Benátky – klenot ItálieBenátky – klenot Itálie 4.80/5 (96.00%) 5 votes

benatkyMěsto plné turistů, kteří neustále přicházejí, aby obdivovali jeho krásy přes den i v noci. Hlavní náměstí s bazilikou, úzké uličky, neutichající městský ruch, veselí Italové, ale zejména Canale Grande s množstvím výletních lodí a gondol jsou největším lákadlem pro ty, kteří se rozhodli navštívit toto pohádkově romantické místo.

O Benátkách

Benátky (Venezia) se nacházejí v severoitalském regionu Benátsko (Veneto) a jsou jeho hlavním městem. Je tu množství příležitostí na poznávání a odpočinek, ale vychutnat si zde můžete zejména nezapomenutelné romantické procházky či plavby po kanálech a lagunách. Zpívající gondoliér nabízejí své služby dennodenně a pohled na čarokrásné město přímo z nejromantičtějšího dopravního prostředku je okouzlující. Benátky jsou navštěvovány turisty po celý rok, ale kromě svátků a oslav sem lidé přicházejí nejvíce v letním období. Tehdy jsou ulice či uličky přeplněné turistickými skupinami různých národností, život a benátský ruch vytvářejí místní muzikanti, pouliční umělci zda prodavači často vyhledávaných suvenírů.

Do Benátek je možné dostat se více dopravními prostředky. Pravidelné autobusové linky je spojují s ostatními italskými městy, vlaky zabezpečují spojení i do okolních zemí. Celoroční trajekty lodí spojují město s nedalekým Chorvatskem a z místního letiště vás do centra dostanou vodní taxíky či autobusy.


Benátky a nejznámější památky

Největší pozornost návštěvníků se soustřeďuje na Náměstí sv. Marka, spolu s umělecky hodnotnou bazilikou. Zajímavostí je, že nabízí několik architektonických slohů, takže na jednom místě se můžete setkat s gotikou, renesancí či románským slohem. Vedle ní se nachází další obdivované architektonické dílo Dóžecí palác (Palazzo Ducale), který byl sídlem vévody a vlády. Se dvěma průčelími gotického slohu z bílého kamene tvoří ideální objekt pro každého fotografa. Přesto je nejfotogeničtější historickou památkou kostel Santa Maria Della Salute. Všimnout si ho můžete hned při příjezdu do Canale Grande, ale nádhernou siluetu vytváří z pohledu od Piazzetta San Marco při Dóžecím paláci.

Dalším nejnavštěvovanějším místem Benátek je nejznámější most Ponte di Rialto, který prochází přes Canal Grande. Tímto nejstarším ze všech mostů, které procházejí kanálem, projde denně množství turistů, kteří si z něj vychutnávají čarokrásný pohled na benátské zákoutí či klidnou plavbu gondol.

K vzácným gotickým stavbám patří i tzv. Zlatý dům (Ca‘ D’Oro). Tato budova pocházející z 15. století se pyšní nádherným průčelím z vnější části a vzácnými klenoty v interiéru, jako jsou malby, sochy, tapiserie či fresky.

benatky-kanal

Kdo by neznal benátský karneval?

Benátky však nabízejí i další zajímavá místa, která se určitě vyplatí navštívit. Je zde množství muzeí a galerií, kostelů, o kterých se říká, že jsou nejkrásnější v Itálii, či mosty, z nichž každý má tu svou historii. Pokud vás však chození a poznávání památek unaví, můžete se věnovat nakupování. Samozřejmě v případě, pokud máte dostatek peněz. Najdete zde zboží z různých oblastí. Od muránského skla a řemeslných výrobků, přes oblečení a karnevalové masky až po potravinové delikatesy.

Pokud máte rádi tradici, vydejte se do Benátek v únoru. Karneval, kterým Benátčané oslavují příchod jara, trvá až do Popeleční středy. Během něj jsou ulice a gondoly přeplněny různobarevnými maskami a Náměstí sv. Marka (Piazza San Marco) plné hudby a divadla.

Náměstí San Marco

Náměstí San Marco

Ubytování v Benátkách

Reakcí na neuvěřitelný zájem o ubytování jsou mimořádně vysoké ceny. Je možné, že během sezóny vás bude jedna noc v dvoulůžkovém pokoji (v jednohvězdičkovém hotelu), stát až 120 eur. Co je horší, turistická sezóna zde trvá déle než kdekoliv jinde v Itálii. Je oficiálně stanovená (trvá od 15. března do 15. listopadu, pak od 12. prosince do 6. ledna), ale mnoho hotelů ceny nesnižuje. Několik z nich však nabízí slevy během července a srpna.

Kdykoliv během sezóny je dobré si pokoj v několikaměsíčním předstihu rezervovat. Platí to stejně pro ubytovny, i pro luxusní hotely. Pokud přijdete během hlavní turistické sezóny bez rezervace, možná vám v turistických rezervačních centrech najdou něco na pevnině, nebo na druhé straně laguny v turistických resortech Jesolo nebo Cavallino (cesta lodí z Benátek trvá asi třicet minut). Během zimních měsíců se dá o ceně jednat, ale mnoho levnějších hotelů je mimo sezóny zavřených (listopad-březen). Rezervační kanceláře najdete u hlavního vlakového nádraží, v Tronchetto, v parkovacím centru Piazzale Roma, na letišti Marco Polo, také u výjezduz dálnice. Kanceláře rezervují jen hotelové pokoje a berou kauci, kterou se poté odečte od ceny za první noc. Další, levnější variantou jsou slušně vybavené autokempy. Jakési samostatné kolonie z přívěsů a dobrým sociálním zázemím.

Ve městě je kolem dvě stě hotelů, od sparťanských – jednohvězdičkové i pětihvězdičkové. Systém hvězdiček je až na anomálie znakem kvality, ale nezapomeňte, ceny závisí na vzdálenosti od náměstí Piazza San Marco.
Většina hotelů zahrnuje do svých cen i snídaně (i když jsou dobrovolné). V jednohvězdičkovém hotelu zaplatíte za snídani kolem 10 euro. Podle zákona, by cena pokoje měla být vystavena na opačné straně dveří, pokud není, nebo je cena vyšší stěžujte se managementu hotelu.
Ubytovny v Benátkách většinou provozují náboženské společnosti jsou obecně komfortní, kvalitně provozovány a levné (alespoň podle benátských standardů). I během nejvyšší turistické sezóny se místo, dvě najdou. Jejich seznam najdete v turistických informačních centrech. Vyhledávač hotelů na oficiálních stránkách města – www.veneziasi.it.

Restaurace a jídlo v Benátkách

Právě v Benátkách najdete jeden z výsledků masové turistiky – předražené restaurace s nekvalitním jídlem a homogenizovaných menu. Situace se však mění. Asociace benátských restauratérů se snaží o prosazení místní kuchyně za příznivé ceny (což podle benátských standardů, znamená 30 EUR na osobu). Skoro každá z levnějších restaurací nabízí menu přibližně za 12 EUR. Znamená to výběr tří – čtyř jídel na každý chod. Kvalitu, ani velikost porce srovnatelnou s jídlem na jídelním lístku nečekejte. Pravidlem je, že kvalita jídel stoupá, a jde o vzdálenost od náměstí svatého Marka. Kvalitní restaurace najdete kolem Dorsoduro, San Polo nebo v živé čtvrti Cannaregio. Rezervovat se vyplatí zejména v neděli, kdy se na obědech scházejí celé rodiny. V srpnu je mnoho restaurací zavřených.

Tradičním benátským barem je Bacary. Určitě nebudete dlouho čekat a před vámi se zjeví tradiční pohár vína Ombra. Ve většině podniků podávají jídlo, malé sendviče, nebo slavné benátské tramezzini, tradiční cichetti, nebo vařená jídla. Podobně jako u restaurací, dva-tři týdny v srpnu jsou mnohé bary zavřené.
Jako v každém italském městě, i v Benátkách jsou centrem společenského života kavárny. Dobrá kavárna je téměř na každém rohu. Kromě kávy tu dostanete výborné italské Pasticceria. Jejich konkurencí jsou Gelateria. Dostanete zde zmrzlinu v nevšedních tvarů a seskupení. Dobré kavárny a zmrzlinárny najdete kolem Campo Santa Margherita, Crosera San Pantalon, jižně od San Rocco na Campiello Meloni (mezi S. Polo a S. Apon). Nabídka restaurací na oficiálních stránkách města – www.veneziasi.it.

maska-benatky

Nakupování v Benátkách

Mix levných obchodů s cetkami, středně drahých a dražších butiků najdete v křivolaké uličce Mercer, severně od Piazza San Marco a mostu Rialto. Značkové obchody s oblečením a butiky s dárky najdete na Calle Larga XXII Marzo. V úzké uličce Frezzeria najdete množství barů, obchodů se suvenýry a obchody s oblečením.
Při nákupech nezapomínejte na pravidlo, že kde nakoupíte levně, dostanete levné věci. Výhodně se dá nakoupit v tržišti Rialto. Najdete zde levná trička, svítící plastické gondoly, nevkusné skleněné ozdoby. Slevu získáte pokud platíte v hotovosti, nebo při koupi více předmětů.
Benátky jsou známé díky místním řemeslům, které zde mají dlouhou tradici. Slavné jsou skleněné výrobky z Murana, delikátní krajky z Burana. Karnevalové masky z papíru – mechu najdete v nesčetných botteghe, můžete zde vidět i jejich výrobu.

Slavné benátské sklo bylo nahrazeno neuvěřitelným množstvím levných skleněných výrobků. Nákup pravého benátského skla je drahou investicí.

Nákupní strategie v Benátkách má dva body. Pokud pokračujete na cestě z Benátek do Florencie nebo Říma, oblečení, kožené výrobky a příslušenství nakupujte obezřetně, ceny v Benátkách jsou vyšší. Pokud uvidíte v obchodě něco co vás upoutá, rozmyslete si to dvakrát, ale na místě. Může se stát, že konkrétní obchod již ve spleti uliček nenajdete.

MAPA: Benátky

 

VIDEO: Karneval v Benátkách

VIDEO: Dokument o Benátkách (Venezia)

Zdroj obrázku: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Benátky – klenot Itálie”

 1. […] severoitalské město se zachovalým středověkým centrem , s krásnými arkádovými domy) • BENÁTKY (světoznámé město na laguně s typickými kanály, mosty a náměstími) • PADOVA (krásné […]

 2. […] konkurence a vaporetto už čeká, aby turisty odvezlo na některý jiný ostrov nebo zpět do Benátek, protože jak sami domácí přiznávají, kromě skláren a s nimi propojených obchodů toho na […]

 3. […] ostrůvek Burano. Přestože se nepyšní takovými historickými pamětihodnostmi jako samotné Benátky, turisty tam láká zejména pestrobarevný kolorit poklidného městečka, ale také výrobky […]

 4. […] velmi bohatém severní Itálii zajímá Bologna zvláštní postavení, protože s výjimkou Benátek se žádné jiné město nemůže pochlubit tak celistvou středověkou podobou. Více než 35 km […]

 5. […] – Venezia Giulia Airport, které slouží jako společný letecký přístav i pro Terst nebo Benátky. Za letištěm asi deset kilometrů od Udine leží městečko Campoformido, odkud z polního […]

 6. […] nebo pro letecký zájezd. Cestování autem má výhodu, že si po cestě můžete prohlédnout krásné Benátky, Řím, Neapol či Florencii. Nevýhodou bude více než 20 hodinová cesta, která vás bude stát […]

 7. […] částí Štrasburku, můžete mít na chvíli pocit, že jste v jiném evropském městě. Nejen v Benátkách, známém městě na vodě, však rostou domy a ulice z vody. I toto francouzské město – […]

 8. […] Asijského umění a svou velikostí je dokonce srovnatelné s takovými giganty jako jsou v Benátkách či Římě. Při počtu 15 000 artefaktů vám tedy možná film ve foťáku dojde ještě v […]

 9. […] na město a Alpy. Vicenza, zapsaná v roce 1994 na seznam UNESCO, je zkrátka důkazem, že Benátky nejsou jediným zajímavým místem v této […]

 10. […] Benátek, v srdci severoitalského regionu Veneto (Benátsko) se rozprostírá malebné univerzitní město […]

 11. […] Marka Pola (VCE) v Benátkách je přibližně 10 kilometrů od města. Vždy je doprava do center měst zajištěna pravidelnými […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.