Bordeaux – historická památka Francie a město vínBordeaux – historická památka Francie a město vín 4.71/5 (94.29%) 7 votes
Katedrála v Bordeaux...

Katedrála v Bordeaux…

Hrdě se rozkládá na jihozápadě Francie a je kompaktní historickou památkou. Přístav na řece Garonne, město pohody, krásy a dobrého vína. Tak ho znají po celém světě. Největší slávu městu získalo právě víno, ale ten kdo sem přijde na „GLG“, uvidí, že víno zdaleka není jediné, co ho zmocní.

Bordeaux – staré, ale dobré

Vyzrálé jako víno stejnojmenného jména ve sklepích. Už tři sta let před naším letopočtem zde postavili první obydlí Keltové. Městečko má rozlohu téměř 250 kilometrů čtverečních a přibližně stejný počet obyvatel v tisících. Vyzkoušelo i Římská pravidla, ve třetím století devastaci Vandaly a svůj velkolepý růst zaznamenalo od dvanáctého do patnáctého století. Zároveň přibyla i známá katedrála St. André jako turistická atrakce a symbol města. S bitvami se ale neskončilo. V roce 1453 boj u Castillione rozhodl o přičleněni Bordeaux k Francii a tím se město a vinice staly nadobro součástí krajiny galského kohouta.

Kam se podíváte, tam můžete oči nechat

Celé město bylo zapsáno v roce 2007 do kulturního dědictví UNESCO. Bordeaux patří jednoznačně lidem, kteří milují stopy historie. Procházku vám jistě zpříjemní i přívětivé klimatické podmínky. Vždyť v létě kulminují tepoty na hranici 25 stupňů celsia a v zimě málokdy klesnou pod nulu. Pokud se necítíte na prohlídku sami, město pro vás připravilo i průvodce v angličtině a francouzštině, který začíná o desáté ráno a projde s vámi ty nejkrásnější dominanty z centra. Existuje i průvodce po vinicích a některé hotely hýčkají cizince i lahví vína na uvítanou zdrama. Ve městě umění a historie se nedá cítit špatně. Vždyť kromě St. André je významný i Sainte-Croix Church, v sedmém století zničen a později opět obnoven v románském stylu.

Gotický Saint-Michel je noblesní chrám z patnáctého století a unikátem se stal Saint-Seurin, jehož základní kámen položili již v šestém století. A ano, mají zde i Francouzi tak oblíbený Chrám Notre Dame. Umělecké duše rozzáří muzea. Bordeux nemá problém ani s uměleckými velikány jako španělský malíř Francisco Goya v Casa de Goya. Neméně významný je i Centre Jean Moulin věnovaný cti kultovního odpůrce režimu během Druhé světové války. Muzeum French Cruiser Colbert je plovoucí muzeum, které stojí za to navštívit. Královstvím umění je přirozeně Divadlo Grand Théâtre s kulturním vyžitím značky: každému podle gusta.

Arcachonu se záhadnou písečnou dunou

Navíc, když už budete v těchto končinách, vyplatí se zajet asi 70 kilometrů od města, do Arcachonu, kde se usídlila největší evropská písečná duna. Tři kilometry délky a půl kilometru šířka s výškou 114 metrů a 60 milionů metrů krychlových písku je unikát. Na vrchol se dostanete po schodech a zároveň pro lovce tajemství toto místo jednoznačně doporučujeme. Nikdo totiž neumí vysvětlit její původ i neustálou expanzi. Přijdete s vlastní teorií Arcachonské duny?

Osvěžení u fontány a u vína

Přestože všechny kulturní památky snad neprošel ani rodilý Bordeouxčan, město vás nechce zničit až na dno. Odpočinek nabízí staré náměstí Place de la Bourse. Kdysi tu sídlila burza a dnes unikátní fontána. Ve městě, kde je vše jiné, ani fontány nemohou mít obyčejný tvar. Jmenovala se miroir d’eau a z děr pod náměstím vychází jemná pára.

Využívají ji na svlažení zejména mladí lidé, kteří se v době tepla procházejí po náměstí a těší se z „vodní mlhy“. Vodní pára dosahuje horizont dvou metrů, takže vás pohodlně překryje. Pro mladé lidi se tu pravidelně pořádají studentské párty.

Most Aquitaine

Mezi největší turistické atrakce, které se jednoznačně vyplatí vidět, patří most Aquitaine (Pont d’Aquitaine), unikátní architektonický skvost ve Francii.

La Victoire

Dále je to La Victoire, starobylá příměstská oblast Bordeaux, jádro studentského života plné hospod a barů. Za námahu stojí i náměstí Quinconces (Place des Quinconces), kde je umístěn pomník věnovaný girondistů, skupině revolucionářů během Velké francouzské revoluce.

Nákupy v Bordeaux

Když jde o nákupy, město protíná tepna Rue Sainte-Catherine. Ulice dlouhá 1,2 kilometru nacpaná obchůdky, patří k nejdelší obchodní ulici v Evropě. Navíc po setmění ožívají i stripkluby.

Jde o město kvalitního vína a o tom přesvědčuje každý obchod. Každý menší krámek má většinou větší výběr vína jako naše supermarkety. Existují však i nákupní centra, kam se dá chodit jako do muzea. Řady regálů vyložených těmi nejkvalitnějšími víny a originálním Šampaňským je pastva pro oči a po zaplacení i pro chuťové pohárky. Bordeaux je zkrátka pro fajnšmekry.

Co o tomto městě nevíte a proč byste ho měli navštívit? Město je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nachází se zde nejdelší nákupní ulice v Evropě.

MAPA: Kde leží Bordeaux

 

Aktuální počasí v Bordeaux

Aktuální počasí v Bordeaux
23°
few clouds
vlhkost: 50%
vítr: 3m/s NW
Max 25 • Min 22
17°
St
19°
Čt
20°
20°
So
20°
Ne

 

VIDEO: Krásy Bordeaux

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.