Bergamo – historické město plné zvonůOhodnoťte článek, budeme rádi: 
Bergamo si zamilujete...

Bergamo si zamilujete…

Bergamo je město zeleně s velkým historickým centrem a spoustou zahrad. Je součástí jedné z industriálnějších částí Evropy a to severní Itálie, Lombardie. Celé dny tady zvoní zvony v několika kostelech.
Můžete v něm objevit kouzlo míst skrytých před moderním městem, neboť nejstarší část města leží na kopci. Je rozděleno na dvě části na spodní a horní město. Bergamo je mimořádně půvabné město. Až tak, že se vám z něj nebude chtít vůbec odejít. Provoněné jasmínem na každém kroku, okamžitě vás okouzlí svou atmosférou. Přímé letecké spojení z Prahy ho činí zajímavým především kvůli blízkosti Milána. Tam však ani nemusíte jet, i Bergamo má dost krás na to, aby vás plnohodnotně upoutalo.
Bergamo si leží uprostřed Lombardie. Říká se, že bylo založeno 50 let po potopě světa. V každém případě, ze 6. století p.n.l. pocházejí první zmínky o městě.

Co navštívit v Bergamu

Z množství historických památek a budov si lze v Bergamu dlouho vybírat. Zmíníme jen náměstí Piazza Viacha, které je srdcem starého města s množstvím budov v různých stylů a s výhledem na horní staré město.

Kostel Santa Maria Maggiore je jednou z nejdůležitějších budov ve městě a jeho stavba začala již v roce 1137.

Ve městě je množství muzeí, které lze navštívit. Například muzeum v opevněné pevnosti Rocca.

Dále jsou ve městě dvě divadla Donizetti teatro a Teatro Sociale. Taky super pro návštěvu.

tygr-bergamo

Co dělat v Bergamu

Město nabízí řadu možností pro zábavu, nákup nebo ochutnání nejen italské kuchyně. My doporučujeme tyto aktivity v Bergamu:

  • Pokud se necháte vyvést nebo přejdete do vesničky San Vigilio, která je na kopci nad starým městem můžete si vychutnat pohledy na celé okolí města Bergamo.
  • Doporučujeme projít se spoustou zahrad, starým centrem a krásně zelenými uličkami mezi starou a novou částí města.
  • Doporučujeme projít se po hradbách města s výhledem na Lombardii a pak projít se uličkami a vychutnat si atmosféru rušných ulic.
  • Jít nakupovat do jednoho z množství obchodů a pak si odpočinout v kafé, kde si kromě čaje, kávy můžete dát pravou italskou zmrzlinu, která vám bude opravdu chutnat.
  • Vychutnat si jízdu na kole ve městě nebo na horském kole za městem. Možností půjčit si kolo je ve městě dost, hlavně v rámci jednotlivých ubytovacích zařízení.
  • Navštivte místní kostely, galerie nebo výstavy a kochejte se uměním. Přístup k jednotlivým atrakcím, lepší ceny a vstupy na kulturní a umělecké akce, slevy a dopravu zdarma po městě nabízí městská karta města Bergamo.
  • Město je malé a všude se dá dostat po vlastních. Pokud chcete můžete využít autobusovou dopravu nebo tramvaje ve městě. Z letiště jezdí shuttle busy nebo taxíky.

Náměstí Piazza Vecchia – srdce města

Dříve či později se každý návštěvník starého Bergama ocitne na náměstí Piazza Vecchia. Je přirozeným středem města a jeho tlukoucím srdcem, protože je dokola obklopeno nejvýznamnějšími památkami celého města. Náměstí vůbec není velké, právě naopak. Možná díky tomu je takové fotogenické a malebné. Ve středu náměstí žbluňkající fontána.

Zajímavé jsou zde třípatrová knihovna Biblioteca Angelo Mai a na straně druhé tmavá fasáda starého paláce Palazzo Ragione z 12.století. Nad gotickými okny a balkonem má rozprostřeny křídla benátský lev. Palác byl od svého vzniku místem, odkud se vládlo a tvořily dějiny Bergama.

Zvonice Torre Civica

Symbolem celého náměstí se stala 52 metrů vysoká zvonice Torre Civica, kterou domácí familiárně nazývají Campanola. Postavila si ji aristokratická rodina Suardi a přestože měla téměř o 20 metrů méně, přečkala do dnešních dnů. Dnes se proměnila na lákavou atrakci, protože nabízí panoramatický pohled na celé staré Bergamo.

Netisknete se tu v davu turistů, ale snadno se může stát, že kromě vás nebude nahoře na věži ani živé duše. Z hora můžete vidět okolní pahorky i hnědé střechy Bergamský domů, přes které vyrostly hranaté zvonice, věže a kopule kostelů. Fouká tu příjemný vítr, který s sebou v brzkém jaře nese závan studených vrcholků Alp.

Bazilika San Maggiore

Na jejím těle si architekti skutečně vyhráli. Vstup do baziliky hlídají dva kamenní lvi, kteří si nehybným zrakem každého proměřují. V bazilice je božské ticho. Působí jako muzeum a její stěny obsadili obrovské tapiserie. S bazilikou velmi úzce souvisí i vedle stojící kaple Capella Colleoni zasvěcena několika světcům. V 15.století ji postavila hlava rodiny Colleoni a dnes patří k nejkrásnějším památkám celého Bergama. Barevný mramor vytváří mozaiku a je doplněn i o medailony, mezi nimiž nechybí ani portréty římského císaře Trajána či samotného Césara. Vnitřek je snad ještě krásnější a ozdobenější než exteriér. Jen pár metrů dál se vyjímá Baptisterium ozdobené sochami. Skutečné srdce města.

Jak se do Bergama dostat

Přímé letecké spojení z Prahy za skvělé ceny dělá z Bergama město dostupné i na prodloužený víkend. Ceny letenek jsou také skvělé. Jako možnost dopravy je možné použít i vlakové a autobusové spojení.

Spojení z letiště do města autobusem se koná v pravidelných, asi 20 minutových intervalech. Lístek vás bude na osobu stát 2 Eura. Autobus nestojí jen na nádraží, ale pro turisty pokračuje dál městem a končí až ve Starém městě. V Bergamu se budete cítit příjemně hned. Nemalé – nevelké město si žije vlastním, dosti vydatným životem, který vás rychle osloví. V teplých měsících je město plné růží a keřů, stromy lemují úzkou cestu a svrchu se na vás dívá, už na první pohled působivá historická část města.

Kde se ubytovat

Město není velmi přístupné cenami ubytování, které se pohybují od 25 EUR do 200 EUR za noc. Ubytování je v Bergamu mnoho. Vybrat si můžete z „levných“ ubytoven nebo drahých hotelů.

Najít si vhodné ubytování v Bergamu není až takový problém. Samozřejmě, pokud chcete nějaké to euro ušetřit, je dobré objednávat pokoj s časovým náskokem. Jak bylo zmíněno, s nějakými 30 Eury na osobu za noc je třeba určitě počítat. Pokud budete mít v ceně i snídaně, máte postaráno o ranní pohodu a skvělé kapučíno, které je, jak všichni víme, v Itálii výborné bez ohledu na místo a čas objednávky.

Jídlo

Dobře si pochutnat na skvělém jídle v Itálii dá bez problémů. Pizza v Bergamu stojí od 6 Eur a tak se zde dá stravovat skoro jako doma. Pokud jste fajnšmekři a nevadí vám, že si něco málo připlatíte, pochutnáte si výborně i na místní kuchyni a dobrém víně. Vyplatí se vyzkoušet tzv. casonsei, což jsou obrovské ravioli z chleba plněné klobásou.

Staré město, jak už to bývá zvykem, lemují úzké uličky, ve kterých jsou drobné obchůdky s různým zbožím, posezení a restaurace. Lákají vás svou vůní, na každém rohu se nabízí na pohled vábivá pizza a další skvosty italského kulinářského umění.

S historií Bergama jsou pevně spojeny některé podniky, které fungují už pořádně dlouho. Na kávu a zákusek můžete zajít do známé Pasticceria Cavour Caffetteria, kvalitní sýry nabízí Chiari Formaggi. V tradičních restauracích můžete ochutnat tzv. „Casonsei“ – velké těstoviny (ravioli) plněné klobásou.

Dejte si polentu

Známým cukrářským symbolem Bergama je dobrota Polenta. Nám Polenta chutnala, i když na ni bývají různé názory. Koláček vypadá na pohled tvrdý, ale když do něj zakousnete, překvapí vás svou měkkostí a výbornou nádivkou.

Ale nejen Stará část města na kopci stojí za zmínku. I dole pod ním si modernější část města vychutnává život naplno. Pravidelně se zde dějí nějaké akce, a tak se hlavně v teplých měsících víkendech nudit nebudete. Bergamo vás vtáhne do svého života denního či nočního.
Je to fantastické město na svěží odpočinek a procházky. Proto se v něm určitě zastavte, pokud náhodou budete mít cestu kolem. Budete překvapeni jak se v něm příjemně budete cítit.

MAPA: Kde najdeme Bergamo

 

VIDEO: Pohled na Bergamo

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Bergamo – historické město plné zvonů”

  1. […] společnost Ryanair provozuje pravidelné lety z Prahy do města Bergamo, vzdálené od Milána asi hodinu cesty vlakem. Na milánské letiště Malpensa létají z Vídně […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.