Antverpy – druhý největší přístav Evropy



Antverpy – druhý největší přístav Evropy 5.00/5 (100.00%) 1 vote

SONY DSCNa našich toulkách zahraničím se dnes vydáme do přístavního města Antverpy, které je druhým největším městem v Belgii a zároveň i druhým největším přístavem Evropy. Podíváme se blíže na dějiny města, kde žil a působil světoznámý malíř Peter Paul Rubens, a také které se stalo centrem světového diamantového průmyslu a obdivuhodné architektury.

Antverpy – město Rubense, diamantů, architektury …

Antverpy můžeme klidně nazvat i městem přívlastků, protože jich má hned několik. Jedním z nich je i pojmenování Jeruzalémem západu. K tomuto pojmenování přišlo město díky Židům, kteří zde již od 16. století tvoří poměrně velkou komunitu. O Belgii je všeobecně známo, že patří k najtolerantnejším zemím v Evropě, co se týká otázky menšin, a tak ani Antverpy nejsou výjimkou. Dalším z přívlastků, které se městu připisují, je Rubensovo město. V tomto případě jsou Antverpy pojmenovány podle jména významného vlámského výtvarného malíře Petra Paula Rubense, který zde žil a tvořil. Důkazem jsou například i slavné obrazy „Stavění kříže“ a „Snímání z kříže“, které namaloval pro místní katedrálu Panny Marie. Zajímavostí je, že Rubens se činil i na poli politickém a právě jeho přičiněním byla podepsána mírová smlouva mezi Anglií a Španělskem v někdejší bouřlivé době. Měl i šikovné žáky, z nichž snad nejznámějším byl Anthonis van Dyck, pozdější zakladatel aristokratického portrétu.

V Antverpách můžete mimo jiné navštívit tzv. Rubensův dům, který již neodmyslitelně patří k povinné zastávce domácích, ale i zahraničních turistů. Třetím a určitě ne posledním přívlastkem je město diamantů, či spíše Diamantové město. Důvodem tohoto přívlastku je obchodování právě s tímto cenným nerostem, které se zde traduje již od 15. století. V Antverpách jsou čtyři diamantové burzy, množství klenotnictví a sídlo zde má i instituce, či spíše nadace Diamond High Council (Hoge Raad voor Diamant), která odborně ověřuje kvalitu a hodnotu „průzračných kamínků“. Samozřejmostí je i Muzeum diamantů či centrum Diamond Land, kde se návštěvníci mohou dozvědět vše o tomto vzácném nerostu.

Kostel v Antverpách

Kostel v Antverpách

Pamětihodnosti jako dominanty města

Již méně známé o Antverpách je, že jsou i městem módy a designu, a to díky Královské akademii výtvarných umění, která zde sídlí. No a samozřejmě nesmíme zapomenout ani na fascinující a zároveň okouzlující architekturu. Opravdovým skvostem a monumentalitou města je již zmíněná gotická katedrála Panny Marie na nábřeží řeky Šeldy (Schelde). Postavení této úchvatné stavby trvalo neuvěřitelných 269 let. Rozměry katedrály dosahují 117 metrů délky a 65 metrů šířky a její nejvyšší z pěti věží se tyčí do výšky 123 metrů. Katedrála má 14 kaplí. Historické centrum dále pokračuje tzv. hlavním tržištěm (Grote Markt), jehož dominantou je renesanční radnice a cechovní domky ze 16 a 17. století. Zajímavá jsou i sochařská díla, jako například socha hrdiny Silvia Brada tzv. symbol Antverp zda socha malíře Rubense v nadživotní velikosti. Antverpy mají i hrad. Jeho pojmenování Steen v překladu znamená kámen. Tato pamětihodnost z 9. století byla kdysi historickým jádrem města. V současnosti patří k dalším turisticky vyhledávaným atrakcím.

Lodní muzeum v Antverpách

Co by to bylo za přístavní město bez lodního muzea? To samozřejmě nechybí ani zde a nachází se právě v interiéru pevnosti, kde prezentuje bohatou námořnickou historii města.

Ve městě se také naskýtá možnost navštívit jednu z nejstarších zoo na světě, která sídlí netradičně přímo u vstupu na hlavní stanici v centru města a provede vás naučnou trasou po říši zvířat, kterých zde žije přibližně 4 tisíc. Město Antverpy se dostalo do povědomí světa i díky olympijským hrám v roce 1920. Smutnější část jeho historie se odehrávala během druhé světové války, kdy muselo čelit častému útoku německých raket V-2, které ho sice značně zničili, ale přístav i nadále sloužil jako strategický bod pro spojence. Naštěstí toto období je už dávno pryč a město se může těšit z rozmachu a slávy, která mu zajisté náleží.

 

Přístav v Antverpách

Přístav v Antverpách

Muzeum diamantů

Již od 15. století jsou Antverpy nejvýznamnějším evropským střediskem obchodu s diamanty. V okolí hlavního nádraží sídlí významné firmy specializující se na broušení diamantů. Ve městě diamantů také fungují 4 světové diamantové burzy a ulice jsou poseté obchody se šperky. Ne náhodou zde sídlí High Diamond Centre, kde znalci a odborníci určují kvalitu a klenotnickou cenu jednotlivých kamenů. Na ulici Appelmansstraat se nachází Diamondland, kde se po bezplatném vstupu dozvíte vše o historii, zpracování a oceňování diamantů. V bezprostřední blízkosti hlavního nádraží se nachází světoznámé, turisty velmi oblíbené a vyhledávané Muzeum diamantů.

Rubensův dům (Rubenshuis)

Antverpy jsou proslulé město malířů. Žil a tvořil zde Paul Rubens (1577 – 1640) a jeho slavní žáci. Jedním z nich je například van Dyck. Malíř Peter Paul Rubens zde žil v letech 1608 až 1640. Návštěva Rubensova domu neodmyslitelně patří k prohlídce tohoto města. Nejen pro jeho obrazy, ale také pro atmosféru v tomto domě, protože hned po vstupu dovnitř si dokážete představit život malíře rodiny, jeho přátel a žáků. Dům rozprostírající se kolem obdélníkové zahrady je jasné diferencovaný pro soukromé i pracovní části.

Gröte Markt

Hlavní náměstí s cechovními domy ze 16. a 17. století a překrásnou radnicí, je chloubou města. Náměstí dominuje radnice ze 16. století, která je dlouhá 67 m. Uprostřed náměstí se nachází uctívaný symbol Antverp – bronzová socha hrdiny Silvia Braba. K této soše se váže pověst, která vypráví o obrovi jménem Druon Antigona, který vládl řece Schelde. Údajně nutil lodníků předávat vysoké clo a těm, kteří mu odmítli toto clo zaplatit utrhl ruce. Zvítězil nad ním až voják Silvio Brabus, který mu mečem uťal ruku. Někteří místní lidé dodnes věří, že název města Antverpy (Hol. Antwerpen) pochází z nizozemského „handwerpen“, což v překladu znamená „trhání rukou“.

Antverpy jsou jednoduše městem míst. Na jednom místě se spojuje historie, architektura, osobnosti a multikulturní obyvatelstvo. Každý má možnost najít si tu to, co má rád, co ho zajímá a čemu se věnuje.

Super průvodci pro Antverpách

MAPA: Antverpy

 

VIDEO: O Antverpách

Zdroj obrázků: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.