Turín je jedno z hlavních průmyslových měst severozápadní Itálie, hlavní město regionu Piemont. Podle slavného architekta Le Corbusiera je Turín „město s nejkrásnějšími přírodními lokalitami na světě“.
Podle jiných je Turín evropské hlavní město baroka: mnoho paláců a kostelů bylo postaveno v tomto stylu ještě v období Savojského vévodství. Turín však nepatří k typickým italským městům, neboť část Savojska v současnosti patří Francii. I proto má široké bulváry s bílými budovami, aby se centrum podobalo více Paříži.
V 19. století byl Turín dokonce na jistou dobu i hlavním městem Italského království. Fiat, turínské noviny, kontroverzní Turínské plátno, káva Lavazza, čokoláda Ferrero Rocher, Nutella, fotbalový klub Juventus a AC Turín, Tic Tac a mnoho dalších známých věcí se pojí právě s tímto provinčním městem.
Navštivte krásná muzea v Turíně
K turínským hlavním atrakcím patří významné barokní paláce a kostely, rozsáhlé arkády, slavné kavárny a světoznámé muzea. Mezi ty, které se určitě vyplatí vidět, se nezpochybnitelně řadí i Národní muzeum kina (Museo Nazionale del Cinema), které na výstavní ploše 3 200 m² představuje archeologii kina, videokamery, sbírku filmových plakátů, video zařízení nebo The Great Temple, kde se můžete posadit a sledovat klasické italské filmy. Pro milovníky umění je tu ještě Automobilové muzeum (Museo dell’Automobile) nebo Egyptské muzeum (Museo Egizio).
Jedním ze známých turistických cílů je i Katedrála svatého Jana Křtitele (Duomo di Torino). Mnoho turistů přitahuje i Palazzo Madama, někdejší sídlo královny s mixem středověkých a barokních pokojů. Královská zbrojnice (Armeria Reale) stojí také za povšimnutí. Obsahuje totiž jednu z nejlepších sbírek zbraní v Evropě, která se datuje do 16. století. Sbírka byla sestavena na Sardinii králem Karlem Albertem.
Prohlédnout byste si měli i starou římskou čtvrť plnou restaurací Quadrilatero Romano, která se nachází severozápadně od Piazza Castello. Kdo rád nakupuje, měl by zavítat na Via Garibaldi, nákupní zóny mezi Piazza Castello a Piazza Statuto a nechat ujít byste si neměli ani Galleria Subalpina, jedno z nejelegantnějších míst ve městě. Odpočinout si pak můžete zajít do Valentino Parku, největšího parku v centrální oblasti Turína, kde natrefíte i na hrad Valentino a středověkou vesnici (Borgo Medievale).
Město Venario s velkolepým palácem
Nezapomenutelným zážitkem bude pro vás výlet do města Venaria, které je vzdáleno asi 10 kilometrů severovýchodně od Turína. Tam stojí obnovený velkolepý barokní palác La Venaria Reale, který byl postaven v polovině 17. století pro vévodu Karla Emanuela Savojského II. Od otevření v říjnu 2007 se stal jedním z nejpopulárnějších míst v Itálii. Obrovský palác na ploše 80 000 m² má některé z nejvýraznějších příkladů evropské barokní architektury. Za zmínku stojí například Dianin salon (Salone di Diana), kaple Sant’Uberto, Velká galerie (Galleria Grande) či rozsáhlý komplex stájí, který navrhl génius Filippo Juvarra.
Vybrat se můžete také vlakem ze Sassi do Superga a odtud si prohlédnout překrásný výhled na Turín. Při návratu si dejte přestávku v jedné z historických kaváren umístěných v okolí Piazza Castello, v Mulassano či v Baratti & Milano, založené v roce 1873.
Něco pro shopaholiky v Turíně
Shopoholici mohou za nákupy vybrat nejen na zmiňovanou Via Garibaldi, ale i na Via Roma, kde najdou značky jako Hermes či Dolce & Gabbana, ale i levnější varianty jako H&M, United Colours of Benetton či Zara. CD, DVD a podobné věci najdete na Via Po. Knihy a magazíny jsou zase na Via Cesare Battisti nebo na Via Accademia delle Scienze (zde najdete i zahraniční časopisy a noviny).
Sportovci v Turíně
Samozřejmě, být v Turíně a nepodívat si olympijský stadion, který byl vybudován pro Zimní olympijské hry 2006, je do nebe volající zločin. Navíc Turín je domovem dvou fotbalových klubů – slavného Juventusu Turín a AC Turín. V Juventusu Turín je velmi váženou osobou náš Pavel Nedvěd, který zde hrál dlouhou dobu a fanoušci ho milovali astále milují.
Turín je město milovníků čokolády a fotbalu
Čokoláda a fotbal. Dvě základní suroviny, u nichž žádný chlap nedokáže prožívat plnohodnotný život. Když zamíříte to těchto krajů, kupte si lístek na fotbal a pokud náhodou budete v Turíně koncem října, zúčastněte se čokoládového festivalu. Už od 18. století je nepsaným hlavním městem čokolády. Klidně investujte do festivalového pasu, který vám umožni ochutnávat čokoládu do nekonečna – pokud to budete zvládat. A že 50 druhů je hodně? Ani náhodou. Po návratu domů se vám sice nabídka zdejších čokolád bude rázem zdát chudá a mdlá, ale na čokoládový orgasmus v tomto městě nikdy nezapomenete. A navíc Turín je na skok, takže cesta za nezapomenutelným zážitkem trvá něco okolo 10 hodin.
Unikátní metro
Když jsme u toho cestování. Město se dá projít křížem – krážem. Autem, kolem i po vlastních. Určitě to zkuste metrem. Jeho dráha zde patří k těm nejmodernějším. Bylo otevřeno v roce 2006, jezdí po betonových kolejích, dokonce řidiče byste hledali marně, všemu velí počítač. Je to unikátní skvost pro milovníky moderní techniky. Celá dráha je oděná do plexiskla, které se otevře pouze při nástupu a výstupu cestujících.
Alpy jsou z Turína kousek
A konečně, netřeba zapomenout ani na Alpy. Turín je město, které ctí své horské dědictví a to je také jeden z důvodů, proč tolik obyvatel má svůj druhý domov v horských vesnicích. Vy si můžete v létě udělat výlet například do Národního parku Gran Paradiso (Parco Nazionale del Gran Paradiso) či do Val Varaita Parku. V zimě zase Alpy nabízejí širokou škálu lyžařských středisek, od jednoho z největších světových, Via Lattea, až po malé lyžařské areály, které jsou méně přeplněné a levnější.
Město kultury i zábavy
Turín není městem pouze hédonistických atrakcí a vychytaných novinek, ale i místo, které má svůj historický kontext a charisma. A přestože Turín není hlavní město Itálie, v roce 2006 jej vyhlásila organizace UNESCO za hlavní město světové knihy a v 2008 si vzalo korunku hlavního města světového designu. Pokud vám něco říká La Stampa, tak jste tady správně. Nejstarší a nejznámější italské noviny se do světa šíří právě odsud. V budově Mole Antonelliana najde Muzeum kinematografie, které je nejen symbolem města, ale i znakem na italských dvoucentových mincích. Není se věru co divit, že turisté Turín neoficiálně jmenují i hlavním městem médií.
Mrknete na Turínské plátno
Mnoho lidí proudí do centra Turína, aby v katedrále zhlédli pověstné Turínské plátno. Sice ho zde najdete, ale jde o kopii. Úplně identickou, ale originál se věru před obličeje modlících věřících nedostává. V muzeu Egizio bude pro změnu čekat perfektní sbírka egyptských artefaktů. Co se zábavy týče, v Turíně se jednoduše nudit nemůžete. K dispozici máte jednu operu, dvanáct divadel, padesáte kin, šestadvacet muzeí, dvě stě diskoték, 146 hotelů, osm stovek restaurací, pět obrovských nákupních center, šestnáctset barů a rovných šestnáct mega obchodů. To by vám na suvenýry mělo bohatě stačit. Město má i několik skvostných staveb a náměstí, a má vlastnost, že turisté si ho rychle oblíbí. Těžko se mu říká Arrivederci, a spíše vyslovíte radostné ciao ze brzkého návratu zpět.
MAPA: Kde najdeme Turín
VIDEO: Záběry z Turína
Zdroj obrázku: Freeimages.com