Doprava do Itálie a po ItáliiOhodnoťte článek, budeme rádi: 
Vlakem se dá v Itálii pohodlně cestovat...

Vlakem se dá v Itálii pohodlně cestovat…

Rozhodli jste se poznat Apeninský poloostrov a strávit dovolenou v Itálii? Je mnoho způsobů, jak se do Itálie dostat a jak se zde přepravovat. Závisí jen na vašich preferencích jaký způsob dopravy si vyberete.

Itálie je jednoznačně krajinou, kterou je třeba navštívit. Pokud toužíte skutečně poznat zemi a její pravou tvář, jednoznačně měřte cestu dál než jen k prvním letoviskům na přeplněných plážích Jadranu. Za pár hodin cesty navíc vás čeká skutečně „sladká odměna“.
Máme pro Vás několik rad a tipů, ať už pojedete na dovolenou vlakem, autobusem, letecky nebo vlastním autem. Šťastnou cestu! Nebo Buon viaggio!

Autobusem do Itálie

Většina cestovních kanceláří zajišťuje letní pobyty v Itálii s dopravou autobusem. Do severských středisek je cesta pohodlná, ale při návštěvě jihu strávíte v autobuse kolem 24h, tak je třeba s tím počítat při výběru lokality. Samozřejmě do Itálie jezdí i autobusové společnosti a můžete se tak vypravit na vlastní pěst, v tomto případě ale doporučujeme porovnat ceny autobusů s letenkami, mnohdy jsou stejné nebo to letecky vyjde dokonce levněji. Cesta autobusem do Říma stojí přibližně 100 €.

Doporučujeme využít dopravu autobusem v rámci cestování po Itálii. Vlaky jsou sice velmi pohodlné a rychlé, ale často o dost dražší než autobusy. Navíc do některých menších měst samozřejmě železniční síť vůbec nevede. Na autobusy je nejlepší se informovat na autobusovém nádraží příslušného města nebo informacích, kde vám vždy ochotně poradí a dopravu doporučí.

Nutno podotknout, že je to vždy dobrodružství. Jízdní řád prakticky neexistuje. Lístky se nekupují v autobuse, ale na zastávce. Místní lidé vám ochotně a rádi poradí, kde si lístek zakoupit. Pokud počkáte, autobus určitě přijde:-). Odměnou za trpělivost Vám bude nevšední zážitek, který vám žádná cestovní kancelář svými fakultativními výlety s průvodcem a okružními jízdami nevynahradí.

Autem do Itálie

Pokud chcete jít na dovolenou do Itálie vlastním autem nebo si ho v Itálii půjčit na výlety na vlastní pěst, stačí vám náš český řidičský průkaz, ten mezinárodní není v Itálii vyžadován (v rámci Evropy byste ho potřebovali jen v Albánii, Řecku a Turecku). Samozřejmě nezapomeňte technický průkaz od vozidla a zelenou kartu.

V Itálii se setkáte se skvělou silniční sítí. Můžete využít širokých dálnic, které Itálii protínají od severu až úplně na jih, a tak zvládnete cestu o mnoho hodin rychleji. O dálniční známku se bát nemusíte, v Itálii se na dálnicích platí formou mýtného vždy za úsek, který jste právě projeli. Některé části jsou zcela zdarma, platí to zejména o jihu země, v Kalábrii, kde se s vybíráním mýtného nesetkáte. Přibližně můžeme říci, že 100 km jízdy po dálnici stojí 5 €. Neplacené úseky najdeme tedy v Kampánii a Kalábrii, v celém úseku od Salerna po Reggio di Calabria.

Více o italských dálnicích a výši poplatků si můžete zjistit na italských stránkách. Pokud se placení mýtného na dálnicích chcete vyhnout, doporučujeme jezdit po okresních silnicích, které sice nikdy nevedou přímo, dostanete se jimi ale do různých zákoutí a Itálie si tak více užijete.

Vlastní auto je nejlepším dopravním prostředkem pro poznávací cesty, kdy si sami vytvoříte trasu. Doporučujeme využít internetové plánovače tras, kde se vám zobrazují kilometrové vzdálenosti a na některých i dálniční poplatky. Už za týden tak můžete z Itálie vytěžit maximum. Objevovat neobjevené pláže, vidět život místních a hlavně zastavovat tam, kde se vám opravdu zalíbí. Auto je na tuto nedalekou cestu opravdu ideální.

Silniční pravidla v Itálii

Maximální rychlosti:
Autostrada (dálnice) 130 km / h, s karavanem nebo přívěsem 100 km / h
silnice pro motorová vozidla 110 km / h, 90 km / h
silnice druhé třídy 90 km / h, 80 km / h
v obci 50 km / h, 50 km / h

Policie toleruje 0,8 promile alkoholu v krvi. Je třeba používat bezpečnostní pásy na všech sedadlech, každý automobil musí mít výstražný trojúhelník. Je povinné rozsvítit světla při průjezdu tunelem. Je zakázáno používat mobilní telefon za jízdy, pokud řidič nemá hands free sadu. V oblasti Val d’Aosta se v zimě musí používat sněhové řetězy.

Letecky do Itálie

Dnes patří tato možnost zcela určitě k nejrychlejšímu a mnohdy i nejlevnějšímu způsobu. Letecké společnosti tzv. Low-cost nabízejí výhodné zpáteční letenky několikrát do týdne do nejznámějších italských měst. Na dovolenou ve vlastní režii můžete letět z Prahy, Bratislavy nebo Vídně do Benátek, Milána, Turína, Pisy, Říma, Neapole a dokonce i do známého severského přímořského letoviska Rimini nebo Catanie na Sicílii.

Zpáteční letenka vás (pokud máte štěstí) vyjde již na 50 EUR i s letištními poplatky, a to je u jižněji položených míst pouze poloviční cena, kterou byste zaplatili za autobus. Pokud vystihnete různé akce, které letecké společnosti nabízejí v méně turisticky vytížených měsících, letenku si koupíte i od 10 EUR. Chce to jen nějakou dobu pozorovat ceny letenek a vyčkat až low-cost společnosti strategicky prodávají části sedadel za opravdu pár eur.

Nejdůležitější italská letiště:

Řím-Fiumicino (FCO) je vzdáleno 26 kilometrů jihozápadně od Říma. Z letiště do centra se dostanete přímým vlakovým spojením nebo autobusovou linkou, která jezdí každých 15-30 minut. Využít je možné i taxíky, ale jedná se samozřejmě o mnohonásobně dražší variantu.

Řím-Ciampino (CIA) je vzdáleno 32 kilometrů od metropole. Hned před východem z letiště je zastávka autobusu, kterým se dostanete – buď na stanici metra, odkud se dopravíte do centra nebo vás autobus odveze na vlakové nádraží Ciampino odkud každých 30 minut jede vlak na hlavní nádraží v centru Říma – Roma Termini.

Bologna-G. Marconi (BLG) se nachází 6 kilometrů severozápadně od centra města kam se dopravíte přímými autobusy či taxíky.

Letiště Janov-Cristoforo Colombo, Sestri (GOA) leží 6 kilometrů západně od města. Do centra se dopravíte rychle a jednoduše autobusy nebo taxíky.

Letiště Milán-Malpensa (MPX) se nachází 45 kilometrů severozápadně od města. Doprava do centra je zajištěna autobusem.

Milán-Linate (LIN) leží pouze 10 kilometrů východně od města. Do cetra Milána jezdí pravidelná autobusová linka.

Neapol-Capodichino (NAP), 7 kilometrů severně od města.

Letiště Citta di Torino (TRN) se rozkládá 16 kilometrů severozápadně od Turína.

Letiště Marka Pola (VCE) v Benátkách je přibližně 10 kilometrů od města. Vždy je doprava do center měst zajištěna pravidelnými autobusovými linkami, zastávka je zpravidla hned před východem z budovy.

Vlakem do Itálie

Italské vlaky jsou velmi rychlé a pohodlné. Trasa z Říma do Bari, dlouhá okolo 500km trvá něco málo přes 4 hodiny. V Itálii je hustá železniční síť, takže se vlakem dostanete téměř kamkoli. Oproti autobusové dopravě je ale ta železniční o něco dražší. Je možné využít různé slevy pro skupiny, osoby starší 60 let nebo mladší 26 let.

MAPA: Itálie

 

VIDEO: Vlakové nádraží v Itálii

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.