Milán – město umění, módy, nákupů i fotbaluMilán – město umění, módy, nákupů i fotbalu 4.75/5 (95.00%) 4 votes
Katedrála Il Duomo v Miláně...

Katedrála Il Duomo v Miláně…

Na první pohled může Milán, metropole severu Itálie, připomínat metrosexuály a supermodelky, co brázdí její ulice – skvěle stavěné a extravagantní, ale nepříliš zajímavé. Nakonec se vám však styl a esence města dostanou pod kůži. Vedle módy a bankovnictví je v souvislosti s Milánem nejvíce skloňovaným slovem calcio, tedy fotbal. Není divu, vždyť díky dvěma nejlepším mužstvům země – AC Milán a Inter, zaplavují nadšení fanoušci během fotbalové sezony 80-tisícový stadion San Siro každou neděli.

Milán je slavné především jako jedno z hlavních světových měst módy. Sídlí zde nejen nejznámější světoví návrháři ale významný je zde i automobilový průmysl a finančnictví. Modernímu a rušnému velkoměstu dominuje mrakodrap Pirelli.

S nádechem historie

Lov na skvosty architektury a umění můžete začít přímo v centru města, kde trůní majestátní katedrála Il Duomo. Nejde o žádný zaprášený kostelík – mluvíme o třetím největším dómu světa, hned po bazilice sv. Petra v Římě a katedrále ve španělské Seville. Na střeše dómu na vás čeká panoráma města jako na dlani, výhled na italské Alpy i 3400 soch světců, zvířat a příšer, které gotický dóm zdobí.

Další kroky nasměrujte do Galerie krále Viktora Emanuela II., Která v minulosti sloužila na pohodlný průchod bohatých měšťanů z mše v dómu na koncert či operu v divadle La Scala. Elegantnímu zlatočernému ladění kryté pasáže s luxusními restauracemi, knihkupci a jedním ze dvou 7-hvězdičkových hotelů na světě, se musel přizpůsobit dokonce i oblíbený fastfood McDonald.

Da Vinci a La Scala

Po této zábavě se ocitnete na Piazza della Scala, tváří v tvář světoznámému divadlu. Neoklasicistní budova zvenku nijak výjimečně nepoutá pozornost. O to nezapomenutelnější je hudební zážitek, který se vám může poštěstit v jejím nitru.
Mezi lóžemi vínově červené barvy se vyjímá jedna, jejíž stěny zdobí původní bleděmodré hedvábí a obrovská zrcadla. Ty nesloužila na optické zvětšení stísněného prostoru, jako by vám mohl napovídat zdravý rozum. Především poskytovaly zvědavým „milovníkům umění“ přesný přehled o dění v sousedních lóžích. Při tom si pochutnávali na dobrůtky, které jim služebnictvo připravovalo přímo na místě – v privátní kuchyňce každé lóže. Jistě nechybělo ani tradiční milánské rizoto se šafránem.

Vynechat z milánského dobrodružství návštěvu kostela Santa Maria delle Grazie by bylo nevýslovným hříchem. Nachází se tam totiž světoznámá Leonardova freska Poslední večeře.
Paradoxní je, že malba, na rozdíl od ostatních stěn bývalé jídelny dominikánských mnichů, zůstala během všech těch let nedotčená požáry, bombami či vojsky.
Jediné, čemu se nevyhnula, byli architekti z napoleonských dob, kteří fasádu stěny s freskou „zlepšili“ o obrovské dveře. Díky tomu přišel Ježíš, umístěný ve středu malby, o chodidla. I bez zmínky o konspiračních teoriích á la Dan Brown je třeba konstatovat, že mistr Leonardo byl skutečný šibal. Svědčí o tom fakt, že jako model pro Jidáše mu posloužil hlavní dominikánský mnich, který ho neustále nutil, aby pracoval rychleji.
 

Doprava do Milána a v něm

Nízkonákladová společnost Ryanair provozuje pravidelné lety z Prahy do města Bergamo, vzdálené od Milána asi hodinu cesty vlakem. Na milánské letiště Malpensa létají z Vídně společnosti Air Berlin či Austrian Arrows. Z letiště Malpensa se do centra dostanete expresním vlakem zhruba za 40 minut za 11 €.

Přímo ve městě se můžete pohybovat například na historických žlutooranžových tramvajích s dřevěnými sedadly a skleněnými lustry. Prožívají už od dob Mussoliniho vlády, a to nejen v Miláně, ale dokonce i v americkém San Francisku.

3 tipy na dobrý nákup v Miláně

Montenapoleone – srdce módní čtvrti plné obchodů zvučných značek.
Buenos Aires – nejdelší nákupní ulice v Evropě, přímo stvořená na nákup vychytávek za slušné ceny.
Mercatone del Naviglio Grande – bleší trh starožitností se koná vždy v poslední neděli v měsíci

Oblíbené turistické lokality

 • gotická katedrála Duomo – druhá největší v Itálii
 • dominikánský kostel Santa Maria del Grazie – i s restaurováním Da Vinciho poslední večeří
 • Galleria Vittorio Emanuele II
 • Galerie Sforza Castle
 • Muzeum Bagatti Valsecchi
 • Opera La Scalla

Více informací o turistických lokalitách naleznete na této webové stránce.

Ubytování v Miláně

Hotely v Miláně

Milán jako navštěvovaná metropole poskytuje širokou škálu hotelů, od levnějších až po luxusní resorty, které vyhoví i nejnáročnějším požadavkům.

Luxusní renomované hotely naleznete na nákupních zónách Via Montenapoleone, Via della Spiga a Corso Emmanuele I.
Pokud hledáte dostupnější ubytování, doporučujeme hledat si ubytování v čtvrti Amendola Fiera.

Za noc v tříhvězdičkovém hotelu zaplatíte od 50 do 120 eur.
Nabídku hotelů v Miláně najdete na této webové stránce.

Hostely, ubytovny v Miláně

I v Miláně najdete ubytovny, které vám zaručují nejlevnější ubytování. Jsou to například:

Misterbeem
Hotel Eurohotel

Nabídku ubytoven naleznete na této webové stránce.

Veřejná doprava v Miláně

Dopravní síť v Miláně pokrývá většinu města a není problém dostat se, kam potřebujete.

Metro
Tramvaje
Autobusy

Dopravu v Miláně provozuje společnost Azienda Trasporti Milanesi. Více informací o dopravě v Miláně najdete na této webové stránce.

Galleria Vittorio Emanuele II v Miláně

Galleria Vittorio Emanuele II v Miláně

Nakupování v Miláně

Milán je jedním z nejznámějších měst módy a je skutečně nákupním rájem. Milán bylo pravděpodobně vždy spojeno s módou – anglické slovo „milliner“ (modistka) je odvozeno od názvu města.

 • Nejznámější nákupní oblasti jsou v okolí ulic Via Montenapoleone, Via della Spiga a Via Sant’Andrea.
 • Levnější a výhodnější zboží najdete na ulicích Corso Vittorio Emanuele, Corso Buenos Aires, nebo Via Torino.
 • V Miláně sídlí i zajímavé tržiště se smíšeným zbožím, jako Fiera di Senigallia nebo Mercatone del Naviglio Grande.
 • Největší obchodní centra jsou La Rinascente, Centro Bonola a Coin in the Piazza Cinque Giorante.

Více informací o nakupování v Miláně najdete na této webové stránce.

Jídlo a stravování v Miláně

Restaurace v Miláně servírují především výbornou domácí italskou kuchyni zahrnující známé těstoviny nebo pizzu, najdete zde však i speciality jiných zemí. Doporučujeme:

 • Heat Diana Restaurant
 • Yacout
 • Tano Pass l’olio

Nabídku restaurací v Miláně najdete na této webové stránce.

Další zajímavé linky o Miláně

MAPA: Kde najdete město Milán

 

VIDEO: Krásy Milána

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Milán – město umění, módy, nákupů i fotbalu”

 1. […] Na dovolenou ve vlastní režii můžete letět z Prahy, Bratislavy nebo Vídně do Benátek, Milána, Turína, Pisy, Říma, Neapole a dokonce i do známého severského přímořského letoviska […]

 2. […] mužů miluje sport tak, jako každá většina žen miluje nákupy. V Miláně si přijdete na své oba. Jeden den můžete strávit na fotbalovém stadionu San Siru, další den […]

 3. […] Přímé letecké spojení z Prahy ho činí zajímavým především kvůli blízkosti Milána. Tam však ani nemusíte jet, i Bergamo má dost krás na to, aby vás plnohodnotně upoutalo. […]

 4. […] který sledovali všichni fanoušci napříč kontinentem a proto si podobně jako fotbalisté v Miláně nebo Janově zvolili i Napolitánci anglický název. Přelom nastal v roce 1926, kdy vznikl […]

 5. […] převažují domácí. Čechů sem zavítá pomálu, někteří ho oproti Benátkám, Římu, či Milánu považují za méně hodnotnou půdu, avšak mýlí se. Janov se navenek tváří jako Popelka, ale […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.