Toulouse – růžové město letadel i studentůToulouse – růžové město letadel i studentů 4.67/5 (93.33%) 9 votes
Chateau d'eau v Tolouse.

Chateau d’eau v Tolouse.

Podívejme se tentokrát na jih kouzelné Francie, konkrétně do města Toulouse, které se neřadí mezi typické dovolenkové města. A právě tím získává pro mnohé punc zajímavosti. Toulouse je srdcem jižní části Francie a nachází se na řece Garonne kde v něm žije 437 715 obyvatel. Mezi Francouzi ho vyhodnotili jako nejlepší město pro život i díky nízkému zadlužení města, které umožňuje dynamický rozvoj. Možná proto se zde počet obyvatel každoročně zvyšuje rychleji než v jakémkoliv jiném evropském městě. Přezdívku „růžové město“ dostalo podle typické barvy cihlových budov v historickém centru. Někdejší římské město je dodnes charakteristické úzkými ulicemi, které se od středověku příliš nezměnily – přibyly jen módní značky, ale typické francouzské kavárničky, vinárny a bageterie zde stále dominují. A to nejen v centru, ale i na nábřeží Garonne.

Výroba Airbusů

S více než milionem obyvatel je Toulouse čtvrtým největším městem Francie. Patří do regionu Midi-Pyrénées, historicky je součástí Okcitánska. Není typickým turistickým místem, ale přesto nabízí skutečně celou řadu možností na příjemné a užitečné strávení času. Toulouse se spojuje především s průmyslem – v závodech EADS se zde vyrábí letadla Airbus. Při rozhovoru s místními obyvateli může návštěvník nabýt pocit, že v EADS skutečně pracuje snad každý druhý.

Možnost navštívit tuto továrnu po jedné ze tří tras je atrakcí, za níž přicházejí malí i velcí. Prohlídka zahrnuje návštěvu řídícího pracoviště odkud se řídí testovací lety. Zlatým hřebem je pohled na kompletaci jednotlivých letadel v obrovském hangáru. Na trupy se díváte z 30 metrů vysokého balkonu. Z takové perspektivy se obří letadla obložené lešením nezdají vůbec tak velké, jako když je vidíte před halou ve společnosti menších typů.

V minulosti zde byly i letadla Concorde

V minulosti se v tomto městě vyráběly i legendární letadla typu Concorde a za příplatek k běžné prohlídce můžete vejít do interiéru jednoho z prototypů, který zůstal dodnes na letišti. Zklamáním pro fanoušky je úplný zákaz focení v areálu letiště a hangárů o to víc, že ​​v areálu není žádná kontrola. Nikdo by tedy nezpozoroval, kdybyste si udělali několik záběrů, ale většina návštěvníků si však fotoaparáty, dle požadavků, průvodců poctivě nevezme. Vzpomínky na tuto návštěvu si tak musíte oživovat pouze v paměti.

Město studentů

Toulouse je také městem studentů. Je zde mnoho známých univerzit a počet studujících přesahuje 100 tisíc. To, že mládež je výraznou součástí ducha Toulouse, patrné zejména po setmění. Je jedno jestli je víkend nebo pracovní týden – Centrum a nábřeží řeky Garonne doslova zaplaví hloučky mladých lidí, kteří se baví a užívají si života plnými doušky. Alkohol na ulici? Žádný problém. Přes den to žije hlavně v okolí radnice, na náměstí Capitol, kde se pravidelně rozloží i trhovci se svými stánky. Okolí Capitolu je poseté výbornými restauracemi a kavárnami, z nichž čiší typická jihofrancouzská pohoda.

Toulouse – Růžové město

Za zmínku stojí unikátní architektura Toulouse. Všechny budovy v širším centru města mají jednotný vzhled. Pokud jde o původní, historické renesanční domy, jsou postaveny z pálených cihel, pokud o nové, tak se pálené cihle podobají. Přívlastek „La Ville Rosse“ – růžové město, dostal tedy Toulouse opravdu oprávněně. Novou architekturu lze nalézt pouze na okraji města; bezduché skleněné budovy však nejsou ani zde.

Chateau d’Eau

V „růžovém“ renesančním stylu je postaven Chateau d’Eau – bývalá hydroelektrárna, která se proměnila na fotogalerii. Stalo se tak v roce 1974. Chateau d’Eau dnes neplní jen výstavní funkci. Je to centrum fotografie otevřené pro širokou veřejnost. Amatérští či profesionální fotografové zde najdou odbornou Biblioteku, počítačové centrum a tisíce reprodukovaných děl.

Vesmírné město (Cité de l’Espace)

Atrakcí, kterou by si žádný turista v Toulouse neměl nechat ujít, je Vesmírné město (Cité de l’Espace). V podstatě jde o unikátní zábavní park. Nachází se zde několik modelů vesmírných raket či modulů – včetně MIR-u a Soyuz, nechybí ani planetárium či 3-D kino IMAX.

Canal du Midi

Canal du Midi je více než 300 let staré technické dílo protínající Toulouse a táhne se až po Středozemní moře. V době výstavby na něm pracovalo až 12 000 lidí. Stále funkční vodní dálnice, dlouhá 240 km, je zapsána v seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Hlavní náměstí

Srdcem města a největším turistickým magnetem je hlavní náměstí – při návštěvě města ním projdete mnohokrát, protože většina uliček starého města se sbíhá právě zde. Náměstí žije ruchem trhů, stánků, turistů, studentů a spěchajících domácích, nebo si vychutnávajících nekonečné kávičky v podnicích v okolí. Ne nadarmo se toto místo považuje za „obývák města“, která si zachovává konzervativní ráz – ani americkému fastfoodu nedovolili na zdejší pobočce umístit žluté svítící logo.

Historické klenoty Toulouse

Při první návštěvě si užijete velkolepost obrovského paláce radnice – Kapitolu na hlavním náměstí. Zajímavostí je, že všichni novomanželé ve městě musí projít zdejší galerií – Salle des Illustrés. Pouze o několik ulic dále je Bazilika sv. Sernina. Je sice nejdelší románskou stavbou na světě, ale z ulice nejmarkantnějším rysem je vysoká cihlová zvonice, jejíž patra se směrem vzhůru zužují. Největší atrakcí v tomto svatostánku je působivý oltář obklopen freskami. Při prohlídce centra nevynechejte ani most Pont-Neuf ze 17. století nebo krásné městské zahrady.

Každý, kdo chce lépe poznat jih Francie, by Toulouse neměl obejít. Právě naopak, „růžové město“ je skvělým výchozím bodem pro výlety do okolních měst (Albi, Carcassonne, přímořského Montpellieru …), vinic nebo turistiku v Pyrenejích.

MAPA: Kde leží Toulouse

 

Aktuální počasí v Toulouse

Aktuální počasí v Toulouse
21°
few clouds
vlhkost: 52%
vítr: 4m/s NNW
Max 23 • Min 21
21°
St
15°
Čt
17°
19°
So
19°
Ne

 

VIDEO: Krásy města Toulouse

Zdroj obrázku: Freeimages.com / srad srad

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.