Hlavním městem regionu Burgundsko na východě Francie je historické město Dijon. Mnozí ho znají jako domov dijonské hořčice, známý je i díky středověké architektuře, která se již staletí nezměnila.
Turisté sem cestují hlavně za příjemnou atmosférou a památkami, velkým lákadlem je i velký podzimní gastronomický festival a výstava květin Florissimo (koná se jednou za 3 roky). V okolních obcích začátkem září koná vinobraní.
Co se vyplatí v Dijonu navštívit?
Mezi nejvýznamnější pamětihodnosti města určitě patří Vojvodský palác v historickém centru na náměstí Place de la Libération. Bývalé sídlo vévodů dnes slouží jako radnice a Muzeum výtvarných umění. Při stavbě budovy bylo použito několik uměleckých slohů, nejstarší část se totiž postavila v 14. století a palác se později upravoval mezi 17. až 19. stoletím. Další důležitou památkou je Katedrála svatého Benigna Dijonského (13. až 14. století). Hned vedle ní sídlí muzem archeologie s různými artefakty ze „zlatého pobřeží“ La Côte d’Or.
Historické památky v Dijonu
Palác burgundských vévodů
Ve středu města na náměstí de la Libération stojí palác burgundských vévodů, v němž je dnes radnice a Musée des Beax-Arts. Ze středověkého paláce přestaveného ve 14. a 15. století zbývají pouze dvě věže, sál gard, kuchyně a klenuté přízemní sály, zbytek byl po r. 1682 přestavěn podle plánů Hardouina–Mansarta. Mezi oběma křídly je Cour d´Honeur (čestný dvůr). V přízemí radnice je čtvercový vestibul z 15. století., z něhož se dá vystoupit na věž Filipa Dobrého. Věž je vysoká 46 m. a z její terasy je krásná vyhlídka na město.
Na nádvoří Cour de Flore je kaple z roku 1739, v budově, která k ní přiléhá je nádherný sál stavů, který byl dokončen roku 1700. Ve východní části je Cour Bar s věží de Bar z 15. století. Východní část paláce byla postavena teprve r. 1852 a dnes je v ní umístěno muzeum, které je jedním z nejkrásnějších a nejbohatších ve Francii.
Kostel Notre-Dame
Je nejdokonalejším příkladem burgundské gotiky. Byl postaven v letech 1220 – 1250. Má velmi originální průčelí a na pravé věži orloj ze 14. století.
Kostel sv. Michala
Na náměstí je také kostel sv. Michala, jehož stavba byla zahájena koncem 15. století v gotickém stylu a pokračovalo se v ní v 16. století ve stylu renesančním. Tympanon středního portálu představující Poslední soud je dílem Vláma Nicolase de la Cour.
Katedrála Sainte-Bénigne
Stojí na místě starého opatství, které bylo od počátku 6. století šestkrát zničeno. Současný kostel byl postaven v letech 1280–1314. V kostele je dochována řada starých náhrobních kamenů a románská krypta z r. 1007. V hlavním křídle dochovaného opatství Sainte-Bénigne je dnes archeologické muzeum
Doprava po Dijonu
Celý region je dostatečně pokryt vlakovou a autobusovou dopravou. Výlety do širšího okolí jsou však poměrně drahé a více se vyplatí cestovat autem. Přes Centrum a pěší zónu projíždí bezplatný minibus pro turisty i pro domácí obyvatele.
A co dijonská hořčice?
Nejznámějším Dijonským produktem je Dijonská hořčice. Dijonská hořčice se vyrábí z hnědých semínek hořčice. Její název označuje speciální styl výroby, dijonská hořčice se proto může vyrábět kdekoliv na světě. Receptura ale pochází z oblasti Dijon ve Francii, kde se připravovala už v padesátých letech 19. století. Pěstovalo se tu totiž hroznové víno i hořčice a právě díky kombinaci hnědých hořčičných semínek se šťávou z nezralých hroznů vznikla dijonská hořčice. Vinná šťáva se také nahrazuje octem nebo bílým vínem, dále se přidává sůl a voda. Existuje mnoho druhů dijonské hořčice: hrubozrnná, hladká, s příchutí kari, fíková, koriandrová atd. V dnešní době se hořčice v Dijonu nepěstuje, většina se dováží z Kanady.
MAPA: Kde leží Dijon
Aktuální počasí v Dijonu