Janov – krásné město a rodiště Kryštofa Kolumba



Janov – krásné město a rodiště Kryštofa Kolumba 4.75/5 (95.00%) 4 votes
Janov nabízí mnoho historie...

Janov nabízí mnoho historie…

Janov nebo také italsky Genova, se nachází v severní Itálii. Město je šestým největším městem v zemi a žije v něm přibližně 600 tisíc obyvatel. Kořeny janovské historie sahají do období více než 6. století před naším letopočtem. Přístav zde původně založili pravděpodobně Etruskové, později ho okupovali Řekové a Římané.

Rodiště známého objevitele Kryštofa Kolumba již samo o sobě inspiruje k objevům. Prozkoumat ho do detailů se vám určitě nepodaří. To byste tu museli strávit minimálně půl života, dokud se stanete pravým Janovanem. Nejdůležitější přístav Itálie, náměstíčka či nejvýznamnější katedrály. To máte šanci odnést si v paměti i během prodlouženého víkendu. Při odchodu budete překvapeni, kolik toho sem ti ukřičení Italové dokázali napasovat.

Janov – to je historie na každém kroku

Janov své postavení začal formovat v roce 218 před naším letopočtem, tedy někde sem sahají první zmínky o italském sídle na pobřeží moře, ačkoli Keltové se zde již objevili přibližně v roce 2500 před naším letopočtem. Při pohledu na historické kořeny, z nichž vzklíčil nakonec jeden z největších přístavů, vám azurovou romantiku moře trochu pokazí krev. Vždyť právě Janované porazili město Pisa a vedli i dlouhé boje s Benátkami. To však nebránilo Janovu, aby se vedle vnitřních rozbrojů a dobách úpadku postavil na nohy a dnes měl pěkně hrdé místo na mapě Itálie. Nejen to historické, ale především ekonomické a kulturní. K jeho slávě totiž nepřispěl jen Kryštof Kolumbus, ale i neméně významný houslista v hudební branži Niccolo Pagannini a italský revolucionář Giuseppe Garibaldi, kteří zde drali kolébky.

Parky a kostely v Janově – nejlepší na jaře a na podzim

Uděláte dobře pokud se do města vyberete někdy v průběhu jara, nebo spíše k podzimu. Přes léto se sice můžete zchladit na březích moře, ale Janov chtě – nechtě není prostě destinací, kde chodí turisté vylehávat k moři. Rozpálený asfalt raději vyměňte za zářijové teploty, které v tyto měsíce dosahují vlahých 21 až 25 stupňů, což je stále dost na to, abyste zamířili do některého z parků, nebo prošli sakrální památky, na které je Janov neskutečně bohatý. Přímo v centru narazíte na zahradu Villetta Di Negro s výhledem na historické centrum.

Park Nevi vám zklidní nervy výhledem na širé moře a zahrada Villa Durazzo Pallavicini je také místo, kde si můžete popřemýšlet o životě a relaxovat v objetí zeleně. Když už se dostanete do historického centra, vyplatí se okusit ho i vlastní nohou. Najdete zde Palazzo Rosso ve kterém dnes sídlí impozantní sbírka umění, Palazzo Bianco, Musei di Strada, Nuova, Palazzo Reale, Palazzo Grimaldi a Palazzo del Principe. Že té historie pořád nemáte dost? Předělem mezi starověkým a moderním Janovem je Piazza De Ferrari s architektonicky cennou operou, kde se vyplatí rezervovat lístky a na slavný hřbitov Staglieno se nechodí jen inspirovat, ale i procházet.

Edoardo Chiossone Museum of Oriental Art nabízí unikátní sbírku Asijského umění a svou velikostí je dokonce srovnatelné s takovými giganty jako jsou v Benátkách či Římě. Při počtu 15 000 artefaktů vám tedy možná film ve foťáku dojde ještě v předsíni. Ty nejkrásnější památky jsou však stále před vámi, proto šetřete místo. Perlou je určitě katedrála San Lorenzo, ještě z roku 1118. V San Siro si vychutnáte nádherní fresky a obejít se nedá ani starý přístav. Zachoval si mnoho budov z minulosti a hlavní atrakcí je velké akvárium a Mořské muzeum. V roce 2007 se sem přišlo podívat téměř 1,7 milionu turistů, což hovoří jasnou řečí: „Stojí to za zkušenou.“

Jeden z nejstarších kostelů Janova – kostel Santa Maria di Castello – se nachází v jihozápadní části starého města a je k němu přistavěn klášter se zahradami. O kousek vedle se tyčí monumentální věž Torre degli Embriaci dosahující 41m.

Janov také obklopují hradby, z nichž se dodnes většina zachovala a dají se projít pěšky nebo dokonce na kole, což určitě příjemně obmění váš pěší výlet. Určitě doporučujeme!

Kultura a nákupní horečka v Janově

Italové milují sport, umění a dobré jídlo. Pokud jste na tom podobně, akorát v rukou tisknete český pas, s Janovem si okamžitě padnete do oka. Vždyť přesto, že zde najdete více méně starší a hodnotné centrum, tak i moderní architektura za to předešlou nekulhá. Důkazem je určitě Castello D’Alberty. Moderní chrám z konce devatenáctého století podává nejjasnější důkaz o přítomnosti architektonické školy revivalismu v Janově. Prohlédnout si ho můžete z vnějšku a uvnitř ukrývá rozlehlé Etnografické muzeum.

Do cestovatelského deníku si ještě dobře poznamenejte dvě adresy. To první je určitě Via Brig Liguria 9, kde sídlí obrovské Přírodovědecké muzeum Museum of Natural History s 24 místnostmi plnými exponátů. To druhou, všemi oblíbenou zastávkou, je Via XX Settembre mezi Piazza de Ferrari a Piazza della Vittoria. Je to vlastně hlavní obchodní tepna se vším, co byste od nákupní ulice v srdci italské metropole očekávali. Janov si navíc zachoval ráz Italského městečka, kde převažují domácí. Čechů sem zavítá pomálu, někteří ho oproti Benátkám, Římu, či Milánu považují za méně hodnotnou půdu, avšak mýlí se. Janov se navenek tváří jako Popelka, ale pokud se mu dostanete pod kůži, poznáte jeho specifické kvality.

Janov je tak trochu jiná Itálie

Janov je tak trochu jiné Itálie. Najdou se zde typické oranžové obytné domy se zelenými okenicemi a prádlem sušící se na šňůrách naťahaných mezi okny, ale díky přístavu se v ulicích pohybuje mnohem více přistěhovalců než v jiných italských městech. A ti si žijí ve svém vlastním světě. Pocítíte to možná hned na úvod vaší procházky, když odbočíte z hlavní ulice a vnoříte se do úzkých spletitých uliček.

MAPA: Kde najdete Janov?

 

VIDEO: Město Janov

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Milorad Mitic

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.