Granada – ukáže vám krásu AndalusieGranada – ukáže vám krásu Andalusie 4.75/5 (95.00%) 4 votes
Krásná katedrála v Granadě

Krásná katedrála v Granadě

Andalusii jsme navštívili v září. Počasí bylo v tomto jižním koutě Španělska podle očekávání ukázkově teplé, ideální pro strávení dovolené. Protože je však teplota moře ovlivněna studenými oceánskými proudy, tak při vstupu do moře jsme si vždy museli dát pár svižných temp na zahřátí. O tom, jak je pobřeží krásné a malebné, možnosti ubytování od typických apartmánů až po velké a luxusní hotelové komplexy, mnohé velmi citlivě zasazené do prostředí, snažíc se držet původní andaluské architektury, však nepovažuji za nutné mluvit. Každý turista tak má možnost najít si svůj koutek podle toho jaký typ dovolené preferuje.
Navštívit však Andalusii a strávit ji jen na pobřeží Costa del Sol by však byl (i když příjemný) ale přece hřích. A nemusíte být ani typickým milovníkem památek aby vás nabídka tohoto kraje okouzlila.

Granada má vyjímečný nádech

Jelikož nejsem typický historicko-památkový turista, nebyl jsem si jistý, co mám od výletu do Granady očekávat. Město má však výjimečný nádech, za což vděčí i tomu, že po dlouhá staletí byl pod navládou Maurů, muslimů ze severní Afriky, kteří zde zanechali množství památek nesoucích rukopis maurské kultury. I to je důvod proč je Granada taková jedinečná.

Katedrála v Granadě a staré centrum města

Dominantou starého města je katedrála, jejíž začátek výstavby se datuje rokem 1523 a to už byla Granada v rukou katolických panovníků, kteří město doplnili o několik dalších nádherných renesačných staveb.
Centrum v okolí katedrály si můžete projít spletí úzkých uliček, najdete zde i maurský bazar, resp. jeho kopii protože ten původní zničil v 19. století požár. Po procházce a obhlídce starého města a památek, které vás zaujmou si dopřejte odpočinek jen tak na náměstí, nebo v některé z příjemných kavárniček či restaurací. Jistě se přistihnete při tom, jak se při pohledu kolem spokojeně usmíváte.

Univerzita v Granadě

V Granadě se také nachází prestižní univerzita, založená ještě v roce 1542 císařem Karlem V. a díky tomu, že zde má možnost studovat až kolem 60 000 studentů má Granada pověst mladého a pulzujícího města.

Alhambra – středověká pevnost

Největší atrakce, kterou v Granadě nepřehlédnete ani neobejdete je jednoznačně Alhambra – středověká pevnost, s jejíž výstavbou začali právě Maurové. Tyčí se nad Granadou a zasluhuje si vyhradit dostatek času, neprohloupíte. Pokud nenavštívíte Alhambru s organizovanou skupinou je vhodné si zajistit vstupenky předem, nejlépe přes internet, protože počet návštěvníků je omezen a vyprodáno lístky nejsou (zejména v sezóně) ničím výjimečným.

Komplex je obehnán hradbami s celkem třinácti věžemi. Svou podobu získávala postupně, jednoznačně je však nádhernou ukázkou arabské architektury. Po tom jak se k moci dostal katolický král Karel V. bylo mnohé zničeno, čímž chtěl zřejmě co nejvíce smazat maurský rukopis. Potvrzením jeho nadvlády nad Španělskem mělo být pravděpodobně i vybudování paláce v italském stylu v Alhambře, který však nebyl nikdy dostavěn.

Součástí Alhambry je také Generalife, letní sídlo s přilehlými obrovskými zahradami. Jsou opravdu takrozlehlé, že se nám zdálo jakoby projít celý komplex bylo nemožné. Kromě úžasné výsadby je zde všudypřítomná voda – důmyslné fontány, jezírka, potůčky. Přivádí ji sem síť potrubí a akvaduktů z řeky Darro a neměla jen dekorační ale i funkční charakter.

Krásné zahrady nedaleko Alhambry

Krásné zahrady nedaleko Alhambry

Věřím, že tento komplex okouzlí každého návštěvníka. Prosvištět zahradami poklusem dá v teple jednak zabrat, ale také by to byla obrovská škoda tohle vynechat. Nezapomeňte si proto dost tekutin a něco malého na zub, a z lavičky ukryté ve stínu si vychutnejte tu fascinující krásu kolem.

Maurská čtvrť Albaicín

V tomto koutě Granady na svahu proti Alhambře se člověk cítí nejblíže maurské historii města. Nejprve zde byla ve 13.stol. vybudována pevnost a kdysi tu stálo přes 30 mešit. Většina městských kostelů byla postavena na jejich místě. V dlážděných uličkách vás upoutají cármenes, domy s maurskými ozdobami a zahradami, odloučené od světa vysokými zdmi. Jména mnoha ulic začínají slovem Cuesta, což znamená svah.
V jasmínové vůni večerního vzduchu můžete podniknout cestu na vyhlídku Mirador de San Nicolás. Naskytne se vám kouzelná scenérie spleti střech Alhambry zářících při západu slunce.

MAPA: Město Granada

 

Aktuální počasí v Granadě

Aktuální počasí v Granadě
6°
clear sky
vlhkost: 56%
vítr: 2m/s E
Max 6 • Min 3
10°
11°
So
14°
Ne
11°
Po
8°
Út

 

VIDEO: Pohled na Granadu

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Granada – ukáže vám krásu Andalusie”

  1. […] věků, zkrášluje ho několik historicky cenných míst a ukrývá v sobě perlu v podobě města Granada. Zde na pozadí zasněžených hor Sierra Nevada stvořili lidé kousek ráje, který nazvali […]

  2. […] Z Algarve je to jen kousek. A tam je už jedno, jestli si vyberete Sevillu, Cádiz, Córdoby, Granadu nebo Gibraltar – nejlepší všechno. Andalusie však zcela určitě stojí za samostatnou […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.