Dijon – hlavní město regionu Burgundsko je více než hořčiceDijon – hlavní město regionu Burgundsko je více než hořčice 4.67/5 (93.33%) 3 votes

dijonHlavním městem regionu Burgundsko na východě Francie je historické město Dijon. Mnozí ho znají jako domov dijonské hořčice, známý je i díky středověké architektuře, která se již staletí nezměnila.

Turisté sem cestují hlavně za příjemnou atmosférou a památkami, velkým lákadlem je i velký podzimní gastronomický festival a výstava květin Florissimo (koná se jednou za 3 roky). V okolních obcích začátkem září koná vinobraní.

Co se vyplatí v Dijonu navštívit?

Mezi nejvýznamnější pamětihodnosti města určitě patří Vojvodský palác v historickém centru na náměstí Place de la Libération. Bývalé sídlo vévodů dnes slouží jako radnice a Muzeum výtvarných umění. Při stavbě budovy bylo použito několik uměleckých slohů, nejstarší část se totiž postavila v 14. století a palác se později upravoval mezi 17. až 19. stoletím. Další důležitou památkou je Katedrála svatého Benigna Dijonského (13. až 14. století). Hned vedle ní sídlí muzem archeologie s různými artefakty ze „zlatého pobřeží“ La Côte d’Or.

Historické památky v Dijonu

Palác burgundských vévodů

Ve středu města na náměstí de la Libération stojí palác burgundských vévodů, v němž je dnes radnice a Musée des Beax-Arts. Ze středověkého paláce přestaveného ve 14. a 15. století zbývají pouze dvě věže, sál gard, kuchyně a klenuté přízemní sály, zbytek byl po r. 1682 přestavěn podle plánů Hardouina–Mansarta. Mezi oběma křídly je Cour d´Honeur (čestný dvůr). V přízemí radnice je čtvercový vestibul z 15. století., z něhož se dá vystoupit na věž Filipa Dobrého. Věž je vysoká 46 m. a z její terasy je krásná vyhlídka na město.

Na nádvoří Cour de Flore je kaple z roku 1739, v budově, která k ní přiléhá je nádherný sál stavů, který byl dokončen roku 1700. Ve východní části je Cour Bar s věží de Bar z 15. století. Východní část paláce byla postavena teprve r. 1852 a dnes je v ní umístěno muzeum, které je jedním z nejkrásnějších a nejbohatších ve Francii.

Kostel Notre-Dame

Je nejdokonalejším příkladem burgundské gotiky. Byl postaven v letech 1220 – 1250. Má velmi originální průčelí a na pravé věži orloj ze 14. století.

Kostel sv. Michala

Na náměstí je také kostel sv. Michala, jehož stavba byla zahájena koncem 15. století v gotickém stylu a pokračovalo se v ní v 16. století ve stylu renesančním. Tympanon středního portálu představující Poslední soud je dílem Vláma Nicolase de la Cour.

Katedrála Sainte-Bénigne

Stojí na místě starého opatství, které bylo od počátku 6. století šestkrát zničeno. Současný kostel byl postaven v letech 1280–1314. V kostele je dochována řada starých náhrobních kamenů a románská krypta z r. 1007. V hlavním křídle dochovaného opatství Sainte-Bénigne je dnes archeologické muzeum

Doprava po Dijonu

Celý region je dostatečně pokryt vlakovou a autobusovou dopravou. Výlety do širšího okolí jsou však poměrně drahé a více se vyplatí cestovat autem. Přes Centrum a pěší zónu projíždí bezplatný minibus pro turisty i pro domácí obyvatele.

A co dijonská hořčice?

Nejznámějším Dijonským produktem je Dijonská hořčice. Dijonská hořčice se vyrábí z hnědých semínek hořčice. Její název označuje speciální styl výroby, dijonská hořčice se proto může vyrábět kdekoliv na světě. Receptura ale pochází z oblasti Dijon ve Francii, kde se připravovala už v padesátých letech 19. století. Pěstovalo se tu totiž hroznové víno i hořčice a právě díky kombinaci hnědých hořčičných semínek se šťávou z nezralých hroznů vznikla dijonská hořčice. Vinná šťáva se také nahrazuje octem nebo bílým vínem, dále se přidává sůl a voda. Existuje mnoho druhů dijonské hořčice: hrubozrnná, hladká, s příchutí kari, fíková, koriandrová atd. V dnešní době se hořčice v Dijonu nepěstuje, většina se dováží z Kanady.

MAPA: Kde leží Dijon

 

Aktuální počasí v Dijonu

Aktuální počasí v Dijonu
4°
overcast clouds
vlhkost: 100%
vítr: 1m/s SW
Max 5 • Min 4
0°
So
1°
Ne
1°
Po
5°
Út
7°
St

 

VIDEO: Krásy města Dijon

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.