Santorini – nejen pro romantické dušeSantorini – nejen pro romantické duše 4.67/5 (93.33%) 3 votes

santoriniUprostřed Egejského moře se na ploše 73 kilometrů čtverečních rozkládá sopečné kruhové souostroví s názvem Santorini. Pohádkové ostrůvky lákají romantické duše z celého světa. Není se čemu divit! Pohled na černou pevninu, z níž vystupují čistě bílé domky s typicky modrými střechami se vám nenaskytne nikde jinde, než na těchto řeckých ostrovech …

Sopečné kruhové souostroví Santorini, ležící přibližně 200 kilometrů jihovýchodně od řecké pevniny, patří k nejjižnějším ostrovem souostroví Kyklady. Souostroví je uspořádáno do tvaru půlměsíce, což je dáno působením sopečné činnosti v prehistorických dobách. I když mírnou sopečnou aktivitu projevuje Santorini dodnes, poslední velká erupce proběhla v roce 1 600 před naším letopočtem. Hlavním a zároveň největším ostrovem je Thera, která vytváří přirozené středisko celého Santorini. Nedaleko od Thery leží několik dalších ostrovů a ostrůvků, z nichž jediným obydleným je Therasia.

Santorini je atraktivní

Malé souostroví Santorini je bohaté na kulturně historické památky. Najdete zde například několik muzeí, které ukrývají opravdové skvosty. Jedním z nich je Prehistorické muzeum ostrova Thera, v jehož prostorách jsou expozice plné mistrovských děl z období pravěku. Jako například slavné nástěnné malby či unikátní figurku zlatého kozoroha. Muzeum by se svou unikátností dalo přirovnat k Akropolis v Řecku.

Celé souostroví Kyklady je bohaté na kostely a kostelíky a tak není divu, že jen na Santorini jich najdete kolem 400. Místní církevní architektura je pozoruhodná nejen svým vzhledem, ale také provedením. Netradiční bílá omítka a typické zářivě modré kopule s malými křížky jsou dílem místních lidových řemeslníků. Kostel Panagia Episkopi, který byl založen byzantským císařem Alexiosem I., je vyzdoben vzácnou mramorovou řezbou v kombinaci s voskovou výzdobou, také nástěnné malby patří mezi unikáty. Pocházejí totiž z roku 1100. V centru hlavního města ostrova Fira se nachází metropolitní katedrála nabízející výhled na moře se sopečnými ostrovy. Původní kostel byl postaven v roce 1827, jeho dnešní podoba je však až z druhé poloviny 20.století. Během zemětřesení v roce 1956 byl totiž značně poškozen. Interiéry jsou vyzdobeny freskami, které vytvořil místní nadaný umělec Christoforos Assim. Za zmínku stojí také klášter proroka Eliáše, který se tyčí na kopci nad obcí Pyrgos. Klášter byl založen počátkem 18. století a kromě bohaté výzdoby ukrývá ve svých prostorách Přijímají od důležité knihy, rukopisy a sbírku etnografického materiálu.

V již zmiňované vesnici Pyrgos můžete navštívit také komplex původních budov z roku 1895, které jsou dodnes udržovány a nabízejí návštěvníkům prezentaci tradičního života na Santorini. V tomto rozsáhlém muzeu je možné obdivovat například proces výroby vína, destilaci a výrobu nápoje Tsikoudia, který je známý pro svou výraznou a nezaměnitelnou chuť, či výrobu rajčatového protlaku, který patří k typickým produktem tohoto ostrova. Nedílnou součástí muzea je i expozice starých fotografií, které poskytují zajímavé informace o festivalech, školách, obydlích a aktivitách místních lidí, kteří na ostrově žili před 100 lety.

Traditional church

Santorini a pláže

K Santorini neodmyslitelně patří pohádkové pláže, které jsou rozprostřeny podél východního a jihovýchodního pobřeží ostrova. Každá z pláží je přitom zcela jedinečná a odlišná od těch ostatních. Například pláže Avis a Kamari v jihovýchodní části ostrova jsou vhodné pro rodiny s malými dětmi. V jejich těsné blízkosti se nacházejí hotely, restaurace a obchůdky či střediska vodních sportů. Naopak pláž Oia, která je turisty zcela nedotčena, nabízí klidné prostředí a soukromí. Perissa a Perivolos tvoří společně nejdelší a nejznámější černou pláž ostrova. V nejjižnější části ostrova najdete pláž nesoucí jméno Vlichada. Stovky let působila na místní útesy větrná eroze, díky čemuž tu dnes můžeme obdivovat dokonalou „měsíční krajinu“.

Ostrov Santorini navštěvuje každoročně mnoho turistů. Dostat se sem lze letecky i lodí. Navštívil jsem ho v roce 2007 trajektem z Kréty, z města Rethymno. Loď vyplula z přístavu velmi brzy, už kolem šesté ráno. Čtyřhodinovou plavbu turistům zpříjemnila nabídka různých aktivit takového plavidla. Vybraa jsem si dokumentární film o lákadlech na ostrově promítán v jedné z několika kinosálů. Výhled z paluby na přibližující se ostrov je nezapomenutelný. Město Fira na útesu připomíná z dálky zasněženou skálu. Útes samotný je jakýmsi obrovským řezem do horniny, z níž může geolog číst milionů let starou historii.

Na Santorini s foťákem

Den se dá na ostrově strávit například procházkou a fotografováním. Santorini patří mezi nejfotografovanější místa. Během mé návštěvy jsem neviděl ani jeden bar, restauraci, dům, které by byly nevkusně upraveny. Držíc se typické středomořské barevnosti jsou zařízeny jednoduchým nábytkem, doplněné neodmyslitelnou kulisou květů a rozkvetlých keřů. Pohledem shora bylo vidět, že lidé zde využili každý výškový rozdíl, i na té nejmenší terase něco bylo, pokud se tam nevešel stolek se židlí, stál tam alespoň modrý květináč a při něm seděla kočka (těch je na ostrově opravdu dost).

pohled-santorini

Perissa a Kamari

Perissa je jedním z nejlepších míst na ležení na pláži a koupání v moři na ostrově, který se může pochlubit temným sopečným pískem, který je stále nedotčený. Ochutnejte ty nejčerstvější feta sýry, olivové saláty, plněné vinné listy z chutných řeckých dušených pokrmů.

Kamari je další ideální přímořské městečko v Santorini. Po zemětřesení v roce 1956 byla tato obec kompletně přestavěna.

Určitě doporučujeme navštívit tento ostrov alespoň formou poznávací zájezdu. Objevte kouzlo tohoto ostrova.

MAPA: Santorini

 

VIDEO: O Santorini

VIDEO: Krása Santorini

Zdroj obrázků: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Santorini – nejen pro romantické duše”

  1. […] TIP: Mrkněte také na ostrov Santorini […]

  2. […] TIP: Navštivte také Santorini […]

  3. […] se na ostrově nenachází. Létá se buď na ostrov Santorini nebo na ostrov Mykonos. Během letních měsíců sem létají přímé charterové lety např. […]

  4. […] neznámý Folegandros leží nedaleko slavnějších ostrovů Milos, Santorini a Ios, které všechny leží v Kykladském souostroví. Pojmenován je údajně podle Pholegandra […]

  5. […] 1450 př. n. l. Předpokládá se, že tehdejší vulkanický výbuch ostrova Strongýlē (dnešní Santorini) způsobil obří tsunami. Mohutná vlna narušila život na Krétě takovým způsobem, že se […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.