Samos – řecký ostrov jen 2 kilometry od TureckaSamos – řecký ostrov jen 2 kilometry od Turecka 4.00/5 (80.00%) 1 vote
Pohoda na ostrově Samos

Pohoda na ostrově Samos

Samos – půvabný zelenající se ostrov patří k největším v Egejském moři a leží necelé 2 km od břehů Turecka. Jeho pobřeží je dlouhé 159 km a je lemováno krásnými písečnými či oblázkovými plážemi a typicky řeckými rybářskými vesničkami, rozloha ostrova je 475 km2. Na ostrově SAMOS najdete spoustu skvělých možností ke koupání a slunění, ale i na poznávání antické historie či na procházky malebnými uličkami. Ostrovu dominuje nejvyšší hora Kerkis vysoká 1434 m, na níž se podle pověsti zjevuje duch Pythagora.

Na své si zde přijdou i milovníci historie téměř na každém kroku se setkáte s archeologickými nálezy z různých období našich dějin. Na Samosu se nesetkáte s obrovskými rekreačními komplexy, většinou vás přivítají penziony s rodinnou atmosférou či příjemné malé hotely. Ostrov je ideální volbou pro ty, kteří hledají klid, pohodu, čisté pláže a moře a tradiční řeckou pohostinnost.

 

 

Letoviska na ostrově Samos

Hlavní město ostrova Samos (Vathy)

Dnešní město Samos nazývají místní obyvatelé Vathy, toto jméno pochází z názvu starého osídlení. Původně rybářský přístav byl postupně přebudován na malebné městečko, které je hlavním městem ostrova. Najdete zde archeologické muzeum, byzantské muzeum, můžete se projít podél přístavu či posedět v některé z mnoha taveren či kaváren. Z města čiší dokonalá pohodová atmosféra. Transfer z letiště: cca 30 minut.


Městečko Pythagorion

Městečko s původním názvem Tigani bylo přejmenováno na počest matematika Pythagora na Pythagorovo město – malebné turistické centrum s přístavem vybudovaným na pozůstatcích původního starověkého přístavu s přístavní promenádou, úzkými romantickými uličkami plnými taveren, kaváren a obchůdků je jako stvořené na večerní procházky. Nezapomeňte si prohlédnout antické vykopávky a Eupalionský tunel. V blízkosti se nachází jediné letiště na ostrově. Transfer z letiště: cca 15 minut.

Votsalakia Kampos

Turistickému letovisku na jihovýchodě ostrova s nádhernou kulisou nejvyšší hory Kerkis dominuje jedna z nejkrásnějších pláží ostrova. Místo je teprve nedávno objeveny návštěvníky z různých zemí, i přesto zde naleznete vše, co potřebujete k prožití příjemné dovolené příjemné koupání, obchody, kavárny i typické taverny. Transfer z letiště: cca 60 minut.

Limnionas

Místní nazývají tento nejzazší jihovýchodní výběžek ostrova konec světa (existuje zde i taverna se stejným jménem), ale to jim nebrání během volných dnů hojně navštěvovat snad nejkrásnější pláž ostrova. Klidné prostředí, krásné přírodní scenérie, nádherná pláž a tyrkysové moře nadchnou milovníky relaxační dovolené.

Karlovassi

Druhé největší město leží na severním pobřeží. Město bývalo nejvýznamnějším centrem ostrova, čemuž odpovídá i výstavní centrum s klasicistními patricijskými domy. V samotném městě a jeho okolí můžete navštívit zajímavé kostely, kaple, můžete si posedět v některé z mnoha taveren, kaváren či barů.

Výlety, které na ostrově Samos můžete podniknout

Okruh ostrovem Samos

Výlet po ostrově Vám dá příležitost poznat archeologické naleziště, hory, pláže, vesničky a jiná zajímavá místa.

Plavba do Turecka

Plavba k pobřeží Malé Asie do velkolepého města Kusadasi (Nový Efez), které je známé díky jeho úžasným obchůdkem a bazarům. Po příjezdu do Turecka můžete absolvovat fakultativní výlet do archeologického naleziště Efez, kde je známý Artemidin chrám jeden ze starověkých sedmi divů světa.

Kapitánova barbecue

Po plavbě podél pobřeží na rybářské lodi z Pythagorionu připlujete k malé písečné pláži Megali Laka, kde pro Vás posádka připraví oběd na grilu, pokud se budete koupat v průzračné modré vodě. Na cestě zpět je malá zastávka v Possidonii. Zde si můžete zahrát plážový volejbal nebo navštívit kostelík.

Noční romantická plavba kolem ostrova Samos

Pojďte na romantickou plavbu mezi hranicemi Evropy a Asie, ochutnejte Ouzo nebo sladké muškátové víno ​​z ostrova Samos. Na palubě pro Vás bude připravena večeře s typickými řeckými pokrmy, bavit Vás bude živá řecká hudba, při které si můžete s posádkou a kapitánem zatančit různé řecké tance.

Výlet na ostrov Patmos

Ostrovu Patmos dominuje impozantní klášter sv. Jana, který stojí na vrcholu kopce nad přístavem. Dominantou ostrova je opevněný klášter a domy, které jsou známy velmi vzácnými ikonami. Výhled na Patmos z kláštera je úžasný.

Řecké víno ​​z ostrova Samos

Na Samosu se pěstuje vynikající sladké muškátové víno. Toto víno ​​je pro svou kvalitu velmi známé a získalo již mnoho domácích i mezinárodních ocenění. Známé je například sladké víno Samos Nectar nebo suché víno ​​Samina. Dokladem kvality místních vín je i skutečnost, že si je Vatikán zvolil za svá oblíbená vína.

Města, památky a jiné atraktivity na ostrově Samos

Na Samosu najdete poměrně velké množství historických památek.

Eupalionský kanál

Jednou z nejzajímavějších je nepochybně Eupalionský kanál. Jde vlastně o akvadukt, protože byl postaven, aby zásoboval hlavní město vodou. Tunel byl ražen ze dvou stran hory a díky přesným matematickým výpočtem se obě cesty setkaly téměř uprostřed. Eupalionský kanál je skutečným mistrovským kouskem antického stavitelství.

O podobné scenérie není na ostrově Samos nouze

O podobné scenérie není na ostrově Samos nouze

Pythagorion

Nedaleko kanálu se nachází jedno z nejoblíbenějších turistických letovisek na ostrově. Pythagorion, přístav na jihovýchodě ostrova, dostal své jméno po slavném matematika Pythagora. V tomto městečku na vás čeká řada turistických památek, muzeí, taveren a barů. Přímo ve městě můžete navštívit archeologické muzeum a pozůstatky římského divadla. Nedaleko města se nachází Heraion, chrám bohyně Héry, který byl ve své době pravděpodobně jedním z největších na světě. Nad městem se pak tyčí hrad Lykurga Logothetis, který byl postaven na obranu proti Turkům počátkem 19. století.

Zajímavosti v hlavním městě

Hlavní město Samos leží v severovýchodní části ostrova v krásném zálivu a je zároveň největším přístavem. Město je tvořeno dvěma částmi – starým městem Vathi a novým Samos Town. Najdete zde například kostel Agios Spyridonas, ve kterém bylo vyhlášeno připojení ostrova k Řecku, Pythagorova náměstí, nebo Polykratovu stěnu – pozůstatek původního opevnění. Určitě navštivte také archeologické muzeum, kde jsou k vidění mnohé antické památky, především 5 metrů vysoké chrámové sochy zvané Kouros. Na ostrově Samos se také nachází více než 20 pozoruhodných klášterů a kostelů, většinou ze 16. století.

TIP: Navštivte řecký ostrov Skiathos

Pláže na ostrově Samos

Až budete unaveni z prohlížení památek, jistě si rádi odpočinete na některé z místních pláží. Ty jsou zde většinou oblázkové, ale někdy i písečné nebo smíšené. Vyhlášené jsou třeba pláže Potokaki, Votsalakia nebo Chnissi Ammos na jihu ostrova, na severu jsou to pak pláže Kokkani, Lemoinakia a Tsamadou. Nejznámějším místním rodákem je matematik, astronom a filozof Pythagoras ze Samu. Pythagora proslavila například jeho známá věta o trojúhelníku nebo objev iracionálních čísel. Pythagoras žil v době vlády již zmíněného tyrana Polykrata. Na ostrově je k vidění jeskyně, v níž se před krutým vládcem skrýval. Jako suvenýr si odsud můžete přivézt Pythagorův pohár. Kdo naplní tento pohár přes míru, přijde o celý jeho obsah, který se ztratí v důmyslném systému spojených nádob a násosky.

MAPA: Řecký ostrov Samos na mapě

 

VIDEO: Nejkrásnější místa na ostrově Samos

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.