Štrasburk – super destinace pro romantiky i na dovolenouŠtrasburk – super destinace pro romantiky i na dovolenou 5.00/5 (100.00%) 5 votes
Evropský parlament

Evropský parlament

Mnoha lidem se s Francií spojuje romantika, a to hlavně pro jeho hlavní město Paříž a jeho muzea. Štrasburk je však na romantické procházky a chvíle stvořen úplně stejně.

Historický Štrasburg

Když vstoupíte do jedné z historických částí Štrasburku, můžete mít na chvíli pocit, že jste v jiném evropském městě. Nejen v Benátkách, známém městě na vodě, však rostou domy a ulice z vody. I toto francouzské město – hlavní město Alsaska, ležící na řece Rýn, má takové kouzelné zákoutí, a to zejména část La Petit – France. Malebné uličky jsou stvořené na procházky a určitě stojí za to prohlédnout si ji i z lodi během vyhlídkové plavby přes kanály.

Štrasburg, na rozdíl od Paříže, má pro turisty i mnohem příznivější ceny vstupů do historických památek či na okružní plavbu lodí přes město.

La Petite

La Petite

Ubytování ve Štrasburgu

S ubytováním to už ale tak jednoduché není. V době zasedání Evropského parlamentu rostou ceny v hotelech někdy i několikanásobně. Není proto na škodu zjistit si termíny jednání parlamentu a navštívit město mimo ně. Šance, že ubytování i seženete, je tak mnohem vyšší a lze takto ušetřit i stovky eur za pobyt.

Hotely jsou kolem železniční stanice, hlavně na Place de la Gare a Rue du Maire Kuss. Většinou jde dvoukolová troj hvězdičkové hotely mezinárodních sítí. Často v nich bývají velké skupiny turistů, trávicích ve městě víkendy. Dražší hotely jsou v centru kolem Grande Île. Hotely jsou plné během řízení vánočních trhů, nebo během zasedání Evropského parlamentu (několik dní v měsíci, obvykle kolem 10. dne v měsíci). Seznam hotelů nabízí oficiální turistická stránka města.

Katedrála ve Štrasburku

Katedrála ve Štrasburku

Co si nenechat ve Štrasburgu ujít?

Notre-Dame de Strasbourg

Mezi památky, které by si neměl nechat ujít žádný návštěvník Štrasburku, patří jistě gotická katedrála Notre-Dame de Strasbourg nacházející se v srdci jeho historického centra. Po pařížské katedrále Notre-Dame de Paris má jít o druhou nejnavštěvovanější katedrálu ve Francii. Svého času to byla i nejvyšší stavba na světě.

Říká se, že jde o jednu z nejkrásnějších katedrál v Evropě, s čímž lze jen souhlasit. S její prvotní výstavbou se začalo již téměř před tisíciletím. Je postavena z červeného pískovce, což dodává jí příznačnou načervenalou barvu. Zajímavostí je i astronomický orloj.

Část La Petit – France

Určitě nelze vynechat zmíněnou část La Petit – France, v níž je zachovaných množství původních domů obyvatel Štrasburku. Architekturu alsaských domů lze poznat nejen během toulek uličkami, ale i v Musée alsacien.

Palais Rohan

Za shlédnutí určitě stojí i barokní Palais Rohan z 18. století, bývalý palác biskupů, ve kterém jsou více historické expozice. Turisticky zajímavá je i historická železniční stanice.

Sídlo evropských institucí

Štrasburk je zároveň sídlem několika evropských institucí, jejichž budovy jsou z pohledu turistů také atrakcí. Kromě budovy Evropského parlamentu vzbuzuje zájem i nedaleká budova Evropského soudu pro lidská práva či sídlo Rady Evropy. Budova europarlamentu je přístupná i veřejnosti. Na návštěvu je však třeba předem objednat.

Musée d’Art Moderne et Contemporain

Majestátní budova ze skla a růžového granitu je domovem extenzivní sbírky moderního a současného umění. Stálá sbírka zastupuje všechny moderní tendence (impresionismus, symbolismus, fauvismus, cubizmus, dadaismus a surrealismus). Najsoučasnejšíemu umění se věnují dočasné výstavy. Zvláštní pozornost si zaslouží místnosti věnované Hansi Arpovi, místnímu rodákovi, spoluzakladateli dadaismu.


Musée alsacien

Populární muzeum v typických alsaských domech ze 17. století. Exponáty se týkají tradičního života v regionu: malovaný nábytek, keramika, hračky, obrazy a rekonstrukce historických pokojů z více oblastí Alsaska.

TIP: Podívejte se na oficiální stránku muzeí ve Štrasburku – www.musees-strasbourg.org

Europa park

Evropský tematický park nacházející se mezi Štrasburkem a německým Freiburgem, rozdělený na 14 částí, pojmenovaných po evropských zemích nebo regionech. Jeho maskotem je „Euromaus.“ Koukněte na www.europapark.de.

Jak do Štrasburku?

Díky své zeměpisné poloze, jen kousek za francouzsko-německou hranicí, není Štrasburk od nás tak vzdálený, jak by se mohlo zdát. Kromě pravidelných autobusových linek Eurolines sem od dubna létá z Prahy i přímá linka společnosti Air Ostrava, což cestu do sídla Evropského parlamentu zkracuje na devadesát minut. O úmyslu sblížit Štrasburk, důležité sídlo evropské administrativy, a Českou republiku, svědčí i nedávné prezentace českých firem přímo na štrasburské půdě.

Mapa: Štrasburk

 

Aktuální počasí ve Štrasburku

Aktuální počasí ve Štrasburku
21°
clear sky
vlhkost: 40%
vítr: 3m/s N
Max 21 • Min 19
17°
St
18°
Čt
13°
15°
So
16°
Ne

 

VIDEO: Štrasburk a okolí

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Štrasburk – super destinace pro romantiky i na dovolenou”

  1. […] městem Alsaska je Štrasburk, sídlo Evropského parlamentu i Rady Evropy. Dominuje mu pískovcová katedrála Notre Dame s […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.