domky a žijí si v nich svůj jednoduchý a chudý život. Ostrovy se pravidelně podkládají čerstvou totora, protože spodní vrstvy postupně nasávají vodou, a tak je třeba si ostrovy udržovat.

Pro místni je významný rybolov. Přes nízkou průměrnou roční teplotu vody (10 až 13 °C) jezero Titicaca kladně ovlivňuje teplotu okolí, takže se na pobřeží dají pěstovat brambory, ječmen a kukuřice. Okolí jezera Titicaca se považuje za pravlast brambor.

Poklad v jezeře Titicaca

K jezeru se víže pověst o obrovském bájném pokladu na dně, který tu Inkové údajně ukryli během španělské okupace. Na jeho dně se má ukrývat například zlatý řetěz o hmotnosti 2 000 kg.
Jezero Titicaca nevynechal ani slavný oceánograf Jacques-Yves Cousteau, který se věnoval průzkumu dna 8 týdnů. Nenalezl zlato, ale učinil významný zoologický objev – nalezl 60 cm dlouhou tříbarevnou žábu, která se pravděpodobně nikdy nevynořuje. S dalšími průzkumy čeká vědce nepochybně ještě mnoho nesmírně zajímavých objevů.

Turismus u jezera Titicaca

Titicaca je častou zastávkou turistů, kteří mají v plánu navštívit obě země, Peru i Bolívii. Je možné se na něj dostat z obou zemí, a to buď z hlavního města Bolívie, nejlépe soukromým autem rovnou z náměstí Cementerio de la Paz nebo z peruánského městečka Puno autobusem. Vzhledem k nadmořské výšce je teplota v této oblasti celoročně dost nízká, Titicaca má průměrně 13 °C. Zajímavostí je, že pravidelná lodní doprava funguje na Titicaca již od roku 1871, kdy zde jezdili dva parníky, ačkoli to nebylo jednoduché vzhledem k poloze jezera. Dnes je hlavní linkou spojení peruánského Puna s Bolivijskými přístavy Guaqui a Copacabana. Jezero je tedy vcelku dostupné. Při návštěvě Peru nebo Bolívie si proto nezapomeňte udělat čas i na návštěvu zádumčivého jezera Titicaca a jeho věrných indiánských obyvatel.

MAPA: Kde leží Titicaca

 

VIDEO: Jezero Titicaca

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.