Regiony ve Francii a zajímavosti v nichRegiony ve Francii a zajímavosti v nich 4.75/5 (95.00%) 8 votes
Francie nabízí unikátní přírodu i architekturu - super na dovolenou

Francie nabízí unikátní přírodu i architekturu – super na dovolenou

Všechny oblasti Francie mají co nabídnout svým návštěvníkům a dovolené-chtivým turistům. V letních měsících jsou nejnavštěvovanějšími oblastmi pláže u Atlantiku a Côte d’Azur, v zimních měsících alpská lyžařské střediska. Během celého roku si zde určitě přijde každý na to své, stačí si jen zvolit tu pravou destinaci. Mrkněte na náš článek a třeba vás něco zaujme.

Alsasko

Hlavním městem Alsaska je Štrasburk, sídlo Evropského parlamentu i Rady Evropy. Dominuje mu pískovcová katedrála Notre Dame s nádhernými okenními mozaikami, okouzlí vás však i šarm staré části města s množstvím malých kaváren, kanály řeky Ill a klasickou architekturou. Jižně od katedrály se nachází několik muzeí, nejznámějším je Muzeum moderního umění (najdete zde malby Goyi, El Greca i Rubense) v biskupském paláci z 18. století.

Dobrým způsobem, jak objevovat krásy Alsaska, je vybrat se po známé 160-kilometrové trase Route des Vins, která vede z Marlenheimu (západně od Štrasburku) do Thann. Leží zde například město muzeí Mulhouse, kde jsou fascinující Muzeum automobilů, Muzeum železnic, ale i muzeum potisku tkanin a Muzeum tapet. Nejznámější zastávkou na Route des Vins je město Colmar, hlavní město vinařského průmyslu v oblasti, které okouzlí klenutými mosty přes řeku Lauch a zrekonstruovanými dřevěnými domy s pestrobarevnými střechami.

Další možností je vybrat po románské cestě, na které leží více než 100 architektonických a uměleckých zajímavostí; nejznámější jsou kostely Wissembourg a Rosheim a útulek Saints Pierre-et-Paul. Přírodní krásy můžete zase obdivovat na „Route des Cretes“, která vás provede nádherným pohořím Vosges.

Aquitaine

Hlavním střediskem kraju vinic, luxusních letovisek, lázní a rybářských přístavů je Bordeaux, čtvrté největší město v zemi. V oblasti na úplném jihovýchodě Francie najdete 240 kilometrů nádherných bílých písečných pláží a v jejich blízkosti množství známých letovisek jako například Royan, Arcachon a Hossegor.

Historie regionu sahá až do nejstarších dob – v jeskyních v blízkosti Les Eyzies, Meyras a Villars byly objeveny stopy lidské činnosti staré 20 tisíc let. Oblast s mnoha galskými usedlostmi byla později dobitá Římany, dlouhý čas byla i v rukou Angličanů.

Hlavní město Bordeaux, „jakoby smíšené Versailles s Antverpami“ (Victor Hugo), je jedním z nejlepších příkladů klasického evropského města vystavěného v 18. století: sluneční ulice s klasickými architektonickými liniemi, překrásné zahrady a největší náměstí v Evropě … Na počátku rozkvětu města byla skutečnost, že se stalo jedním z největších dodavatelů vín do Anglie a i dnes je to jedno z nejlepších míst na ochutnávání vín na světě – nejlépe uděláte, pokud se vydáte přímo do vinic na venkov.

Vybrat se můžete i do města Dax, kde jsou proslulé lázně a bohatě vyzdobena katedrála.

Auvergne

Historie Auvergne, oblasti „zámků mezi vulkány“, sahá do 13. století. Samotné hlavní město leží na svaté hoře, kde kdysi stál římský chrám boha Merkura. Dnes můžete z tohoto místa pozorovat 30 kilometrů dlouhý pás šedesáti vyhaslých vulkánů. V blízkosti můžete navštívit zámek Parentignat – „Verseilles oblasti Auvergne“ – s kolekcí vzácných starožitností, maleb a gobelínů.

Bretaň

Bretaň je nejzápadnějším koutem Francie a zdejší obyvatelé jsou se svým keltským původem blíže ke Skotům či Irům, než k Francouzům. Dlouhé století nemohli tito obyvatelé ve Francii mluvit svým původním jazykem, v současnosti je však bretaňština opět na vzestupu a nedávno vznikla i první televize vysílající v bretaňském jazyce.

Bretaň má ke Skotsku či Irsku blízko nejen kulturní – podnebí je zde drsné, s častými dešti, hlavním tradičním způsobem obživy je rybolov, lidé jsou tu hrdí, přitom velmi přívětiví a pohostinní.

Turisty do Bretaně lákají jedinečné festivaly se skvělou bretaňskou hudbou a atmosférou (např. Červencový Cornouaille Festival v Quimper, srpnový Interceltic Festival v Lorient či Středověký festival v Dinan v září), ale především stovky kilometrů fascinujícího pobřeží s množstvím dramaticky působících útesů a zálivů.

Dalším lákadlem jsou megalitické útvary z dob nejstaršího osídlení na tomto území (vzpomeňte si na Asterixe a Obelixe – pocházejí právě z Bretaně) – v blízkosti Carnacu se k nebi tyčí tisíce kamenů postavených přibližně před 6000 lety v pase dlouhém několik kilometrů. Jde pravděpodobně o zbytky kultovních památek lidu z doby kamenné, který pěstoval kult slunce a měsíce.

Jedním z nejkrásnějších míst v Bretani a ve Francii vůbec je mys Cap Fréhel na Smaragdovém pobřeží. Tvoří ho strmé skalnaté útesy z červeného, ​​šedého a černého pískovce, které se zvedají do závratné výšky přímo z moře. Okolí mysu spolu s přilehlými neobydlených ostrovů tvoří přírodní rezervaci.

Žádný návštěvník Bretaně neobejde ani město s opevněním St. Malo, které vzniklo v 13. století a dnes je i známým střediskem jachtingu. Největšími městy v Bretani jsou Brest a Rennes.

Náš tip: Jedete na dovolenou? Nezapomeňte na pojištění do zahraničí.

Burgundsko

Město Dijon je hlavním městem regionu, který je známý především jako významné centrum vinařství. Nikde jinde nebudete mít lepší příležitost ochutnat takové množství značek vín světové úrovně.

Z architektury zaujmou v Burgundsku katedrály v Sens, Auxerre a autu, historické opatství ve městech Cluny, Tournus zda Vazelay či zámky v okolí Sully, Tanlay a Bussy-Rabutina. Zejména katedrála St. Etienne v Sens je hodná pozornosti – patří mezi nejzajímavější gotické stavby ve Francii.

Kromě tradičních způsobů přepravy se můžete po kraji vybrat i lodí – po vodních cestách zde jezdí luxusní turistické lodě, jsou zde i možnosti pronájmu menších plavidel.

Champagne

Ano – právě odsud pochází pravé Šampaňské, jeho popíjení však zdaleka není jedinou zajímavou aktivitou, kterou můžete v Champagne podniknout.

V Reims (Remeši), hlavním městě oblasti, najdete proslulou katedrálu Notre Dame, kde bylo korunováno 25 francouzských králů. Stejně jako další atrakce v Reims – nádherná Bazilika St. Remi postavena v 11. a 12. století – je zapsána do seznamu světového kulturního dědictví. O pár ulic dál je další významné historické místo ze něco mladší doby – v „Salle de Reddition“, ve třídě místní školy, podepsali v květnu 1945 kapitulaci německé vojska.

Ve městě La Ferte-sous-Jouarre můžete navštívit starodávné hrobky, jedny z nejstarších ve Francii, a benediktinské opatství ze 7. století.

Významným centrem vinařství je kromě Reims i Epernay, které leží jen 25 kilometrů jižně od hlavního města oblasti. Příjemnou atmosféru má město Troyes s polodrevenými domy ve čtvrti St. Jean ze 16. století a katedrálou Sv. Petra a Pavla.

Franche-Comté

Centrem regionu je malé město Besancom, které založili již Římané v prvním století našeho letopočtu. Staré město dnes zaujme téměř nedotčenými ukázkami architektury 17. a 18. století. Besancom se může pochlubit také nejstarším muzeem ve Francii – Beaux Arts bylo otevřeno již v roce 1694 a dnes tu najdete sbírku vykopávek i malby impresionistů a post-impresionistů.

Ve městě je i Muzeum francouzského odporu a Muzeum lidové kultury. A když už mluvíme o muzeích – v Sochaux najdete pozoruhodné muzeum automobilky Peugeot, v Fougerolle Muzeum destilérií av Arc-et-Sanans expozici v bývalých Královských solivarech zapsanou do seznamu světového kulturního dědictví.

Významné památky najdete ve městě Doubs, které bylo kdysi centrem oblasti: dominuje mu kamenná zvonice u katedrály Notre Dame. Blízko hranic s Alsaskem leží Belfort hojně navštěvovaný kvůli pozoruhodné citadele na vrchu kopce.

Ile-de-France

Oblast nazvaná Ile-de-France, čili Francouzský ostrov, tvoří historické jádro francouzského státu. Na jeho území vzniklo první království a hlavní město země. Králové a šlechta postavili na Francouzském ostrově množství zámků. Ty jsou největší turistickou atrakcí kraje. Hlavní přírodní turistickou základnu rovinatého okruhu Ile-de-France vzdáleného přibližně 100 km od Paříže tvoří jeho ohraničující řeky Seina, Marna a Oise a rozsáhlé lesy. S množstvím dalších, zajímavostmi lákajících míst jsou tak Paříž a Ile-de-France před provensálské a Bretaní nejnavštěvovanějšími oblastmi Francie.

Není proto žádnou vzácností, že i v malých městečkách a vesnicích kraje jsou turistům k dispozici kvalitní restaurace a ubytovací zařízení včetně soukromých domů. Ty spravuje vládou dotovaná agentura Gites de France.

Languedoc-Roussillon

Centrem celého regionu, ve kterém se majestátně Pyreneje dotýkají Středozemního moře, je město Montpellier. Dynamické univerzitní město je typické originálními balkóny z tepané oceli, jeho chloubou jsou i botanické zahrady a veřejné fontány z 17. a 18. století. Najdete zde také šest muzeí a nádhernou gotickou katedrálu St-Pierre.

Centrem Roussillonu, druhé ze dvou částí provincie, je zase město Perpignan. V této oblasti je patrný silný vliv sousedního Katalánska a zúčastnit se zde můžete dokonce i na býčích zápasech (městečko – či spíše vesnice – Collioure). V první polovině šedesátých let vláda výrazně investovala do úpravy téměř dvou stovek kilometrů pláží s cílem vytvořit „Novou Riviéru“ a tak si tu dnes můžete dosyta vychutnat kouzlo přímořské dovolené. Nachází se zde několik rozlehlých rekreačních středisek, kde najdete skutečně vše, co byste mohli na dobrý odpočinek potřebovat. Na své si tu dokonce přijdou například i milovníci vína – v oblasti Languedoc se dodělává až třetina všech francouzských stolních vín.

Limousin

Region Limousin potěší zejména milovníky nedotčené přírody. Západní svahy Centrálního masivu jsou zde stejně jako v Auvergne poseté množstvím malých kostelů, opatství či pevností. Díky množství pastvin je to i region chovatelů a šlechtitelů koní. Oblíbené jsou však i vodní sporty, sjíždění řek či windsurfing na četných řekách a jezerech. Region je také rájem rybářů.

Lorraine

Oblast na křižovatce kultur má dvě významná centra: bývalou Galskou baštu Metz a elegantní Nancy. V centru Nancy (chráněné Unesco) najdete majestátní náměstí Stanislas, které rozděluje město na starší a novější část – v té starší vás určitě zaujme palác Ducal z 13. století a starý kostel při klášteře Condeliers; v kryptě zde leží všichni bývalí vévodové Lorraine.

Univerzitní městečko Metz leží asi 50 kilometrů severně od Nancy a návštěvníky zaujme nevšedními kostely, muzei, rozlehlými zahradami – a typickým švestkovým vínem, které se podává ve všech kavárnách. Katedrála St. Etienne je známá mozaikovou skleněnou výzdobou, nejstarší části pocházejí z 13. století, nejnovější z dvacátého.

Muzeum La Cour d’Or se může pochlubit nejzajímavější galsko-románskou sbírkou ve Francii.

Právě v oblasti Lorraine se asi 65 kilometrů na západ od Metz nachází Verdun, místo těžkých bojů během druhé světové války, kde dnes najdete pozůstatky bojových pevností a památníky.

Nord Pas De Calais

Region Nord Pas de Calais leží na hranicích s Belgií a jsou zde také hlavní křižovatky při cestě do Británie (železnicí či lodí). Najdete zde příjemnou krajinu s rozlehlými loukami, hlubokými lesy a větrnými mlýny, ale i impozantní útesy a písečné pláže. Zajímavým zážitkem je výlet lodí po síti říček a umělých kanálů. Nejpopulárnějšími sporty jsou tu golf, jízda na koni a jízda na horských kolech.

Normandie

Normandie je zemí historie – abychom byli přesní, je třeba říci, že zejména historie vojenství. O oblast blízko britských ostrovů se bojovalo v nejstarších dobách, později v časech Johanky z Arku a zde začala i invaze spojeneckých vojsk během druhé světové války.

V Rouen, jednom ze dvou center regionu (druhým je Caen) si můžete prohlédnout náměstí, kde byla v roce 1431 upálena Johanka z Arku. Samozřejmě to však není jediná atrakce města rozděleného – stejně jako Paříž – řekou Seina. Určitě vás zaujme i jedna z nejvznešenějších francouzských katedrál či renesanční městská věž a živé centrum s příjemnou atmosférou.

V Rouen, ale zejména ve městě Giverny, najdete i několik míst, které zvěčnil malíř Claude Monet – v Giverny si můžete prohlédnout muzeum v jeho bývalém venkovském domě i slavnou zahradu s vodními liliemi.

Zřejmě nejpozoruhodnějším místem v Normandii je však Mont Saint-Michel, městečko s opatstvím z 14. století postavené na ostrůvku v moři vzdáleném dva kilometry od pobřeží. S pevninou ostrov spojuje uměle vytvořen násyp s cestou, který nikdy nezalije voda. Při odlivu voda klesá až o čtrnáct metrů a návštěvníci mohou pozorovat, jak moře přímo před jejich očima rychle ustupuje či naopak zalévá okolí ostrova.

Mont Saint-Michel je jednou z největších architektonických krás světa a po Eiffelově věži a Louvre třetí nejnavštěvovanější turistická atrakce ve Francii.

Picardie

Region Picardie byl místem vzniku prvního francouzského státu a tady se zrodila i gotická architektura – největší zdejší katedrálu najdete v Amiens. Pokud chcete poznat tradiční francouzskou vesnici, zamiřte do Senlis. Celý region je bohatý na pozůstatky minulosti – místa s nálezy z prehistorických dob, pozůstatky opevnění z galských dob, kláštery, kostely a zámky i místa bitev z 2. světové války.

Provence (Provence)

Hlavním městem Provensálska je významný přístav Marseille. Zřejmě nejznámějším historickým centrem oblasti je Avignon. Sluneční město s romantickou atmosférou obklopuje 13 kilometrů hradeb ze 14. století, velkými atrakcemi jsou i Papežský palác a zahrady v Rocher des Doms či slavný most St. Bézénet.

Blízko Avignon v Orange můžete vidět Vítězný oblouk postavený na počest Júlia Césara a obrovské, výtečně zachované divadlo z dob císaře Augusta. Zajímavým zážitkem je i návštěva míst Aix-en-Province a Nimes. Symbolem Provensálska je vrch Mont Ventoux, na jeho úpatí najdete jeden z nejsilnějších vodních pramenů na světě – Fontaine de Vaucluse.

Rhone-Alps

Hlavním střediskem tohoto rozsáhlého alpského regionu rozprostírající se na březích řeky Rhône je Lyon, kdysi centrum Walesu říše, dnes druhá největší městská aglomerace ve Francii. V Lyonu najdete množství zajímavých kulturně-historických památek. Je to město muzeí – nachází se jich zde až 23. Lyon je také známým centrem gastronomie.

Pokud se z Lyonu vydáte 40 kilometrů na severovýchod, dorazíte do Pérouges, nádherného středověkého města s množstvím umělců a míst na nákupy dárků. Při cestě opačným směrem – na jih – se po necelých třiceti kilometrech ocitnete ve Vienne, městě známém římskými monumenty a rannostredovekými kostely.

Asi 140 kilometrů od severovýchodně od Lyonu najdete „Benátky Alp“ – městečko Annecy se zámkem z 12. století, úzkými uličkami a klidnými vodními kanály. Blízko něj je jezero Annecy, v jehož okolí můžete obdivovat krásnou přírodu.

Pod největším evropským vrchem Mont Blanc leží známé lyžařské středisko Chamonix, které je zároveň centrem tradiční kultury tohoto regionu.

V univerzitním městě Grenoble najdete kostel Sv. Laurenta a pod ním hrobku ze 6. století, návštěvníci mohou obdivovat i rannorenesančný Justiční palác, v jehož blízkosti se narodil známý spisovatel Stendhal. V Grenoblu je i velmi zajímavé muzeum.
Region Rhone Alps můžete obdivovat i z „Napoleonovy cesty“ (Route Napoléon) – z Grenoblu do Cannes na břehu moře (Provence).

Riviera

Letoviska na Francouzské riviéře a Azurovém pobřeží (Cote d’Azur) patří k nejvyhledávanějším – a nejdražším – v Evropě. Z jedné straně tiché Středozemní moře, z druhé strany majestátní Alpy, a ve všech letoviscích prvotřídní servis, noblesní promenády a příjemné klima.

Kromě skvělých pláží a luxusních hotelů a obchodů zde však najdete například i množství příjemných rybářských městeček a přístavů (Antibes, Golfe-Juan, Juan-les-Pins, …). Hlavním městem regionu je Nice, ani jména dalších důležitých letovisek vám však určitě nejsou neznámé: Monaco, St. Tropez.

Střední Pyreneje

Do tohoto regionu lákají množství turistů zejména skalnaté Pyreneje a stylové středověké vesničky – „Bastide“. Jednou z netradičních atrakcí je síť vodních cest, řek a umělých kanálů – nejznámější vodní cestou je Canal du Midi, síť spojení s množství oválných zdymadel a kamenných mostů, po níž se můžete přeplavit z Atlantiku do Středozemního moře. Tato atrakce je zapsána v UNESCO seznamu světového kulturního dědictví.

Hlavní město regionu Toulouse je francouzským centrem leteckého průmyslu (sídlí zde Airbus), turisté jej však znají především díky typickým budovám z růžových cihel a benediktinskému opatství z 11. století s románskou bazilikou Sv. Serinina.

Vyplatí se vám navštívit i město Albi, kde je pastvou pro oči rozsáhlá katedrála St. Cecile zda nádherný starý most přes řeku Tarn. V okolí města najdete i zajímavé Bastide (vesničky) – zamiřte do Puycelsi, Bruniuelu nebo Cordes, osady z 13. století s desítkami zrestaurovaných sídel fungujících jako hotely.

Zajímavé je i tržní městečko Figeac, město Rocamadour a vesnička St. Cirq la Popi, která v minulosti získala titul nejkrásnější vesnice ve Francii. Západně od Toulouse najdete dům čtvrtého mušketýra D’Artagnan, usedlost Auch, kde se před katedrálou Sv. Marie koná každou neděli dopoledne známý trh.

Údolí Loire a Západní Loire

Podél nejdelší francouzské řeky Loire (má více než tisíc kilometrů) se rozprostírá nádherný nížinatý kraj s množstvím renesančních zámků a klasických gotických katedrál, ze kterých na vás dýchne duch starého (a bohatého) Francie.

Cestu po Loire můžete začít 130 kilometrů od Paříže ve městě Orleans; od Angličanů ho osvobodila v roce 1429 Johanka z Arku a její památník dnes dominuje hlavnímu náměstí.
Z Orleans se vyjměte po řece na západ – po celou dobu budete míjet množství pozoruhodných zámků. Jedním z prvních na pravém břehu bude Blois, jehož části pocházejí z 13. století, na levém břehu (kde leží většina zámků) zase monumentální Chambord s více než 30 kilometry hradeb. V bývalém královském sídle, kde se pořádaly hony, se nachází 440 pokojů a samostatný komín na každý den v roce …

Nejnavštěvovanějším zámkem v Údolí Loire je Chenonceau (blízko města Tours) plný vzácného nábytku, jehož dvoupodlažní galerie se klenou nad řekou – a vy se můžete plavit přímo pod ně.

Dále v regionu Západní Loire si už budete moci kromě historie vychutnat i tradiční přímořskou dovolenou. Ještě ve vnitrozemí však nezapomeňte navštívit například prastaré keltské město Vannes s katedrálou a obranným valem. Hlavním střediskem regionu je přístav Nantes, kde mohou turisté obdivovat překrásné zahrady i masivní pevnost z 15. století. Nejznámějším letoviskem oblasti je La Baule, které leží asi 60 kilometrů severně od Nantes.

Pozoruhodnou atrakcí v blízkosti míst Saumur a Angers jsou vápencové jeskyně – vznikly těžbou vápence potřebného na stavbu množství zámků vedle Loire, dnes se v jeskyních usídlili restaurace, vinné sklepy, ale najdete zde i kaple či kolonie uměle pěstovaných hub.

Jedním z nejstarších a na architekturu nejbohatších měst je Poitiers. Odrazovým můstkem pro dobývání Nového světa byl kdysi La Rochelle s příjemným přístavem a arkádami lemovanými dlažebními kostkami, které sem kdysi navozili lodě z Kanady (používali je jako zátěž). Movitější Slováci při návštěvě tohoto regionu určitě neobejdou Cognac („Koňak“), centrum výroby světoznámého koňaku – brandy.

MAPY: Francie

 

VIDEO: Hlavní město Francie – Paříž

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.