Parga – řecké letovisko, které má co nabídnoutOhodnoťte článek, budeme rádi: 

pargaPod hustě zalesněnými kopci leží v nádherně malebné zátoce městečko Parga. Jde o zatím v České republice nepříliš známé řecké letovisko. Ale jak už to bývá, kvalita se k nám plíží vždy jaksi pomaleji. Ve skutečnosti je Parga již dlouhá léta navštěvovaná německými, anglickými, italskými i skandinávskými turisty … Parga se nachází přibližně 40 km jižně od přístavu Igoumenitsa, naproti ostrůvkem Paxos a Antipaxos, přičemž ostrov Korfu je vzdálen přibližně 30 km na sever.

Představení letoviska Parga

Město se rozprostírá mezi svahy strmých hor, které patří do kraje Epirus. Okolní hornaté oblasti byly za každé války útočištěm domácích obránců, kteří se vždy udrželi i proti mnohonásobné přesile. Bylo tomu tak v 19. století při boji s Turky, či za druhé světové války proti okupačním vojskům Němců a Italů, nač jsou domácí dodnes právem hrdí. Epirus se tak dodnes nazývá i přírodní pevností Řecka.

Jak do Pargy?

Pokud se rozhodnete navštívit Pargu letadlem, nejblíže a nejvhodnější letiště je ve městě Parvíze, od Pargy vzdáleném přibližně hodinu cesty autem. Taxi z Parvíze do Pargy stojí asi 65 EUR. Parga není moderní letovisko, s ohlušujícím rámusem diskoték a množstvím sklípku, hospod a diskoték. Jde spíše o středisko se starobylou řeckou atmosférou, úzkými uličkami / které jsou nejednou na rozpažení rukou / a klasickými řeckými tavernami s vynikající nabídkou řeckých jídel. Zde je třeba připomenout, že v Parze tvoří většinu turistů příslušníci vyspělých zemí.


Parga a ceny

Nelze říci, že by zde byly pro Čechy právě nejpříznivější ceny. To ale nelze říci celkově o Řecku vůbec. A přesto je Řecko obecně nejnavštěvovanější destinací z hlediska organizovaného cestovního ruchu. Parga tak byla po dlouhá léta považována za velmi pěknou, vždyť milionář Onassis chtěl svého času koupit benátskou pevnost nad městem a předělat ji na kasino, ale pro naše autobusové zájezdy těžko přístupnou a zároveň drahou. Ale časy se mění zejména s příznivým vývojem kurzu české koruny se Parga postupně objevuje v nabídce cestovních kanceláří. Například přes CK Fischer je ubytování v Parze za mimořádně příznivé ceny. V apartmánech, jejichž součástí je kuchyňka, kde lze vařit.

Letovisko Parga – typicky řecká

Vráťme se ale k popisu střediska. Parga je typická miniaturními náměstíčky, obchůdky a kavárnami, často s překrásnými výhledy na širé moře. Máme na mysli zejména ty, které jsou vysoko na hradním kopci. Lze tak říci, že Parga spíše připomíná řecké ostrovy a je představitelem typicky řecké destinace, kde máte možnost poznat řecký naturel, kolorit a tradice.

Příjemnou atmosféru dotváří romantický záliv s malým ostrovem, kde po celou noc záře nasvícena stavba bílého kostela a jako strážní věž se nad městečkem vypíná zřícenina staré benátské pevnosti. Městečko nabízí množství aktivit. Od potápění při skalách na nedalekých ostrůvcích, až po jízdu na vodních skútrech, zda adrenalin na banánech. Připomeňme i možné fakultativní výlety.

Kam v okolí Pargy?

Ostrovy Paxos a Antipaxos

Mezi nejatraktivnější patří výlet lodí na nedaleké ostrovy Paxos a Antipaxos. Během několikahodinové plavby se můžete koupat v křišťálově čisté vodě ostrova Paxos, podíváte si mořské jeskyně a hlavní město ostrova Antipaxos. Výlet stojí 25 EUR na osobu a je možné ho sehnat v kterékoliv místní cestovní kanceláři, kterých je v úzkých uličkách požehnaně.

Výlet do Albánie

Druhým tipem je výlet do Albánie. Stojí sice 80 EUR na osobu, ale kdy se budete mít opět možnost podívat do této záhadné země? A budete překvapeni tím, co tato země nabízí …
Návštěva historického naleziště helénské a římské civilizace v Butrinti je velmi zajímavá zejména pro obdivovatele historie a budete dívat s otevřenými ústy, jak dnes vypadá vzmáhající se albánská riviéra. Stojí to zato. S tímto výletem je ale dobré počítat již před dovolenou. Zejména kvůli finančnímu rozpočtu. V Albánii už sice utratíte pouze pár drobných na suvenýry, neboť v ceně výletu je kvalitní oběd, ale 80 EUR na osobu je přece jen dost a je třeba s touto částkou počítat dopředu.

Městské pláže

Jelikož pro většinu českých turistů je stále nejpodstatnějším měřítkem kvalitní pláž, lze konstatovat, že zde si přijdou určitě na své. Přímo Parga má dokonce tři pláže.

Valtos Beach

Největší je Valtos beach. Dlouhá písečná pláž s množstvím slunečníků a lehátek, vzdálená od centra města asi deset minut chůze. Jelikož zde je otevřené moře, právě na Valtos beach je možnost adrenalinových vodních sportů, jako jsou zmíněný skútr, či jízda na banánu …

parga2

Krioneri Beach

Hlavní pláž, Krioneri Beach je prakticky přímo pod pěší promenádou a je převážně štěrková. Mohli bychom ji nazvat i městská pláž. Je však mimořádně romantická, díky panoramatu ostrůvků vzdálených cca. 100 metrů a siluetě staré pevnosti. Ačkoli je blízko centra je čistá a udržovaná, stejně jako voda, která je průzračná. Během celého dne se o čistotu pláže stará údržba, takže v tomto směru nemusíte mít žádné obavy. Krioneri beach tak lze doporučit zejména pohodlnějším tipům rekreantů, kteří upřednostňují pohodu a nechce se jim přesouvat na další pláže. Jako zřejmě v celém Řecku ale třeba upozornit, že za servis – lehátka i slunečník se na všech plážích převážně platí. Stejně je tomu i v Parze. Cena se pohybuje přibližně 8 EUR za dvě lehátka a slunečník. V každém středisku se ale ceny různí.

Piso Krioneri

Třetí pláž – maličká Piso Krioneri je stranou od centra města v klidné části. Je štěrková a lze říci, že rodinná. Tvoří ji malý záliv, ohraničený skalními skalami. Během horkých dnů tu ale velmi nefouká vítr a na rozpáleném štěrku je tak řádně teplo. Jde však o velmi klidné místo. Přímo z centra města – z přístavu se každých 30 minut můžete odvézt místní dopravou – vodními taxíky – na rozlehlou pláž Lichnos.

Lichnos

Je vzdálena po moři asi dvacet minut jízdy lodí a je vlastně považována za čtvrtou pláž Pargy.

Za vodní taxi zaplatíte za zpáteční lístek 7 EUR. Pokud jste v Parze na více dní, alespoň jednou se vám na Lichnos beach určitě vyplatí zajet protože podle mnohých je právě Lichnos nejkrásnějším místem na koupání. Ještě připomeňme, že z přístavu se můžete dostat vodním taxíkem i na Valtos beach, která je na opačné straně města. Za přibližně 2 EURa.

Ubytování na ostrově Parga

Co se týče ubytování, Parga nepatří mezi typické turistické střediska, kde jsou hotely přímo u moře. Většina apartmánů se nachází v uličkách města, což však dodá vašemu zážitku nový rozměr. Lépe se sžijete s prostředím, domácím koloritem, lidmi … Věřte, klasická dovolená v hotely s přímým výhledem na moře je jedna věc a ubytování v historických uličkách, minutu – dvě od moře dodá vašim dovolenkovým zkušenostem zcela nový rozměr.

Můžeme konstatovat, že Parga je vhodná zejména pro tipy turistů se sklonem k romantismu a zájmem o historii bez věkového rozdílu. Na své si tu ale přijdou i milovníci moře, či zábavy. Netřeba přitom zapomínat, že spojení těchto aspektů vám ani zdaleka nenabídne každé turistické středisko v Řecku. A možná právě proto je Parga to pravé místo pro vás.

MAPA: Řecké letovisko Parga

 

VIDEO: Krásné záběry z letoviska Parga

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.