Nantes – čisté město
Město Nantes, které je velmi dobře dostupné snad každým druhem dopravy (z Paříže je to sem rychlovlakem asi 2 hodiny) má mnoho předností. Bylo v roce 2013 oceněno například titulem hlavní evropské město zeleně – European Green Capital Award 2013. Na získání tohoto ocenění bylo třeba splnit celkem 12 náročných kritérií. K nim patří čistota města, kvalita ovzduší, rozloha městské zeleně, potřeba změny klimatu či spotřeba vody a další. Město se pyšní až 99 krásnými parky, majestátními stromovými alejemi, bohatě rozkvetlé záhony při cestách. mnoha nádhernými soukromými zahradami, překrásnou botanickou zahradou Jardin des Plantes či na jaře bohatě rozkvetlou zahradou vybudovanou v japonském stylu. Je zde i několik golfových hřišť a dokonce nedaleko vlakového nádraží i vinice, ovocná a zeleninová zahrádka. Město je tedy jako stvořené pro milovníky ekologičtějšího životního stylu. Protíná ho navíc více než 50 km stezek pro pěší, množství cyklistických tras a malebných vodních kanálů kolem nichž se lze hodiny procházet a nasávat atmosféru. Ještě donedávna se dokonce Nantes nazývalo Atlantskými Benátkami. Slávu tomuto městu, které momentálně patří do francouzského regionu Pays de la Loire, přinesli v 17. a 18. století obchodníci a zboží, které se sem přiváželo loděmi z francouzských kolonií. Dnes při procházce tímto rozmanitým a viditelně kosmopolitním městem sotva lze uvěřit, že šlo někdy o největší námořní francouzský přístav. Vozilo se sem vzácné koření, exotické dřevo, drahé kovy a dokonce cukrová třtina ze Západní Indie, která se zde zpracovávala a dále vyvážela do okolních zemí. Sláva přístavního města však postupně opadla, ale město ještě více rozkvetlo do krásy.
Přepychové paláce a katedrály
V Nantes žilo kvůli existenci přístavu množství obchodníků, kteří si zde vybudovali krásné paláce s charakteristickými kovanými balkony. Pozorné oči nepřehlédnou, že z mnoha fasád vyčnívají i zvláštní symboly, hlavy, nazývané také mascarons. Někdy je docela snadno identifikovatelné, že jde o exoticky působící hlavu otroka. Málokdo totiž ví, že město bylo známé i neslavným obchodem s otroky. V minulosti jinak tyto hlavy znázorňovaly profesi majitele domu a je humorné sledovat je a hádat co asi znamenají ….
Neoklasicistní divadlo na náměstí Graslin či kavárna Le Ciggale
Svůj význam ztratilo město po Francouzské revoluci, ale postupně se opět vzpamatovalo a začalo být na výsluní. Začal zde vzkvétat loďařský průmysl. Do města se navíc soustředil bohatý kulturní život, který je zde citelný i v současnosti. Neoklasicistní divadlo na náměstí Graslin či nostalgicky působící kavárna Le Ciggale by měly být povinnou zastávkou během objevování kouzelných míst Nantes. Nádherný interiér kavárny Le Ciggale byl vždy domovem umělců, intelektuálů, novinářů či jinak zajímavých obyvatel Nantes. Ještě i dnes je zde cítit zvláštní šarm a noblesu, ale dostat se sem je bez předešlé rezervace složité. Sem se chodilo po divadelních představeních a sem se chodili hledat po známé celebrity té doby a vychutnával se bohémský život.
Pasáž Pommeraye
K neméně zajímavým místem kde se stejně soustřeďoval život v minulosti je pasáž Pommeraye vystavěna v roce 1843. Poměrně dlouhá obchodní pasáž patří mezi nejstarší v Evropě, je dekorována soškami, sloupy, lampami a dodnes je oblíbeným místem procházek a to nejen místní smetánky. Je plná zajímavých obchůdků, kaváren a jak jinak podmanivé atmosféry dob dávno minulých. Ještě stále zde můžete vidět původní dřevěnou podlahu a ten, kdo si chce prohlédnout celou pasáž v její plné nádheře musí překonat i několik schodů. Mimochodem v horních částech pasáže byly původně i byty a ke koloritu tohoto místa patřilo i to, že jejich obyvatelé sledovali dění dole. Samotná pasáž posloužila i jako inspirace pro slavného rodáka Nantes Julese Verna pro román 20 tisíc mil pod mořem. Proč to tak bylo je již na zvážení každého návštěvníka. Slavný Jules Verne se ve městě narodil v roce 1828 a dětství strávil na ostrůvku Feydeau. Šlo původně o nejhonosnější čtvrt Nantes obklopenou vodami Loiry. Dnes bychom však tyto kouzelné místa hledali marně, podoba tohoto místa se velmi změnila. Mnohé vodní kanály a další řeka Erdre byly svedeny pod zem čímž vznikly nové bulváry s charakteristickými budovami a náměstí s krásnými parky.
Nantes se naštěstí může pyšnit snad jediným muzeem tohoto spisovatele na světě a zároveň knihovnou, která ukrývá asi 130 svazků jeho zajímavých spisů.
Les Machines de Ille de Nantes
Milovníci netradičních zajímavostí, snad i tak trochu ulítlých by však v Nantes rozhodně neměli vynechat ani návštěvu dalšího zajímavého místa. Les Machines de Ille de Nantes je sice dále od centra, ale vyplatí se sem měřit cestu .. Jde o výstavu podivuhodně vypadajících strojů sestavených podle plánů Leonarda da Vinci a Julese Verna. Nacházejí se v halách bývalých Nanteských loděnic a jsou obrovským lákadlem nejen pro děti .. Najít je zde možné například asi 8 tun vážícího slona, který pojme a odveze až 50 lidí.
Srdce města – staré centrum města Nantes
Staré centrum příjemně působícího Nantes má zvláštní charisma a dominuje mu krásná gotická katedrála Saint Pierre et Saint Paul. Uvnitř vyniká působivým interiérem z bílého vápence a renesančním náhrobkem posledních bretaňských panovníků. Kolem katedrály se rozprostírá středověká čtvrť Bouffay s množstvím uliček s typicky hrázděnými domy z 15. století a stezkami z kočičích hlav. Ukrývají se zde menší a větší náměstí a množství příjemných kavárniček, restaurací, voňavých rodinných pekárstiev, obchůdků s regionálními specialitami či sklípků kde si lze dát třeba nejslavnější z Nantes víno Muscadet.
Zámek Chateau des Ducs de Bretagne
Nepřehlédnutelnou dominantou města, jen kousek od katedrály je i starobylý zámek bretaňských vévodů – Chateau des Ducs de Bretagne. Poutá šestými mohutnými věžemi a zachovalou vodním příkopem, která je částečně napájena vodami řeky Loira. V zámku s bohatými dějinami se narodila Anna Bretaňská a bylo v něm stanovených množství verdiktů, například z Nantes, který zaručoval protestantům náboženskou svobodu. Mimořádně fotogenický zámek se rozhodně vyplatí navštívit, prošel kompletní rekonstrukcí a je možné si prohlédnout nejen část jeho nitra kde sídlí muzeum historie Nantes, ale i se projít kolem po hradbách a pokochat se působivými výhledy do okolí. Případně je pobýt na rozlehlém a velmi pěkném nádvoří v příjemné zámecké kavárničce.
Zámky a vinice + příjemný životní styl = Nantes
Nantes však nabízí ještě mnohem více, fascinuje příjemným životním stylem, atmosférou starých námořnických časů, architekturou kde se mísí staré budovy s moderními výškovými a kde snad na každém místě je alespoň malý flíček zeleně či květinový záhon. Město má rozhodně co nabídnout i milovníkům kvalitní gastronomie, místní restaurace nabízejí jedinečné pokrmy z ryb či darů moře, na své si zde přijdou i příznivci kulturního života. Láká na množství příjemných zákoutí, pěších zón, zda zastavení se v muzeích s hodnotnými sbírkami. Zážitkové je kromě jmenovaných i Muzeum krásných umění (Musée des Beaux – Arts).
Super jsou i vinohrady kde zraje zmiňované typicky Nantes víno Muscadet. Fantastické pohledy se na město a řeku Loiru otevírají i z návrší Sainte-Anne. Nádherně je zde v každém ročním období a jen pár dní v tomto městě dokáže člověka neuvěřitelně nabít pohodou a energií. Je tu pěkně přes den, ale kouzelné jsou zde i podvečery, například u některé z krásných fontán, které ve městě jsou. Co však určitě utkví v paměti po návštěvě tohoto města je pohostinnost a přívětivost jeho obyvatel, což zřejmě rovněž přispívá k neskutečné pohodě která z toho místa vyzařuje.
MAPA: Kde leží město Nantes?
Aktuální počasí v Nantes